Genel

Çin İş İmkanları

Çin’de çalışmak için firmaların Linkedn sayfaları kontrol edilebileceği gibi, oraya gidildikten sonra da iş bulunabilmektedir. Ülke, çalışanlarının geldikleri yerden bağımsız olarak, tüm çalışanlarından asgari düzeyde Çince bilmelerini beklemektedir. Bunun yanında Çin’de iş bulmak ülkenin hızla gelişen teknolojisi ve alım- satım potansiyeli nedeniyle kolay olacaktır. ülke ekonomisi güçlü olsa da, hızlı harcayan bir kültüre sahiptir. Bu nedenle yenilik elinizdeyse, ülkede daha önce satılmamış bir ürünü üretecek potansiyeliniz varsa, biraz da pazarlama bilgisine sahipseniz, kolayca iş bulabilir, yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Diğer ülkelerde iş imkanları:

Çin’de Hukuk Alanında Çalışmak

Çin’de hukukçu olarak çalışmak için uluslar arası bazda hukuk bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Ülke, çok sayıda ülkeyi Pazar alanı olarak gördüğünden, ülkelerin dünya piyasası ve ihracat konulu yasalarından haberdar olmak istemektedir. Ancak ülkenin nüfusunun çok yüksek olması, şirketlerinin uluslar arası çalışıyor olması, ülkenin çok sayıda hukukçu almasını gerektirmektedir. Ülkede faaliyet yürüten ve uluslar arası çalışan Alibaba, geçtiğimiz günlerde 30 milyondan fazla kişiye iş imkanı sunduğunu duyurmuştur.

Çin’de iş bulmak için ilk bakılması gereken yerler, sahip olunan vasıflar da baz alınarak şirketlerdir. Çin şirketleri, iletişimde bulundukları her ülkenin vatandaşlığına sahip insan çalıştırmak ister. Bu nedenle Türkiye’den de alım yapılmaktadır.

Çin’de Uluslar Arası Ticaret Alanında Çalışmak

Çin’de uluslar arası ticaret alanında çalışmak için, firmaların insan kaynakları müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. ancak eğer bu alanda çalışmak istiyorsanız, uzaktan görüşerek firmaların sizi işe almasını isteyemezsiniz. Bu iş için firmaların sizi görmesini sağlamalısınız. Bu nedenle ticaret alanında çalışacaksanız, keşif için ülkeye en az 5 kez gidiş geliş yapmalı, iş görüşmelerinizi yüz yüze şekillendirmelisiniz. Ancak bu işte çalışacaksanız, sizden iyi derecede Çince bilmeniz beklenecektir. Bunun yanında ülkede İngilizce konuşan kişi sayısı neredeyse yoktur. Ülke insanları, İngilizce dilini yalnızca mesleki anlamda kullanmaktadır. Hatta bazı firmalarda tüm işlemler Çince yürür. Ülkenin geleneklerine bağlı olması nedeniyle firmaların yaptıkları bu hamle, aynı zamanda sizin de İngilizce değil Çince öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca uluslar arası ticaret alanında olacaksanız, birden fazla dil bilmeli, tüm halkların insanları ile iletişime geçebilme kabiliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

Çin’de Çalışmak Elektronik Mühendisliği Yapmak

Çin’de mühendislik alanında çalışmak, en hızlı iş bulabileceğiniz alanlar arasında yer almaktadır. Hızlı gelişen elektronik firmaları, sürekli olarak dış ülkelerden mühendis alımı yapmaktadır. Türkiye’den de alınan mühendisler, elektronik, mekatronik, endüstri alanında olabilmektedir. Bu alanlardan şirketlerin iş ilanlarına başvuru yapabilecek mühendisler, firmalar tarafından görevlendirilerek, üretim alanında görev almaktadır. Ülke, mühendislere konaklama imkanı sağlarken, 10.000 TL’ye kadar maaş verebilmektedir. Ancak ülke, bu konuda oldukça hassas seçimler yapar ve bir mühendisin kendini geliştirmediğini fark ettiği an işine son verilir.

Çin’de Şirket Yönetiminde Çalışmak

Çin şirketlerinin yönetiminde görev almak, Çin halkının ‘işi ehline verin’ anlayışına uyumlu şekilde sadece sizin başarınıza bağlıdır. Başarılı olduğunuz sürece görev aldığınız şirkette yükselirsiniz. Yönetimde görev almak için planlama ve organizasyon alanındaki yeteneklerinizi göstermeniz ve uygun bir yönetim şekli belirlemeniz yeterlidir. Firmalar, kişilerin nereli olduklarına bakmaksızın, işinin en iyilerini şirket yönetimine kadar yükseltmektedir.

Çin’de Şirketler Arası İletişim Alanında Çalışmak

Çin’de şirketler arası iletişim biriminde çalışmak, bu alanda özel bir departman olması nedeniyle oldukça kolaydır. Birden fazla şirket ile bağlantıda olan Çin şirketleri, bu özellikleri nedeniyle, şirket sekreteri benzeri yazışma yönetimi benzeri işleri yapacak kişilere ihtiyaç duymaktadır. Eğer Çin’de iş bulmak istiyorsanız, kesinlikle önce şirketlere başvurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Çek Cumhuriyeti İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı