Genel

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ticari firmalar ve şirketler arasında yapılan tüm mal ve hizmet satışları genellikle çek karşılığında yapılır. Alacaklının çek karşılıksız çıkarsa ne olur gibi tereddütlerine rağmen bu yöntem alışverişlerde kullanılır. Borçlu olan firma borcunun karşılığı olarak genelde alacaklıya çek verir. Çekler bildiğimiz üzere kişi veya kurumların banka hesaplarında mevcut olan miktarın alacaklı tarafından kendi alacağı kadar olan miktarın tahsil edilmesini sağlar. Çeklerde çoğu zaman senet gibi bir vade türü bulunmaz. Vadeden kast edilen şu tarihe kadar ödenmelidir ibaresidir. Ancak Türkiye uyuşmazlık söz konusu olduğunda mağduriyeti önlemek için nasıl senet bir vade ile kullanılmaktaysa çeke de bu imkân verilmelidir. Karşılıksız çek sunan kişinin banka hesabında bu ücretin karşılığı olan miktar kadar parasının olmaması çekin karşılıksız çıkması demektir. Alıcı bu parayı tahsil edemediğinde çek karşılıksız çıkmış olur.

Diğer konumuz: Çek Kırdırma Nedir Nasıl Yapılır?

Çekte Bulunması Gereken Unsurlar Nelerdir?

Alacağınız miktarı çekle tahsil edip, çek karşılıksız çıkarsa ne olur gibi bir sorun yaşamak istemiyorsanız her çek yaprağında bulunması gereken zorunlu unsurları bilmeniz gerekir bu unsurlardan birisi eksik olduğunda çek karşılıksız olur. Şöyle sıralayabiliriz.

  • Çek kelimesi, başlık halinde değil, senet metninin içinde yazılmalıdır.
  • Kayıtsız şartsız belirli bir bedelin ödenmesi için havale
  • Muhatabın ticari unvanı
  • Düzenleme tarihi
  • Düzenleyen imzası

Çekin Karşılıksız Çıkması Durumunda Bankanın Yükümlülüğü

Alacağınıza karşılık olarak çek verildiyse ve çek karşılıksız çıkarsa ne olur gibi bir soruyla kafanız karışıyorsa bu konuda şunları söyleyebiliriz. Karşılığı çıkmayan çeklerde banka çek tutarının belirli bir kısmını ödemekle yükümlüdür. Banka çekin hepsini ödemez. Genelde ödenecek miktarla ilgili bir sınırlama koymuşlardır. Bankaya öncelikli giden alacaklı çekin sonuçsuz çıkması halinde bankadan çekin bir kısmının ödenmesi sağlanacaktır. Çeke dayalı takiplerde çekin sonuçsuz kalan bedelinin yüzde on gibi bir kısmı alacak miktarı olarak kaşınıza çıkabilir.

Karşılıksız Çek Yazmanın Cezai Yaptırımı

Karşılıksız çek hazırlayan birey hapis cezası alır. Karşılıksız çek elinde olan alacaklı öncelikle bankaya giderek bankadan bir karşılama ister ve banka borçlunun hesabından yeter ödemeyi tahsil eder. Eğer borç daha fazlaysa ve ödeme gerekiyorsa alacaklı Cumhuriyet savcısına, bankanın vereceği gerekli belgeler ile başvurur. Çek işlemleri önemli konulardır. Zorlu bir süreci doğurmaktadır. Ciddi alacakları olan bireylerin tercih etmemesi önerilir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı