Güncel

Çiftçi Borçları Erteleniyor

2017 yılın içerisinde yaşanan doğal afetlerden dolayı özellikle tarım sektöründe zarar gören çiftçilerin ihtiyaçları karşılanması için Tarım Kredi Kooperatifine yada Ziraat Bankası’na olan borçlar alınan bakanlar kurulu kararı sayesinde bir yıl erteleme biliyor. Bunun yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba Antalya’da meydana gelen dolu ile rüzgardan kaynaklı yaşanan zararların tespit edilerek sigorta kapsamına giren hasarların en kısa sürede tanzim edileceğini söyledi.

Banka ve Kooperatifi Olan Borçlar Erteleniyor

Bakanlar Kurulu’nun Kasım 2017 tarihli almış olduğu 2017/10935 sayılı karar sayesinde 01.01.2017 tarihi ile 31.12.2017 tarihi arasında meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararları, deprem, samyeli, heyelan, taban suyunun yükselmesi, kar  fırtınası, aşırı yağış, sel su baskını, kuraklık, dolu, yıldırım, don, güneş yanıklığı ve hortum gibi afetlere maruz kalan tarım ürünleri sigorta kapsamında olan kısmı ödenirken geri kalan hasar belirlenerek kredi borçları bir yıl ertelenecek. Hasar gören tarım ürünleri, hayvan varlıkları, tesisler yada seralar olarak %30 zarar gören ve bu zararın il/ilçe hasar tespit komisyonları tarafından tespiti yapılan kısımları ÇKS ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olan üreticiler için Tarım Kredi Kooperatiflerine yada Ziraat Bankası’na düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesi sağlanacak. başka kurumlara borcu olan kişiler için bakanlar kurulunun kararı etkili olmayacağı için kredi çektikleri bankaya giderek görüşmeleri halinde kendi imkânlarıyla borçlarını erteleyebilirler.  Ancak Bakanlar Kurulu Kararı’na bağlı olmayan bu erteleme bankaların şartlarına göre erteleme Komisyonu alınmasına neden olabilir.

Borçların Ertelenmesi İçin Yapılması Gerekenler

Bakanlık tarafından verilen esaslara göre ürünleri zarar gören çiftçiler aldıkları düşük faizli kredilerin ertelenmesi için bulundukları İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine başvururken aynı zamanda kredi kullandıkları kuruluş Ziraat Bankası yada Tarım Kredi Kooperatifi ise bu kuruluşlara başvuru yapmaları yeterli oluyor. Belirlenen esaslara göre ertelenen borçlar bir yıl sonra herhangi bir ekstra ödeme ya da erteleme faizi ödenmeksizin kalındığı yerden ödenmeye devam edilecektir. Ancak kredi borcu bitmedi için bankadan ya da kooperatiften yeni bir kredi kullanma imkanı olmayacağı için kendi imkanları ile kredisini ödemek isteyenler ödemelerini devam edebilecekler.

Bir önceki yazımız olan Erken Kredi Ödemesinin Cezası Var Mı? başlıklı makalemizde Kredi ve Yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı