Krediler

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Öncelikle her emeklinin düzenli bir geliri olduğunu bilen bankalar; bu düzenli gelirin devlet garantisi altında olduğunu da bilerek işlemlerini gerçekleştirirler ve bu işlemlerde, para gecikmeyeceği için herhangi bir kuşku duymazlar. Bankaların genel yönetmeliğine göre, bir emekli maaşının ancak %60’ı kadar aylık ödeme oluşturabilecek kredi sahibi olabilir. %60’ı Geçen aylık ödeme miktarları gelirse, banka tarafından bu kredi başvurusu herhangi bir biçimde onaylanmaz zira ödeme zorluğu yaşayacak olan emekli aynı zamanda geçim sıkıntısını da öyle ya da böyle yaşayacaktır. Bunu aşağıdaki örnekle tarafınıza detaylı olarak açıklayalım.

Göz atabilirsiniz: Emekliye Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Örneğin, aylık 10 bin TL emekli maaşı alıyorsunuz. Bu durum elbette Türkiye şartlarında çok nadir mümkün ancak bunun bir örnek olduğunu ve kolay anlaşılabilmesi için net miktarlar sunulduğunu unutmayınız. Kredi başvurusu yaptığınız vakit, bu kredi başvurusunun aylık ödeme miktarı 6.000 lirayı geçerse; en basit örnekle 6500 liraysa; krediniz herhangi bir biçimde onaylanmayacak, banka tarafından sizlere geniş vadeli teklifler sunulacaktır. Banka bu hakkını elbette saklı tutar ancak güncel olarak zaten bir kredi borcu ödeyen herhangi bir emekliye bu teklifi yapmayacağı da aşikârdır.

Her emekli, 65-75 yaş aralığında dilediği gibi kredi çekme hakkına sahiptir. Bu yaş sınırlandırılması geçtiğimiz yıllarda yoktu ancak yeni kanunname, 65 ila 75 yaşı çoğu banka için zorunlu tutuyor. 65 Yaş altına yine emekliyse kredi verilebilirken 75 yaş ve üzerine kredi verilmesi pek çok banka tarafından imkansız olarak görülüyor. Bu durum şüphesiz 75 yaş ve üzeri bir bireyin kısa sürede ölme ihtimalinin yüksek olmasıyla ilgili. Bir sonuca bağlamamız gerekirse; emeklinin yahut düzenli geliri olan herhangi bir insanın; en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusu, limitlerle belirlenememektedir. Herhangi bir banka ben emekliye en fazla şu kadar kredi veriyorum demez.

Her emekli, dilediği miktarda, eğer geniş vade seçenekleri ile aylık ödeme tutarı emekli maaşının %60’ını geçmiyorsa, kredi çekebilir. Bu kredi tipi, konut, ihtiyaç, taşıt olarak çeşitli tiplerde belirtilebilir ve herhangi bir sınırlaması mevcut değildir. Siz de emekliyseniz ve kredi çekmeye niyetiniz varsa, yukarıdaki bilgilere dayanarak doğru bir hesaplama yapabilir; emekli maaşını aldığınız bankaya giderek kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Koşullara uygunsa, krediniz derhal hesabınıza tanımlanacak ve kullanıma hazır hale gelebilecektir.

Mesleğiniz ya da statünüz ne olursa olsun, bankalar sizlere kredi tahsisinde bulunuyorken, sağlanacak azami finansman miktarını belirlerken aylık gelirinizi baz alacaktır. Bunun hesaplaması ise şu şekilde olacaktır. Aylık gelir miktarınızın genel itibariyle yüzde 60 ‘ı hesaplanacak, ortaya çıkan rakam ise krediniz için ödeyebileceğiniz maksimum aylık taksit miktarı olacaktır. Basit bir örnek verecek olursak; aylık geliri 2 bin TL olan bir kişinin aylık ödeyebileceği maksimum taksit miktarı; 2 bin TL ‘nin yüzde 60 ‘ı olarak, küçük bir matematik işlemi ile 1.200 TL olduğu görülecektir. Bu rakam üzerinden de vade süresine göre en fazla çekebileceğiniz kredi miktarı bulunacaktır.

Bu konuda da bir hesaplama yapacak olursak; 48 ay vadeli bir kredide 40 bin TL civarı, 36 ay vadede 33 bin TL civarı, 24 ay vadede 24 bin TL civarı ve 12 ay vadede ise 13 bin TL civarı olacaktır. Görüldüğü üzere vade süresi kısaldıkça çekilebilecek kredi miktarı azalmaktadır.

Bir emeklinin en fazla ne kadar kredi çekebileceğini hesap ederken, yine emekli maaşlarının kişiler arası farklılık arz ettiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kiminin emekli maaşı 2 bin TL iken, kiminin ise daha aşağıda ya da yukarıda olabiliyor. Ancak emeklilerin büyük bir bölümünün en alt basamaktan emekli olduğunu varsayarak örnek bir hesaplama yapalım. Şu anda en düşük emekli maaşı 1.400 TL dolaylarındadır.

Bu maaşın yine yüzde 60 ‘ını alacak olursak, 1.400 TL maaş alan bir emeklinin aylık olarak en fazla ödeyebileceği kredi taksiti 840 TL ‘ye tekabül edecektir. Şimdi bu rakamlar üzerinden bu emekli ne kadar kredi çekebilir bir bakalım.

1.400 TL emekli maaşı olan bir emekli;

48 ay vadeli bir kredi çekmek istediğinden fazla 28 bin TL

36 ay vadeli bir kredi çekmek istediğinden fazla 23 bin TL

24 ay vadeli bir kredi çekmek istediğinden fazla 16 bin TL

Eğer daha fazla bir krediye ihtiyacınız var ise; bu durumda emekli maaşınızı aldığınız bankaya başvurmak daha doğru olabilir. Çünkü genel itibariyle maaş alınan bankalar, aylık ödenebilir taksit miktarını hesaplarken, sınırı biraz daha yukarılara alabilmektedir. Dolayısıyla bu sınır yüzde 60 yerine yüzde 70 bandına kadar çekilebilir. Kendi bankanızdan bu yönde bir başvuruda bulunmanız halinde kredi için gerekli belgeler konusunda da daha kolaylık olacaktır.

En düşük emekli maaşını göz önünde bulundurur isek ilk iki sıradaki krediyi tüm emekliler rahatlık ile çekme hakkına sahiptir.

Bu hesaplama her ne kadarda değişiklik göstermese de bankalara göre kredi üst limitlerinde kısıtlamadan dolayı çoğu zaman 30.000 liranın üzerinden ihtiyaç kredisi kullanamaya bilirsiniz. Güncel faiz oranlarının hesaplamaları için herhangi bir bankanın kredi hesaplama makinesini değerlendire bilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mesajla Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı