Genel

2020 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar, Nasıl Belirlenir?

Cumhurbaşkanına 2020 yılı itibariyle verilen maaş tutarı 2019 yılına göre 7.000 TL zamlı olarak belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı maaşı bilinenin aksine Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmez. Cumhurbaşkanı maaşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Cumhurbaşkanlığı yıllık bütçesi içerisinde yer alır ve meclis onayı ile kesinleşir.

Cumhurbaşkanı Maaşı Nasıl Belirlenir?

Cumhurbaşkanı maaşının belirlenmesi için Cumhurbaşkanlığı ve maliyet bakanlığı tarafından öncellikle bir Cumhurbaşkanlığı bütçesi çıkarılır. Çıkarılan bütçe Cumhurbaşkanlığı tarafından o yıl yapılacak bütün faaliyetler için belirlenmiş bir bütçedir. Cumhurbaşkanı maaşı da bu bütçe içerisinde yer alan maaş ödemelerinden birisidir. Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı bütçesinde aşağıdaki çalışanların da maaşları yer almaktadır:

  • Cumhurbaşkanı maaşı,
  • Cumhurbaşkanı danışmanlarının maaşları,
  • Cumhurbaşkanı özel kalemi maaşı,
  • Cumhurbaşkanı iletişim müdürünün maaşı,
  • Cumhurbaşkanlığında çalışan görevli memurların maaşı,
  • Cumhurbaşkanın güvenlik ve koruma görevlileri,
  • Cumhurbaşkanlığına bağlı merkez ve bağlı birimlerde çalışan tüm görevli personelin maaşı,
  • Cumhurbaşkanlığında çalışan temizlik, bakım vb hizmetlerde çalışan görevlilerin maaşı.

Meclise sunulan Cumhurbaşkanlığı bütçesinin kabul edilmesi ile Cumhurbaşkanının o yılki maaşı da belirlenmiş olur. Cumhurbaşkanı maaşına her sene bir defa artış yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alır?

Cumhurbaşkanına ödenen maaş tutarı 2020 yılında aylık 81.250 TL olarak belirlenmiştir. Diğer yandan bu Cumhurbaşkanı maaşı brüt maaştır. Dolayısıyla bu Cumhurbaşkanının eline geçen net tutar değildir. Ele geçen net tutara bakıldığında Cumhurbaşkanı yılda toplam 606.000 TL ve ayda ortalama 50.000 TL net maaş almaktadır.

Cumhurbaşkanlarının brüt maaşı da aynen kanuna tabi tüm çalışanlar gibi vergi kanunlarına uygun olarak farklı vergi dilimleri ile vergilendirilmekte ve sosyal güvenlik primleri de ödenmektedir. Buna göre Cumhurbaşkanının 81.250 brüt üzerinden ocak ayı maaşı 61.139 TL iken bu maaş yıl sonu aralık ayında 46.477 TL’ye düşer.

Ayrıca bekçi maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Cumhurbaşkanının Maaş Dışı Gelirleri Nelerdir?

Cumhurbaşkanının maaş dışında gelir elde etmesi kanunen yasak değildir. Cumhurbaşkanı bir devlet memuru olmadığı için şayet Cumhurbaşkanı olmadan önce ticari veya başka bir geliri veya işi varsa buradan gelmekte olan gelecek olan kar ve gelirleri alabilir. Diğer yandan Cumhurbaşkanı için maaş dışında bir görev tazminatı, harcırah gibi bir ödeme yapılmaz.

Bununla beraber Cumhurbaşkanı’na tüm devlet görevlilerinin dışında çok özel bir harcama yetkisi olan örtülü ödenekten para harcama hakkı verilmiştir. Buna göre Cumhurbaşkanı örtülü ödeneğe ayrılan bütçe dahilinde hiçbir koşul ve şart olmaksızın ve sebebi sorulmaksızın gerekli gördüğü tüm harcamaları devletin kasasından yapabilir. Bu açıdan Cumhurbaşkanı maaşının sembolik bir ödeme olduğu söylemek doğru olacaktır.

Cumhurbaşkanı Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alır?

Cumhurbaşkanının emekli olması durumda alacağı maaş kanunlara göre Cumhurbaşkanı maaşına endekslidir. Buna göre Cumhurbaşkanı maaşı emekli olduğunda mevcut Cumhurbaşkanı maaşının %40’ı kadar olur. Buna göre şu an hayatta olan ve geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı olarak görev yapmış ve emeklilik hakkı kazanmış eski Cumhurbaşkanları 81.250 TL’nin %40’ı olan 32.500 TL aylık emekli maaşı alacaktır.

Cumhurbaşkanının görev yaptıktan sonra başka bir kamu görevi yapması emekli olduğunda Cumhurbaşkanı emekli maaşı almasını engellemez. Hangi görevleri yaparsa yapsın şayet Cumhurbaşkanlığı yapmışsa emekliliğinde Cumhurbaşkanı emekli maaşı alır. Diğer yandan TBMM başkanlığı yapan kişilerin ve milletvekillerinin de emekli maaşı Cumhurbaşkanı maaşına göre düzenlenir. Buna göre TCMB başkanı Cumhurbaşkanı emekli maaşının %75’i kadar emekli maaşı alırken milletvekilleri de Cumhurbaşkanı emekli maaşının %45’i kadar emekli maaşı alır. Böylece her yıl belirlenen Cumhurbaşkanı maaşı Cumhurbaşkanı dahil tüm milletvekillerinin de emekli maaşını belirlemiş olur.

Bir önceki yazımız olan 2020 Beyin Cerrahı Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı