Güncel

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Değişiklik

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tüketicilerin enerji tasarrufunu daha iyi yapabilmeleri için Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı çerçevesinde elektrik ve doğalgaz faturalarında daha fazla yer alacak. Yapılan bu işlem sorasında tüketiciler ne zamanlar ve nasıl harcama yaptıklarını görerek tasarrufu daha doğru yapacaklar.

Faturalarda Tasarruf Yapma

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı 2017- 2023 planına göre enerjide tasarruf sağlamak amacı ile 55 farklı faaliyet gerçekleştirilmesi hedeflendi. Yapılacak olan 55 farklı faaliyetin etkileri 1 yıl ile 40 yıl arasında değişkenlik gösteriyor ancak 2023 yılına kadar enerji talebi %14 azalması bekleniyor. Hedeflenen planların bazıları şu şekildedir;

  • Tarım, sanayi ve ulaşımda enerji tasarrufu
  • Binalarda enerji verimliliği
  • Çatılara güneş santralleri kurulması

Ülkemizde önümüzdeki 15 yıl içerisinde 30,2 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanması 3 bin megavat kapasiteli 2.5 milyar dolarlık doğalgaz santralinin kurulmasına gerek bırakmayacak. Yatırımlar ise özel sektör ve kamu işbirliğinde gerçekleşerek 23,9 milyon ton eşdeğer petrol tasarrufu sağlanmış olacak. Bu amaçla yapılacak yatırımların maddi karşılığı olarak 10,9 milyar dolar hedef belirlendi. Yıl içerisinde yapılacak ihaleler ve kamu yatırımları ile enerji tasarrufu eylemleri hayata geçirilecek ve her vatandaş gözle görülür bir şekilde bu tasarruf planlarından olumlu anlamda etkilenecek.

Binalar İçin Veri Tabanı Oluşturulacak

Kırsal ve kentsel alandaki binaların sayısının hesaplanması ve tipolojisi bulunan bir veri tabanı oluşturulacak. Bu sayede binaların emisyon ve gerçek elektrik tüketim miktarları hesaplanarak uluslararası düzeyde bir veri tabanı oluşturulacak. Bölgesel olarak toplanan bu veri tabanları her bölge için farklı enerji tasarrufu planları oluşmasını sağlayacak. Bu bağlamda yeni binalara verilen ‘’C’’ asgari enerji performans sınıfı ‘’B’’ yada ‘’A’’ sınıfına yükseltilmesi teşvik edilerek bina sahiplerinin faturalarında doğrudan tasarruf elde edilmesi sağlanacak.

Enerji Tasarrufu İçin 6 Ayrı Komisyon

Tüketiciler aldıkları faturalarda enerji verimliliği için yapabilecekleri iyileştirme önerilerini görerek bireysel tasarruf sağlaması amaçlanacak. Üstelik bunun dışında yapılan diğer tüm eylem planları için 6 ayrı denetleme ve izleme komisyonu kurulacak. Bu kurum yada kuruluşlarda uzman kişiler bulundurularak Mayıs ayında başlayarak 6şar aylık periyotlar halinde rapor ederek bölgelere özel ek önlemleri yayınlayacak.

Bir önceki yazımız olan 2018 KYK Burs ve Kredi Miktarları İle Ödeme Tarihleri başlıklı makalemizde KYK ve Naci Ağbal hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı