Para Kazanma Fikirleri

E-ticaretin Püf Noktaları? Satış Potansiyelinizi Arttırmanın Yolları Nelerdir?

İnsanlar için iletişimin sözelden yazıya dönmesiyle her şey değişti. İnsanlar artık evlerinde, ofislerinde internetin sınırsızlığında, yeni müşteriler, yeni açılımlar ve satışa dönük işlemleri rahatlıkla yapabiliyorlar. E-ticaretin sırları nelerdir? İnternet siteleri üzerinden satış yapmak kolay mıdır? Para kazandırır mı? Neyi alacağız veya satacağız? Müşteriye ulaşmanın ve memnun etmenin yolu nedir? E-ticaret işi nasıl büyüyebilir? Bunlara bu yazımızda bir göz atalım beraber.

İş insanları için, artık ofis kiraları, personel giderleri gibi kalemler; fazlasıyla gözlerini korkutmakta, iş insanları internet sitelerinden ticaret yapabilmenin yollarını aramaktalar. Çünkü, internet üzerinden sayılan giderlerden kurtulmuş olacaklar ama tamamen değil tabii ki. E-ticaret işine girmek isteyenlere birinci önceliği; kendi adlarına bir web sitesi üzerinden bu işi yapabilirler ya da internette aracı kurumlar vasıtasıyla bu işi devam ettirebilirler.

Nasıl yapılır e-ticaret? Nasıl, nereden, neyle başlayacaksınız?

Birinci önceliğiniz müşteri kitlenizi belirlemek, insanların potansiyel ihtiyaçlarına cevap verebilmelisiniz. Bizim bahsettiğimiz e-ticaret için müşteri önemliyken, diğer iş dallarında asıl hedef insanların ihtiyaçları olagelmiştir. Birinci önceliğiniz, satış yapacağınız müşteri kitlenizi belirlemek ve müşterilerinize hangi ürünü satacağınıza karar vermeniz gerecektir.

Burada ki sorulara bir göz atalım: Hedef kitlem içinde kimler yer alacak? Hangi insanlara hitap edeceğim ve satacağım ürünlerim neler olacak? Müşteri kitlemin, boş zamanlarını nasıl değerlendirdiğine bile bakmam lazım? Yeme ve içme alışkanlarına bakmanız gerekecek?; gibi benzeri ve çoğaltılacak sorular, sizin hedef müşteri kitlenize daha kapsamlı hizmetler sunmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak; ürünlerin fiyatlandırılması, kime satılacağı, miktarı ve ne şekilde satacağınızın planlamasını yapmalısınız. Bunlar, e-ticaret siteniz için başarılı olmanızda fayda sağlayacaktır. Hedef müşteri kitlenize daha kapsamlı hizmetler ve ürünleri sunabileceksiniz. 
İlginizi çekebilir: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Hedef müşteri kitleme hangi ürünleri satacağım?

E-ticaret yapacağınız alanı belirlediniz. Bundan sonra yapacaklarınız daha kolay olacaktır. Hedef müşterileriniz için, ürünlerinizi belirlemeniz ve fiyatlandırmanın ardından, müşterilerinizin sizin e-ticaret sitenizden ürün almalarını beklemeniz gerecektir. İnsanlar; daha önce ülkelerinde olmayan ürünlere daha çok önem verebilirler, siz de e-ticaret siteniz için (yurt dışından ürünler getirebilirsiniz, bunlar ülkede olmayan ürünler olmalı, insanların hemen ilgisini çekebilirler) bunları yaparak, daha çok müşteriyle buluşabilirsiniz.

Hedef müşteri kitlenizin belirlenmesinde, onların satın alma alışkanlıklarını, yaşamda kullandıklarına kadar ve sosyal durumlarını belirleyebilirsiniz; müşterilerinize neyi satıp satamayacağınıza karar verebilirsiniz. E-ticaret sitenizde lastik ve ekipmanları satarak bu işi yapacaksanız, otomobil sahiplerinin diğer isteklerini de göz ardı etmeyiniz. Araba için; çekme halatı, ilk yardım kiti, tampon ve benzeri kategorilerde ürünler bulundurmanızda fayda var. Ürün yelpazeniz geliştikçe, hedeflediğini müşteri potansiyeliniz artacaktır. İnsanların, arabaları evlatları gibidir desek abartmış olmayız; onun için masraftan kaçınmazlar: yağını değiştirirler, sigorta yaptırırlar, lastiklerini değiştirirler ve daha bir çok yeniliği arabalarına alırlar ve uygulatırlar. Yurt dışından getirteceğiniz ürünler için iade olmasına özen gösteriniz, daha sonra ödediğiniz ücret yanmaz. Müşterinizin, taleplerine hızlı çözümler üretmeniz de, e-ticaret siteniz için çok kapsayıcı olacaktır yani kârınızı da katlayacaktır.

Hedef müşterileriniz için, satabileceğiniz ürünleri bir kategori içerisinde sıralayabilirsiniz, bunlar için not defteri de kullanabilirsiniz. E-ticaret işletmenizin büyüklüğüne göre, yapacağınız işe farklı ürün grupları ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Müşterilerinizin, ihtiyaçlarına yerinde ve zamanında çözümlerle onları mutlu edebilmeli, ihtiyacı olan ürünü eksiksiz müşterinize teslimatını yapmalısınız.

E-ticarette tedarik yolu nedir?

Sizler, e-ticaret sitesi sahipleri hedef müşteri kitlenizi belirlediniz ve neler satabilirsiniz bunları da buldunuz. Ürünleri nereden alacaksınız? Nasıl tedarik edersiniz? Ödeme vadesi nasıl olur? Kaç tane ürün alacaksınız ve miktarı nasıl belirlersiniz?

Ürünler için bir kategori oluşturdunuz, ürünler için alternatiflerini belirlediniz, sonrasında ne kadarına ihtiyacınız olur onu belirleyiniz. E-ticaret sisteminde küçük balıksanız, bir ürünü sattıktan sonra diğer ürünü sipariş vererek, sistemin tıkanmadan gitmesinin yolunu açabilirsiniz. E-ticaret sitesinde büyük balıksanız; toptan ürün alımında bulunacaksınız, eleman temin edeceksiniz, hedef müşterileriniz için çok sayıda ve farklı ürün gruplarına yer vereceksiniz. Ürün yelpazesi geliştikçe, e-ticaret sitenizin tıklanma ve geri dönüşümleri artacak, bu da daha fazla kâr demek olacaktır.

Yukarıda anlatılanlar; bu işe tekil girecekler kadar, bu işe tüm sektörlerde girmek isteyen yatırımcılar için ayrı ayrı fırsatlar sunacaktır. Bu fırsatlara ulaşmak için; işe ayıracağınız yatırım miktarı, e-ticaret işine ayıracağınız zaman, emek ve hedefleriniz: burada belirleyici rol oynayacaktır yani işe olan inancınız size yol gösterecektir.

Ürünleri tedariğinde yurt içi piyasaları mı kullanacaksınız? Veya yurtdışı piyasalardan mı getireceksiniz? Siz kendiniz ürettiği ürünleri mi pazarlayacaksınız? Üç seçenekten birini veya ikisini seçerek yolunuza devam edebilirsiniz. E-ticaret siteniz için, yurt dışı piyasaları tercih ediyorsanız, alternatifleri değerlendirin, sonrasında alım yapınız. Yurt dışı ürünleri teslim almanızda; gümrük tutarını göz ardı etmeyin, nakliye ücretini kimin ödeyeceğine iyice bakın. Bu söylediklerimize ek olarak, tedarikçi sayısını artırın, daha düşük fiyatı ısrarla araştırın; bunlar e-ticaret işinden kâr etmenize vesile olur.

Tedarikçinizi belirlediyseniz; ürün fiyatına, ödeme vadesine, sevkiyat tipine, satış sonrası iade şartlarına ve müşteri memnuniyetinin olup olmadığına bakınız. Büyük çaplı ürün alımında iade şartlarına bakarak karar veriniz. Yurtiçi veya yurtdışı tedarikçi olmasına bakılmaksızın; sattığı ürüne garanti verebilen ve iade alımı yapanı seçmelisiniz. Yine diğer kullanıcıların yorumlarına göre, satın alma yapacağınız siteyi belirlemenizde fayda vardır.

E-ticaret nasıl olur ve satış yapacağınız alanı belirleyiniz?

Hedef müşterilerinizi ve onlara neler satacağınız ürün kategorisini belirleyiniz. Satacağınız ürünü; nereden alacağınıza, ne kadar zamanda ve ne şekilde tedarik edeceğinizi önceden planlayınız. Tüm sayılanları yaptıysanız, size, şimdi de satış yönteminiz ne olmalı, ona bakalım.

İnternetten satışın yol ve yöntemleri nelerdir?

Satıcı adayları için; internet ortamında e-ticaret yapmanın iki yolu vardır; bunlardan birisi bireysel web siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz, ya da e-ticaret sitelerine aracılık yapan internet sitelerinde yapabilirsiniz (Bu sitelere örnekler; Letgo, sahibinden, Gittigidiyor… gibi sayısın site vardır). Dediğimiz iki satış yönteminin birbirine göre avantajları vardır. Seçim sizlerin, birini seçmeli ve e-ticaret işine adım atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: E-ticaret Sitelerinde Dönüşümü Artırmanın Yolları

Sizler tekil olarak bu işi yapacaksanız; hazırladığınız web sitesi için (sunucuyu belirleme, alan adınızın belirlenmesi, web sitenizin profesyonel bir ekibe hazırlatılması gibi ve diğer masrafları..), katlanmanız gerekenlerdir. E-ticaret siteniz hazırsa, hedef müşteri kitlenize ulaşmanın yolunu (Google reklamları, sosyal paylaşım sitelerine reklamlar vererek, diğer ulaşma araçlarını), araştırınız ve takipte olunuz. Reklamlar sayesinde müşterilerin e-ticaret sitenizi ziyaretleri artacak; tıklanma ve geri dönüşüm artacak, bu da satışınızı arttıracaktır. Bu da kârınızı katlayacaktır. Buradaki reklam ve diğer giderler, eksi olarak gözükebilir fakat, e-ticaret sitenize; tıklanma ve olumlu müşteri dönüşü olarak, sizlere dönecektir.

İkinci satış yöntemine göz atalım. Burada, kurumsal aracılık yapan internet sitelerine (Letgo, Sahibinden.com, N11, GittiGidiyor vb.), üye olarak bu işe başlayabilirsiniz. Buralarda sanal dükkan açmak isteyenlere imkanlar sunulmaktadır. Bunun için uygulamaya sadece üye olmanız gerekmektedir.

İkinci satış yöntemiyle, hedef müşteri kitlenize ulaşmanız daha kolay olabilir ve hatta güven verici olacaktır. Bu siteler tanınmış ve müşteri memnuniyeti sunan, e-ticaret siteleridir. Buradaki en büyük sorun ise, sattığınız ürün için komisyon ödemenizdir. Mesela; bir bilgisayar satacaksınız, fiyatı 650 TL olsun. Satımı yaptıktan sonra elinize geçecek rakam 600 TL olabilir. Yine burada, sistemin uyguladığı taksit miktarınız varsa, burada vade arttıkça komisyon oranınız da artacaktır.

Aracılarla satım işlemlerinde, tüm finansman aracı kurum tarafından sağlandığından; siz banka veya müşteriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Para işlemlerini, üyesi olduğunuz e-ticaret sitesi kendi kurduğu sistemle yapar ve sizlere de ödemenizi yapacaktır. Yani parasal işlemler işiniz olmayacaktır.

E-ticaret siteleri sahipleri için en önemli şey “müşteri memnuniyeti” olacaktır. Satışını yaptığınız ürün için kargo ücretini kimin ödeyeceğine karar verin; ya da kargo ücretini de ürün fiyatına ekleyebilirsiniz. E-ticaret sitelerinde, alışveriş yapan potansiyel müşterilerin, ilk baktıkları kargo ücreti olagelmiştir, yani ürünün kargo fiyatı varsa hemen siteden uzaklaşabilmektedirler. Müşteri memnuniyetinin olmazsa olmazı, ücretsiz kargo teslimatının olması olacaktır. Kargo firmalarının, bireysel müşterilerden kargo fiyatları bazen inanılmaz rakamlara ulaşabilmektedir. Büyük satıcılar için en iyi yol, kargo firmalarıyla anlaşma yapmaları ve ürünlerini daha ucuza taşımalarını sağlamaları olacaktır. Bireysel müşteriler için böyle bir seçenek yoktur; bireysel müşteriler kargo için çok daha fazla ücret ödemektedirler. Yukarıda denilen gibi; bundan kaçınmanın kolay yolu kargo ücretini, ürün fiyatına dâhil etmektir.

E-ticarette; teknik destek veya müşteri memnuniyetini nasıl sağlarım?

E-ticaret sisteminin birinci hedef kitlesi; müşteriler olacaktır. Burada bu işi yapmak isteyen satıcılar için, inanılmaz bir doymamış pazar olduğunu hatırlatalım. E-ticaret işinde büyümeyi hedefleyenler, hayalleri büyük olanlardansanız, işim hiç kesilmesin diyenlerdenseniz; sizin birinci önceliğinizin “müşteri memnuniyeti” olması gerekir ve gerecektir.

Web siteniz için müşteriler için bir yorum alanı olmasında fayda vardır. İnsanlar, aldıkları ürünler için buralarda yorum yapabilir (olumlu görüşlerini veya olumsuzları yazabilir), bu da sıradaki alıcılara yol gösterecektir. Yine hedef müşterilerinizin sizlere ulaşmaları için bir telefon hattı kurabilirsiniz; maille sizlere şikâyetlerini ulaştırmalarını sağlayabilirsiniz. Tüm denilenleri yaparsanız; E-ticaret siteniz için, geri dönüşüm oranınız ve kârlılığınız inanılmaz etkilenecektir.

Bir önceki yazımız olan E-ticaret Sitelerinde Dönüşümü Artırmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı