Güncel

Çin Kripto Para Piyasasını Bitirmeye Hazırlanıyor

Kripto para yatırımcılarını ilgilendiren habere göre Çin ülke içerisinde sanal para üretimi faaliyetleri için yüksek elektrik harcayan kişilere yasak getirilmesi konusunu ele aldı. Bu bağlamda hem kripto para üretimini hem de kripto para borsasını kapatmayı hedefliyor.

Kripto Para Yasağı

Madencilik faaliyeti ile kripto para üretiminin oldukça fazla olduğu Çin’de alınan yeni bir karar sonrasında Çin Merkez Bankası (PBOC) konuya ilişkin yorumda bulunmamayı tercih etti. Özellikle madencilik faaliyetlerinde matematik sorunlarının çözülerek Bitcoin gibi sanal paraların üretilmesi için kullanılan bilgisayarlar elektriğin fazla harcanmasına neden oluyor. Bundan dolayı hava sıcaklığının düşük olduğu, elektriğin ucuz ve nüfusun seyrek olduğu yerlerde madencilik yapılması tercih ediliyor. Geleceğin para birimi olarak adlandırılan sanal para birimlerine yapılacak olan bu darbe başta Bitcoin piyasası gibi diğer tüm kripto paraların piyasalarını da etkileyeceği açıklandı.

Göz atabilirsiniz: Kripto Para Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto Para Piyasası Ne Olacak?

Bitcoin madenciliği için gerekli olan bilgisayarların %80’inin karşılandığı Çin’de bu faaliyetlere yasak getirilmesi durumunda uzman finansçılar kripto para piyasasının ne yönde ilerleyeceğini değerlendirdi. Yapılan değerlendirme de ortaya çıkan senaryolar ise şu şekilde;

  • Senaryoya göre getirilen yasak sonrasında piyasaya daha az kripto para gireceği için başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralar kendi rekorlarını kıracaktır.
  • Senaryoya göre yasak sonrası hızla yükselen kripto para değeri gelen bu yasak sonrasında yatırımcıların korkarak paralarını çekmesi sonrasında büyük bir çöküşe geçecektir.
  • Senaryoya Çin aldığı bu kararı sadece borsayı kapatarak gösterebileceği gibi madencilik faaliyetlerinin en fazla %10’una engel koyabileceği tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir: Vadeli Hesap Mı? Kripto Para Mı Tercih Edilmeli?

Her 3 senaryo da kripto paraların yatırımcılar için ne kadar riskli olduğunu gösteriyor. Piyasalardan kaçış başlaması halinde Bitcoin değerinde ki düşüşleri gören diğer ülkelerdeki yatırımcılar da ani bir kararla yatırımlarını çekmeleri halinde ilk kripto para olan Bitcoin tarihe karışabilir. Bitcoin gibi güçlü bir sanal para biriminin çöküşe geçmesi altcoinler için var olan güvenin kırılmasına ve dünyadaki sanal para birimi piyasasının tarihe kavuşmasına neden olabilir. Tabi uzmanlar tarafından verilen bu görüşler tamamen tahmin olduğu için tek ciddi tavsiye küçük yatırımcıların dikkatli olması gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Hazine Müsteşarlığı’ndan Kripto Para Açıklaması başlıklı makalemizde Hazine Müsteşarlığı ve Kripto Para hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı