Güncel

Devlet Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Verecek

Et ithalatında görülen artıştan sonra hükümet ve harekete geçerek küçük işletmelere hayvancılık yapması için sıfır faizle kredi verecek. Üstelik bu işletmelerin ahırı bulunmaması halinde devlet ahırı da yapacak. bu şekilde hayvan sayısı arttığı için et ithalatı da azalacağı tahmin ediliyor.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Ülkemiz 3 Temmuz 2016 ile 20 Temmuz 2017 tarihleri aralığında 12 ay içerisinde toplamda 41.000 ton karkas et ithal etti. Bunun yanı sıra 20 Temmuz ile 31 Ekim 2017 tarihleri arasındaki bu 4 aylık süreç içerisinde 33.000 ton karkas et ithalatı gerçekleştirildi. Bu rakamlara bakıldığı zaman büyük bir hızla artan et ithalatına çözüm olarak Türkiye’de ki hayvancılığın geliştirilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından işletmelere destek planları hazırlandığı belirtildi. Ucuz et projesi ile 81 ilde et satışı yapıldığı gibi bu proje daha da genişletilerek küçük aile işletmelerinde de ucuz et temin edilecek. üretimin artması için küçük aile işletmelerinin rehabilite edilmesi amacı ile bakanlık tarafından yapılacak desteklerin artacağı belirtildi. Fakıbaba ayrıca yaptığı açıklamalarda şu konulara da değindi;

  • 3 Temmuz 2016 ile 20 Temmuz 2017 tarihleri arasında 500.000 büyükbaş ile 41.000 ton et ithali yapıldı.
  • 20 Temmuz ile 31 Ekim arasındaki 4 aylık süreç içerisinde ise toplamda 150 bin büyükbaş ile 33.000 ton et ithalatı gerçekleştirildiği belirtildi.

Her yıl artan kırmızı et talebin karşılanması bu rakamlara göre mümkün olmadığından dolayı ülkenin dışa bağımlılığını daha da azaltmak için küçük aile işletmelerinin maddi ve teknik destek verilecek. Bu bağlamda hayvan ithal etmek yerine hayvan hastalıkları ile daha etkin bir şekilde mücadele edilerek buzağı ölümlerini en aza indirerek küçük aile işletmelerinin de hayvancılık sektörüne katkıda bulunmaları sağlanacak.

Verilecek destek aynı zamanda sıfır faizli kredi olarak son olacağı için Ziraat Bankası tarafından ayrıca düşük faizli krediler de verilecek. Destekten faydalanacak aile işletmeleri TÜRKVET’e Kayıtlı olacak fiziki altyapısı sağlanacak ve hayvan dağıtımı gerçekleştirilerek uygun barınma yerleri devlet tarafından sağlanacak. Üstelik bunlara rağmen ahırı olmayan işletmelere bakanlık tarafından ahır yaptırılacak.

3 Yıllık Süreçte Hayvancılık Ülkeye Yetecek Konuma Getirilecek

Toplamda 3 yıl sürecek bu süreç içerisinde damızlık yetiştiriciliği yapan 25.000 işletme üzerinde uygulama yapılacak. Bu işletmelere 5 büyükbaş 30 küçükbaş hayvan verilecek ve 3 yıl sonunda her ailede ortalama 15’er büyükbaş yada 75’er küçükbaş sürüler oluşturulacak. Bu bağlamda yapılacak olan desteğin kadın çiftçilere daha fazla verileceği açıklandı.

Bir önceki yazımız olan BDDK 69 Personel İstihdam Edecek başlıklı makalemizde BDDK ve Personel Alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı