Ekonomi

Çocuk Parası Alma 2018 (Doğum Parası ve Okul Parası)

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sosyal devlet olma yolunda adımları yeni yeni atmaya başladığımız şu günlerde, bu tür sosyal yardımlar az da olsa vatandaşların derdine derman olma yolunda kullanılmaktadır. Yapılan yardımların yetersiz ve çok az miktarlarda olması, olaya hiç yoktan iyidir mantığı ile bakan geçim sıkıntısı çeken vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Sosyal yardımlar yeni doğan çocuklardan, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara kadar çok çeşitli kalemlerde yapılmaktadır. Tabi her sosyal yardımın belirli kriterleri ve şartları bulunmaktadır. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlı tarafından yürütülen bu yardımların başvuru şartları, başvuru merkezleri, ödenen yardım miktarları ve süreleri, sosyal yardımın içeriğine göre değişkenlik gösterir. Mesela, Çocuk Parası Alma 2018 yılında oldukça rağbet edilen bir sosyal yardım çeşidiydi. Bunun yanı sıra Doğum parası ve Okul Parası yardımları da en çok başvuru yapılan sosyal yardımların başında gelmektedir.

Yeni doğan çocuklar için uygulamaya koyulan Çocuk Parası Alma 2018 senesinde binlerce annenin yoğun ilgi gösterdiği bir yardım türüdür. Aynı zamanda okula giden çocukları olan yardıma muhtaç ailelerin çocukları için az da olsa belli bir miktar Okul Parası ödenmektedir. İsterseniz gelin hep birlikte, sosyal yardımların geneline şöyle bir bakıp, çocuk parası yardımı konusuna değinelim.

Çocuk Parası Hakkında

Yeni doğum yapan annelere, devletin küçük bir jesti olarak kabul edilen çocuk yardımı parası, aslına bakarsanız birçok dünya ülkesinde çok uzun zamandan beri yürürlükte olan bir sosyal yardım çeşididir. Ülkemizde ise yeni uygulanmaya başlanmıştır. Yeni doğan çocuklar için ise bir “ hoş geldin hediyesi “ olarak kabul edilir. Tabi bu parayı alabilmek için bazı şartlar ve yapılması gerekenler var. Bazı belgelerin ilgili kuruma sunulması gerekir. Yeni anneler ve anne adayları arasında Çocuk Parası Alma 2018 yılı içerisinde daha da yaygınlaşmaya başlayan bir uygulama ve sosyal yardımdır. Bu yazımızda sizlere Çocuk Yardımı ve Çocuk parası hakkında tüm detayları vermeye çalışacağız.

Çocuk parası nedir?

SGK kapsamında çalışan anne ve baba iseniz ve anne yeni doğum yaptı ise çocuk parası hakkından faydalanabilirsiniz. Çocuk parası, devletin yeni doğum yapan annelere ödediği bir sosyal yardım türüdür. Bu para 300 TL den başlayıp, 1400 TL ye kadar çıkabilmektedir ( doğum yapılan çocuk sayısına göre değişmektedir ). Aynı zamanda yasal yollar ile evlat edindiğiniz çocuklarınız, mahkeme kararı ile velayeti sizde olan çocuklarınız ve üvey çocuklarınız için çocuk parası başvurusu yapabilirsiniz.

Çocuk parasını kimler alabilir?

Çocuk parasını yeni doğan anneler alabilir. Çocuk Parası Alma 2018 yılında popüler olmaya başlayınca, tüm yeni doğum yapan anneler bu parayı alabilmek için Bakanlığın şart koştuğu belgeleri tamamlayıp başvuru yapmaktadırlar. Anne veya babanın SGK lı olma şartı bulunmaktadır. Bu şartın olması kesindir. Aksi halde çocuk parasını alamazsınız.

Doğum Yardımı Kimler Alabilir ?

Çocuk Parası Alma 2018

Çocuk parası veya Doğum Parası diye geçen bu yardımı alabilmek için, bulunduğunuz ilin veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma kurumuna başvuru yapmanız gerekir. Doğum belgesi, SGK giriş belgesi, çocuğun kimliği ve anne babanın kimlik fotokopisi ile başvuru yapıp, dilekçe vermeniz gerekmektedir. Başvurular şahsen veya posta yolu ile yapılabilmektedir.

Çocuk Parası Sorgulama 2018

Çocuk parası alıp almadığınıza dair sorgulamayı e-devlet üzerinden giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma kurumunu arayıp bilgi alabilirsiniz. Çocuk parası sorgulama yapmak için TC kimlik numaranız ile turkiye.gov.tr adresinden giriş yapıp sorgulama yapabilirsiniz.

Çocuk Parası ne kadar

Çocuk Parası Alma 2018 yılında ilk doğan çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardım paraları, annenin hesabına yatırılmaktadır. Anne, bu parayı PTT şubelerinden çekebilmektedir.

Okul parası nedir?

Devletin soysal yardım kalemlerinden biri olan Okul Parası, geçim sıkıntısı çeken ve ihtiyaç. Sahipleri ailelere sağlanır. 2018 okul parası miktarları aşağıdaki gibidir:

Okul Öncesi: 516,61 lira

İlköğretim: 773,42 lira

Ortaöğretim: 824,42 lira

Okul okuma çağında olup, okula gidemeyenler: 515,61 lira

Yükseköğretim: 928,10 lira

Devletin bu tür sosyal yardımları yapması ve süreklilik sağlaması, onun asli görevidir. Bu yardımları yapmak yerine, vatandaşlarına daha iyi imkânlar sağlaması elbette çok daha makbuldür ancak günümüz şartlarında bu cüzi yardımlar, biraz olsun ailelere yardımcı olabilmekte ve geçim sıkıntısı çeken aileler için kısa sürelide olsa rahatlatıcı desteklerdir. Alabileceğiniz sosyal yardımların listesini T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2018 Faiz oranları - Faizler Düşecek mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı