Genel

Cezayir İş İmkanları

Cezayir’de iş bulmak, ülkede var olan yer altı kaynakların çıkarılması ve ülkenin geçim kaynağının petrol olması nedeniyle oldukça kolay bir faaliyettir. Ülkede çalışmak istiyorsanız, petrol çıkarma firmaları ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Cezayir’de iş bulmak için sadece firmalarla irtibata geçmeniz gerekmemektedir. Bu anlamda bireysel çalışmalarla ya da uzaktan ülke hakkında fikir edinerek de iş bulabilirsiniz. Ayrıca ülkenin, Afrika kıtasının en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olması da, var olan yer altı kaynakları ile birleştiğinde, iş imkanlarının artmasına neden olmaktadır. Diğer ülkelerde iş imkanları:

Cezayir’de İş Bulmak Doğal Gaz Şirketleri İle Çalışmak

Cezayir doğalgaz çıkarma firmaları, düzenli olarak vasıflı ya da vasıfsız işçi alımında bulunmaktadır. Ülkenin yer altı zenginlikleri, özellikle ülke dışından jeoloji mühendislerinin ve zoologların ilgisini çekmektedir. Bunun haricinde ülke, yer altı zenginlikleri arasından petrol konusunda da oldukça zengindir. Petrol çıkarma alanında çalışmakta olan firmalar, düzenli olarak hem işçi, hem de mühendis alımında bulunmaktadır. Dünyanın en büyük 5. Doğal gaz ihracatçısı konumunda olan ülke, bu özelliği nedeniyle çok sayıda işçiye ihtiyaç duymaktadır.

Cezayir’de Madencilik Alanında Bulabileceğiniz İşler

Cezayir’de madencilik işi, oldukça fazla para getiren bir iş olmasının yanında, yapımı da zor bir meslektir. Bunun nedeni ülkede madencilik anlayışının kömür madenciliğinden fazlası oluşudur. Ülkede uranyumdan çinkoya, pek çok maden çıkarılmakta, bu nedenle yatakların açılışı konusunda çok sayıda mühendis ve işçinin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülke, 1962’de Fransa’dan aldığı bağımsızlık bayrağının ardından, özellikle yer altı kaynakları konusunda çok sayıda atılımda bulunmuştur. Bu sayede günümüzde, dünyanın sayılı yer altı yatakları sahip olan ülke, bu alanda dünya genelinde yaptığı işçi alımları ile adından söz ettirmiştir. Ülkede bulunan çinko ve uranyum yatakların, insan gücü ile çalışan makinelerle yapılan çıkarma işlemi, sürekli olarak devir daim eden bir sistem olması nedeniyle çok sayıda işçiye ihtiyaç duymaktadır.

Cezayir’de Bakla Tarlalarında İş Bulmak

Cezayir’de bakla işinde çalışmak için yapmanız gereken, direkt olarak oraya gitmeniz gerekmektedir. herhangi bir firma aracılığıyla verilmekte olan bakla tarlaları ilanları, ancak tarla sahipleri ve şirketler ile görüşerek alacağınız işler arasında görülmektedir. Ülke, dünyanın en büyük bakla üreticisidir. Bu nedenle Cezayir’de iş bulmak isteniyorsa, mutlaka bakla tarlalarına başvurulmalıdır.

Cezayir’de Gemicilik Sektöründe Çalışın!

Cezayir’de gemicilikte çalışmak, göçmenlerin yaklaşık yarısının yaptığı bir iştir. Ülke, Akdeniz’e kıyısı olması nedeniyle çok sayıda ülkeye ulaşımda köprü görevi görmektedir. Çıkarılan petrolün diğer ülkelere deniz yoluyla dağılması alanında, diğer ülkelerden gelen ürünlerin ülkeye girişinde işçi alımları yapılmaktadır. Ülkenin yurtdışından aldığı gıda maddelerinden tekstil ürünlerine, tüm ürünlerin ülkeye girişinden sorumlu işçiler bulunmaktadır. Ülkenin petrol kimyasına eğilmiş olması, diğer alanlarda yeterliliğini azaltmış, ülkenin bazı alanlarda dışa bağımlı hale gelmesine neden olmuştur. Ülke, özellikle gıda anlamında dışa bağımlı konumdadır. Durumun böyle olması, gemi yoluyla ticarette, hem vasıflı hem vasıfsız işçi alımına neden olmuştur.

Cezayir’de Aşçılık Yapmak

Cezayir’de otellerde aşçılık işi, ülkenin Türk kültüründen uzak olmayan mutfağı nedeniyle tercih edilmektedir. Ülke, hem kültürünü genişletmek, hem de otellerin mutfağındaki çeşit sayısını arttırmak amacıyla yurt dışından aşçı alımında bulunmaktadır. Ülkenin yaptığı aşçı alımları ağırlıklı olarak Türkiye’den olup, genellikle Akdeniz’e kıyısı olan otel işletmelerine yerleştirilen aşçılardan oluşmaktadır.

Ülke, 1962’den bu yana düzenli bir şekilde projeler üretmekte ve yapılması mümkün olan faaliyetlere imza atmaktadır. Özellikle tüm firmaların en az %30 yerli ortaklık şartına riayet etmesi zorunluluğu, ülkenin hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmuştur. Bu nedenle Cezayir’de iş bulmak, oldukça kolay hale gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Bulgaristan İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı