Genel

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma

Sosyal yaşamı desteklemek amacı ile hükümet programında olan yardımlar evlilik durumlarında da veriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gençlerin evlenmesini teşvik etmek için 10.000 TL evlilik kredisi desteği veriliyor. Alınacak kredi sıfır faiz ile kullanıldığından dolayı ödeme seçeneği ve erteleme imkanı da kişiye özel olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Evlilik Kredisi Şartları

Sıfır faizli kredi kullanabilmek için 18 ile 24 yaşları arasında olmak gerekiyor. Bu yaşlar arasında olan kişiler için 10.000 TL faizsiz krediyi 48 ay vade seçeneği imkanı veriliyor. Üstelik ödemeye hemen başlayarak evin mali durumunu zora sokmamak için 1 yıl geri ödemesiz olarak toplamda 5 yıl içerisinde ödeme imkanı veriliyor. Gençler bu yaşlar arasında evlenmesi durumunda ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olurlarsa geri ödemelerini 2 yıl ertelemeli bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Üniversite eğitimleri boyunca geri ödemeli kredi alan kişilerin toplam geri ödemeleri de devlet tarafından siliniyor.

Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile ceza almayan ve maddi imkanları evlenecek durumda olan kişiler sıfır faizli evlilik kredisinden faydalanabilirler. Üniversite mezunları için devlet tarafından verilen destek için yaş sınırı 26 yaşına kadar çıkıyor.

Evlilik Kredisi Hangi Bankalardan Kullanılabilir?

Bakanlık tarafından verilen evlilik kredisi desteğinden faydalanmak için Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası üzerinden çeyiz hesabı açılarak devlet destekli çeyiz parasına başvuru yapabilir ve devlet destekli evlilik kredisi kullanabilirsiniz. Eğer evlilik için para biriktirmek isterseniz bu durum için devlet tarafından verilen destekler ile 5 yıla kadar birikim yapabilir ve 15 bin TL’ye kadar devlet desteğinden faydalanabilirsiniz. Her iki destekten de faydalanmak için destekten faydalanacak kişinin şahsen başvurması gerekiyor. Evlenecek kişilerin her ikisi de bu yardımlardan faydalanmak için ayrı ayrı başvuruda bulunabiliyorlar.

2018 yılında evlilik kredisi için başvuracak olanlar devlet destekli olmasının yanı sıra diğer bankalardan da düşük faiz oranları ile evlilik kredisi kullanabilirler. Bu bağlamda Garanti Bankası 25.000 TL evlilik kredisi için %1,59 faiz oranı üzerinden yapılan hesaplama ile 799,86 TL taksitli 48 ay vadeli evlilik kredisi veriyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı