Genel

Çek Kırdırma Nedir Nasıl Yapılır?

Ekonomik hayatta sıkça karşılaşılan çekler özellikle ticari yaşamda oldukça yoğun bir şekilde kullanılır. Karşılıksız çıkan çekler ile gündeme gelen farklı ödeme yöntemlerine rağmen çekler hala oldukça sık kullanılır. Çek bankaya yazılan bir ödeme tebliği gibi düşünülerebilir. Nakit para çıkışı yapmak istemeyen şirketler ve belirttikleri vadelerde karşı tarafa ödeme yaparlar. Ancak vade süresini beklemek istemeyen kişiler vade gelene kadar başkalarına bozdurma ile çek kırdırma işlemi yaparlar.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Vade süresini beklemek istemeyen kişiler çek kırdırmayı bir kaç seçenek ile gerçekleştirebilirler. Bu seçenekler şu şekildedir;

  • Kuyumcular
  • Bankalar
  • Faktöring Şirketleri

Bu maddelerden ilki olan kuyumcular çekleri belirli bir komisyon karşılığında kırabilirler. Bu komisyon genelde %10 ile %15 arasında değişir. Kuyumcuya gidip çek kırdırma yapmak istediğinizi söylediğiniz zaman büyük kuyumcular dahil hemen her yerde alacağınız paranın bir kısmını komisyon olarak vermeniz şartıyla paranızı alabilirsiniz. Her ilde bulunan faktöring şirketleri ise hizmet ve mal satışlarından doğan vadeli, fatura ve fatura yerine geçecek olan senet ve çek gibi belgelerin tahsilatının komisyon yolu ile yapılmasını sağlar. Bu firmalar aracılığı ile çeklerinizi %10 ve %20 komisyon arasında bir değerle kırdırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek

Vadesi Gelmeden Bankalarda Çek Bozdurma

Diğer bir madde olan bankalar ise aslında çeklerin bozulması gereken en doğru yer olur. Ancak vade süresi beklemeden çek kırdırma işlemi bankalarda yapılırsa herhangi bir komisyon verilmez. Size çeki veren kişiler çekin üzerine yazdığı tarihte çekip çekmemeniz size kalmış bir durumdur. Etik olarak doğru olmayan erkenden çek bozdurması bazı durumlarda kişilerin kullandığı bir çek kırdırma yöntemi olarak bilinir. Hesapta yeterli para bulunması durumunda çekin üzerindeki tarihe bakmaksızın sizin paranızı vermeleri gerekiyor. Genelde bankalar çekin üzerindeki tarih gelmediği için hesap müsait değil diyerek sizi oyalamayı tercih ederler. Bu durum karşısında yapacağınız ilk iş ise bankacıya ‘’madem öyle o zaman çeki yazdırıyorum’’ demek olmalıdır. Bu sözü duyan bankacılar hemen ödemenizi yaptıklarını göreceksiniz.

Göz atabilirsiniz: Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur?

Verilen tüm bu seçeneklerin yanı sıra tefeciden çeklerini bozdurmak isteyen kişiler %50 hatta %80 oranında komisyon vererek bu işlemi gerçekleştirirler. Ancak illegal olan bu yöntem sonrasında pek çok kişini başını daha kötü belaya soktukları için paralarını tahsil etmeyip problem yaşamayı daha az zararlı olarak görmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı