Genel

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar 2018

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anne adaylarına çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaları için doğum yardımı yapıyor. Verilen yardım sadece anneye ait olduğu için PTT üzerinden anne adına para yatırılıyor ve sadece anne bu parayı çekebiliyor.

Doğum Yardımı Kimlere Yapılır?

Doğum yardımı almak için herhangi bir meslek kısıtlaması bulunmadığı için 2018 yılında belirlenen ödeme tutarları da şu şekildedir;

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası ödeniyor.

İkiz doğum yapan kişiler için net bir rakam söylenmiyor ancak anneler tarafından alınan ödemelere bakıldığında ikiz doğumlara 1.000 TL doğum parası verildiği görülüyor. Başvuru yapmak için Sosyal Hizmetler Merkezleri yada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılması yeterli oluyor. Ancak bu yardımdan yurtdışında yaşayanlarda faydalanabildikleri için büyükelçilikler yada konsolosluklara da başvurular kabul ediliyor.

Memur annelere doğum yardımı 2018 yılında da aynı kalarak kendi kurumlarındaki Maaş Tahakkuk Birimleri’ne başvurmaları yeterli oluyor. Doğum yardımı bilgi hattı olarak 144 yada 183 numaralı telefonları da arayabilirsiniz. Memurlar için kendi kurumlarının doğum parası dilekçesini bakanlığa teslim etme zorunluluğu bulunuyor. Bundan dolayı işlemlerin yapılıp yapılmadığını iyi takip etmelisiniz.

Göz atabilirsiniz: Bakanlık Doğum Borçlanması Şartlarını Açıkladı

Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Para yardımı alabilmek için dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Size verilen dilekçe de varsa önceki çocuğunuz yada çocuklarınızın kimlik bilgilerini girmeniz isteniyor. Eğer sadece yeni doğan çocuk için bilgi girişi yaparsanız 1. Çocuk yardım parasını alırsınız, sistem sizin diğer çocuklarınızı hesaba katmaz. Başvuru yaptıktan sonra PTT üzerinden sadece annenin çekmesine uygun olarak süt parası yatar.

2018 süt parası alan anneler SSK’lı olarak bir işte çalışıyorlarsa süt parasına ek olarak aldığı doğum parası bulunuyor. SGK üzerinden alınacak doğum yardımı parası annenin eşi tarafından da alınabiliyor. İlk olarak 2015 yılında uygulanmaya başlanan sistemden 2.5 milyon bebek faydalandı. 2017 yılı doğum parası olarak toplamda 572 bin bebek faydalandı. Toplamda ise 1 milyar TL ödeme yapılarak yeni doğan bebeklere ilk çeyrek altın devlet tarafından verildi. Toplamda 4 milyon adet çeyrek altın da devlet tarafından yeni doğan bebeklere verildi.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı