Genel

Emekli Maaşına haciz gelir mi ?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankaların emeklilere olan bakışı son yıllarda epey değişti. Eskiden en kıymetli müşteri grubunda olan emekliler, günümüzde eski popülaritesini yitirmeye başladı. Elbette bunun bazı nedenleri var. Son çıkan tüketici lehinde yasalar ve artan şikâyetler nedeni ile bankaların emeklilere olan bakış açısını değiştirdi. Bunu birçok örnekle açıklayabiliriz. Aslında bu anlatacaklarımız, Emekli Maaşına haciz gelir mi sorusu ile bağlantılıdır. Nedenini konumuzu okuyunca daha net bir şekilde anlayacaksınız. Emekli maaşına hiçbir şekilde haciz uygulaması yapılamaz maddesi yasalaştığı andan itibaren, emeklilerin kredi alma şansları da düştü. Bankalar hala emeklilere kredi veriyorlar ama eskisi gibi değil. Emekli Maaşına haciz gelir mi diye merak edenler için açıklayalım. Hiçbir şekilde emekli maaşına haciz uygulanamaz. İster banka olsun veya devlet kurumları olsun, hiçbir borç karşılığında emekli maaşları haciz edilememektedir. İlk zamanlar, bankalar bu yasayı hiçe sayıp emekli maaşlarına haciz uygulasa da, mevcut mahkeme kararları nedeni ile artık bu işlemleri yapamamaktadırlar.

Emekli Maaşına Haciz

Avrupa’nın en düşük emekli maaşlarına sahip Türkiye’de, kıt kanaat geçinmeye çalışan, yarı aç yarı tok hayatının son demlerini huzur içerisinde yaşamak isteyen emekli vatandaşlarımız, bankaların kıskacına takılınca, devlet yeni bir yasa çıkartarak, emekli maaşlarına uygulanan haciz işlemlerine son verdi. Borç tutarı ne kadar olursa olsun, hangi kurum tarafından uygulanırsa uygulansın, emekli maaşlarına haciz kaldırılmıştır. Emekli Maaşına haciz gelir mi diye düşünen emeklilerin içi rahat olsun. Böyle bir yaptırım kesinlikle bulunmamaktadır. Eğer buna rağmen, emekli maaşınıza haciz uygulayan banka varsa, hemen mahkemeye başvurun ve illegal yoldan işlem yaptıkları için ceza almalarını sağlayabilirsiniz.

Emekliye Kredi

Banklar bundan 5-6 sene öncesine kadar emeklilere inanılmaz miktarlarda krediler sağlamaktaydı. Maaşlarının 30-40 katı kredi tutarlarını rahatlıkla alabiliyordu emekliler. Ancak son yıllarda buna da bazı kısıtlamalar getirildi. En fazla 10 veya 20 katına kadar kredi vermeye başladılar. Yani 1.500 lira maaş alan bir emeklinin alabileceği kredi miktarı en fazla 15.000 lira oldu. Bir diğer husus ise şudur; bazı bankalar yaş haddinden dolayı emeklilere kredi vermekte eşitli bahaneler öne sürmektedirler. Özellikle 70 yaş üzeri emekliler kredi almakta zorluk yaşayabilirler.

Emekli Maaşına haciz gelir mi?

Yukarıda detaylı anlattığımız gibi; Emekli Maaşına haciz gelir mi sorusunun cevabını net olarak verdik. Hayır, haciz gelmez ancak bir madde var, size ondan bahsetmek istiyoruz. Bazı bankalar artık sözleşmelerine bir madde ekliyorlar. Özellikle emeklilere verilen krediler için özel sözleşme yapılıyor. Borcumuzu ödeyemediğim takdirde kendi rızam ile emekli maaşıma haciz konulmasını kabul ediyorum şeklinde bir madde konulmaktadır. Eğer sözleşmeyi dikkatlice okumayıp imzalarsanız, emekli maaşınız tehlikeye girebilir. O yüzden bankadan kredi alırken, lütfen tüm sözleşmeyi dikkatle okuyunuz.

Bir önceki yazımız olan PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Sorgulama Yapma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı