Güncel

Emekli Maaşına Ek Yüzde 4 Ödeme Yapılacak

Emekli maaşlarına yılın ilk 6 ayı için yapılacak olan %5,69’luk zam oranına ek olarak %4 ek ödeme de geliyor. Memur yada memur emeklileri %1,69 enflasyon farkı ve %4’lük toplu sözleşme zamlarından da faydalanacaklar.

Emekliye Vergi İadesi

Verilen ek ödemeyle birlikte ele geçen toplam maaş miktarında farklı bir artış söz konusu olacak. Örneğin aralık ayında 2.000 TL maaş alan bir emekli daha öncesinde 80 TL ek ödeme alıyordu ancak %5,69 zam ve ek %4 ödeme ile birlikte toplamda banka hesaplarına yatan emekli maaşı 2.203,35 TL olacak. Emeklilerin maaşlarının net olarak ne kadar olduğunu görmeleri için E-Devlet üzerinden sorgulama yapmaları yeterli oluyor. BAĞ-KUR ve SSK emeklileri zamlı maaşlarını Ocak 2018 ayı itibari ile alabilecek. Memur, geçici personel ve sözleşmeli çalışanların zamlı maaşları 15 Ocak’ta alacaklar. Her ayın 1’i ile 5’i arasında maaşlarını alan memurların ek ödemeleri eklenmeden maaşları yatırıldı. Maaşlara eklenecek olan %4’lük ek zam erken ödeme alan memur maaşlarına bir sonraki ay yansıtılarak yatırılacak.

Maaşa Zam Oranı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilerin maaşlarına gelecek olan zam oranı TÜFE’nin 6 aylık değişimleri üzerinden hesaplanıyor. 2018 yılının ilk yarısındaki endeks oranı Aralık ayının endeksine bakıldığında %5,69 olduğu görülüyor. Öncelikle maaşlara %5,59 zam verilecek ve üstüne ek olarak memurlar için enflasyon farkından dolayı %1,69’lük zam yapılacak. Bu hesap üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda ise çıkan rakama ek olarak %4’lük bir ödeme yapılıyor. Örnek olarak hesaplanan maaş miktarları şu şekildedir;

  • Aralık 2017 tarihinde 1.000 TL maaş alan emekliler ek ödeme ile 1.040 TL ödeme alıyor bu emekli için Ocak ayında ödenecek ek ödemeli maaş miktarı ise 1.099,18 TL olarak hesaplanıyor.
  • Yine aralık 2017 tarihinde 2.500 TL emekli maaşı alan kişiler ek ödeme ile 2.600 TL alacakken Ocak 2018 tarihi itibari ile ek ödemeli olarak 2.747,94 TL maaş alabilecekler.
  • Son olarak 4.200 TL maaş alanlar Ocak 2018 tarihinde ilk maaşlarını 4.616,54 TL olarak alabilecekler.

Yapılan bu ödemeler Temmuz 2018 tarihinde oluşacak enflasyon oranlarına göre yeni zam oranları ile değişecek. Bu zam oranının yılın ilk yarısında verilen zam oranından önemli ölçüde düşük olmayacağı ön görülüyor ancak gündeme ve ekonomik verilerin gidişatına göre de maaş zamları ülke büyümesine göre %5,69’luk orandan az da olsa daha yüksek olacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Değişiklik başlıklı makalemizde Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı