Güncel

Ekonomi Bakanlığı’ndan Kredi Garanti Fonu Açıklaması

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı kredilerin bankalar için 2017 yılında oldukça önemli fonksiyonlarını yerine getirdiğini açıklayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2018 yılında da KGF kredilerinin devam edeceğini açıkladı.

Kredi Garanti Fonu Desteği Devam Edecek

2017 yılı bir önceki yıla göre teşvik belgelerinde %81 artış yaşadığı belirtildi. KOBİ’lerin, esnaf ve sanatkarların son olarak ise tarım sektörünün teşviklerden yararlanmaya devam edeceği açıklandı. Türkiye’nin ihracatını artırmak için yurtdışında bulunan Türk Ticaret Merkezleri’nin sayısını artırmak için çalışma yapılacak. Merkezlerin kurulması için 3 milyon dolar destek verilmesinin yanı sıra halihazırda bulunan 14 merkezin sayısının artırılması hedefleniyor.

Meclise sunulan yasa tasarısında KDV üzerinde düzenlemeler yapılacağı açıklandı. Bakan Zeybekci ihracatçının KDV muafiyeti halihazırda bazı uygulamalarda var olduğunu ancak yerli makine kullanımların da yurtiçinde satın alınması durumunda yatırım malı olması koşulu ile KDV muafiyeti getiriliyor. Yatırım teşvik belgesi alan şirketler ithalatlarını KDV ödemeksizin yapabiliyorlar. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi için son aşamaya gelindiği ve sistem sayesinde yakın zamanda ilk etap için 80 miyar TL’lik projeye teşvik verilmesi hedefleniyor. Belirlenen alanlarda ve en çok teknoloji açığı olmasından dolayı bu alana ve dış ticaret açığı ile cari açık verilen alanlarda teşviklerin artırılması öncelikli olduğu belirtildi.

Ekonomi Bakanlığı Yatırım Teşvikleri

Türkiye’nin eksik olan alanlarında yatırım yapan şirketlerin yerli yada yabancı olması fark etmeksizin teşviklerden faydalanabilecekler. Verilen teşvikler 2018 yılı için 80 milyar TL olarak belirlense de dış ticaret açığı, cari açık yada teknoloji açığı konusunda yüksek verim elde edilirse dış borçlara dönenen paraların iç piyasada teşvik olarak kullanılması hedefleniyor. Bu bağlamda 2019 yılında 80 milyar TL’den çok fazla miktarda teşvik verilmesi bekleniyor.

Teknoloji alanında yerli yazılımlar üreten firmalar ürünlerini yerli piyasada satmak ve ihraç edebilmek için tüm imkanları devlet tarafından karşılanan bir sistemden faydalanabiliyorlar. Ürünlerinin satışı için reklam ve yatırımlar devlet tarafından karşılanarak teknoloji alanında 2023 yılına kadar dünya standartları yakalanması hedefleniyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından KGF teminatlı krediler ile ekonomik büyümenin desteklenmesi aynı zamanda birikimlerini değerlendirecek olan yatırımcılar için de mevduat hesaplarının daha karlı olmasını sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Otomobil Üretiminde Rekor Kırdı başlıklı makalemizde Tüm İhracatçılar Meclisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı