Genel

2020 Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar, Çalışma Şartları Nasıldır?

Diş hekimlerinin sağladıkları kazanç, çalışma alanlarına göre belirlenmektedir. Çalışma alanları özel ya da devlet kurumları olan diş hekimlerinin sağladıkları kazanç ve aylık maaşları birbirinden farklıdır. Ayrıca diş hekimleri kendilerine özel olarak açtıkları muayenehane içerisinden de hastalarına hizmet verebilir ve hal böle olduğunda, yine elde edilen kazanç, kamu ve özel sektörden farklı olmaktadır.

Genel olarak özel sektör ve devlet kurumlarında çalışan diş hekimlerinin alabilecekleri maaş aralığı en düşük ve en yüksek olarak 3 bin 500 TL – 12 bin TL aralığında gidip gelmektedir. Özel sektörde verilen diş hekimi maaşı oranında diş hekimlerinin tecrübeleri, uzmanlık dereceleri büyük rol oynar.

Diş Hekimleri İçin Çalışma Şartları

Diş hekimlerinin çalışma şartları, yine çalıştıkları alanın kamu alanı ya da özel sektör olmasına göre değişmektedir. Devlet hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin, çalışma şartları, standart bir devlet memurunun çalışma şartları ile aynıdır. Sabah 8.00 işe başlama saati, 17.00 iş bitiş saatidir. Hafta sonları tatildir.

Özel sektörde ise çalışma saatleri hasta yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir ve izin durumları da özel sektörde devletten farklı olabilmektedir. Fakat çalışma koşullarına bağlı olarak maaşlarda da buna göre bir ayarlama yapılmaktadır.

Özel Sektörde Diş Hekimi Maaşları

Özel sektörde verilen diş hekimi maaşları, hekimlerin uzmanlık alanlarına göre, işe başladıkları tarihe göre ve ne zamandır aynı yerde hizmet veriyor olduklarına göre artıp azalmaktadır. Özel sektörde çalışan bir diş hekiminin alabileceği en düşük ücret, 4 bin TL’dir. Yeni başlayan bir diş hekimi, kurumun hasta yoğunluğuna göre, 6 bin TL’ye kadar para alabilme şansına sahiptir.

Özel sektörde uzun bir süredir çalışan ve alanında belli bir uzmanlık derecesine gelmiş bir diş hekimin alacağı en yüksek ücret, 15 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Uzman diş hekimlerinin aldığı minimum ücret özel sektörde 6 bin TL’dir.

2020 Cumhurbaşkanı maaşları ne kadar? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Devlet Kurumlarında Diş Hekimi Maaşları

Devlet kurumlarında diş hekimi maaşları, özel sektörle kıyaslandığında daha düşük bir ücret olarak karşınıza çıkar. Fakat devlet kurumlarında beklenmedik durumlarla karşılaşma olasılığınız yoktur. Devlet kurumlarındaki çalışma saatleri ve tatil günleri bellidir ve aksi bir durum söz konusu olmaz. Buna bağlı olarak, alınan ücretin makul olduğu düşünülmektedir.

Devlet kurumlarında diş hekimi maaşı, en az 5 bin TL olarak verilmektedir. Maaşın artmasını sağlayan ve bu konuda etkili olan şey, diş hekimlerinin tecrübesidir. Tecrübeye ve uzmanlık derecesine göre alınabilecek diş hekimi maaşı devlet kurumlarında da 10 bin TL’ye kadar yükselmektedir. Buna bağlı olarak günümüzde pek çok kişi daha rahat olmasına da bağlı olarak, genellikle devlet kurumlarını tercih etmeyi daha mantıklı bulmaktadır.

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Diş hekimliğinde uzmanlık alanları, maaş konusunda da özel sektör için oldukça önemli rol oynar. Diş hekimlerinin kendilerine tercih edebileceği alanlar şu şekildedir;

  • Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
  • Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi
  • Protetik Diş Tedavisi
  • Restoratif Diş Tedavisi
  • Ortodonti
  • Endodonti
  • Pedodonti
  • Periodontoloji

Özel Muayenehaneye Sahip Diş Hekimlerinin Kazançları

Diş hekimlerinin özel muayene kazançları, hasta sayılarına göre belirlenir. Fakat diş hekimleri için en rahat çalışma koşulları, özel muayenehanelerde sağlanmaktadır. Bunun nedeni diş hekimlerinin muayenehanelerinin kendilerine bağlı olmasından kaynaklı olarak, randevularını, çalışma saatlerini ve tatil günlerini istediği şekilde ayarlayabilmesidir. Özel bir muayenehaneye sahip bir diş hekiminin ortalama aylık kazancının 10 bin TL’yi bulduğu bilinmektedir. Hasta sayısındaki azlığa ve çokluğa göre diş hekimi maaşı değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar, Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı