İş FikirleriPara Kazanma Fikirleri

Çaytaze Bayilik Başvurusu ve Şartları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Çaytaze markasının bayiliğinin koşulları, hangi konsept ile bayilik açılacağına göre değişkenlik göstermektedir. Bu firma özelinde Kiosk konsepti ve mağaza konsepti olarak iki farklı şekilde kurulum sağlanabilmektedir.

Çaytaze bayilik, Kiosk konsepti kapsamında açılmak istendiğinde belirlenen mekan ölçüsü şartı, 7,5 metre kare olarak belirlenmektedir. Mağaza konseptinde çalışmak isteye bayiler içinse 100 metre kare ölçüsünden başlayan mekanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bayilik maliyetleri de konsept kurulumlarına göre değişkenlik göstermektedir. İsim hakkı olarak belirlenen pay her iki konseptte de aynı olmakla birlikte, mekanın iç tasarım masraflarından kar oranlarına kadar maliyet değişiklikleri söz konusu olabilmektedir.

Chips Funny bayilik bilgilerine de bakabilirsiniz.

Çaytaze Markasının Özellikleri

Çaytaze markasının barındırdığı özellikler, girişimcilerin neden bu firma ile bayilik açmak istediklerini açıklar nitelikte olmaktadır. Bilinen özellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Uzman desteği, bayilik açan girişimciler için başlangıç sürecinin profesyonel bir biçimde yürütülmesine destek olmaktadır. Alanında uzman girişimciler ve personeller ile insan kaynakları ve pazarlama alanında önemli destekler sunulmaktadır.
 • Yüksek kar marjı sayesinde girişimcilerin başlangıçtaki maliyetlerinin kısa sürede dönüşleri alınabilmektedir.
 • Otantizm olarak adlandırılan eskimeyen bir kültürün mirasçısı olması sebebiyle Çaytaze markası girişimciler tarafından tercih edilmektedir.
 • Farklı konseptler ile bayilik açılması nedeniyle esnek bir yapısı olduğu bilinmektedir. Bu sayede farklı mağaza tiplerine entegre edilmesi kolay olmaktadır.
 • Franchising hizmeti ile girişimcilerin hızlı bir şekilde markaya entegre olması sağlanmaktadır.
 • Eğitim desteği ile yeni başlayan girişimcilere yönelik pazarlama, işletme gibi alanlarda destek bilgiler sunulmakta ve işletme sürecinde kazanacağı tecrübeleri eğitim yoluyla kısa bir sürede alması sağlanmaktadır.
 • Tedarik süreçlerinde de bayilerin ürün tedarikleri konusunda firma yetkilileri destek olucu bir biçimde çalışmaktadır.

Çaytaze bayilik başvurusunda bulunmak isteyenler için bu özelliklerin yeterli görülmesi durumunda, uygun konsepte yönelik başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Çaytaze Bayilik Maliyetleri Nasıldır?

Çaytaze bayilik açma maliyetleri genel toplamının maksimum 300.000 TL olduğu bilinmektedir. Bu tutar konseptlerin içeriklerine göre, bayilerin kar oranlarına ya da konumlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İsim hakkı bedeli olarak belirlenen tutar ise ortalama 2.500 Dolar+ KDV olarak belirlenmektedir. İsim hakkı her bayilik için aynı tutar olacak şekilde standartlaştırılmıştır. Bu sebepler başlangıçtaki maliyet hesaplamalarında öncelikle isim hakkı gelmektedir.

Firmanın reklam payı da maliyet tutarları içerisinde yer almaktadır. Ortalama reklam bedeli, KDV dahil olmamak üzere aylık 200 Dolar olacak şekilde belirlenmektedir. Bu tutar da ortalama her bayii için aynı olacak şekilde belirlenmektedir.

Diğer firmalardan farklı olarak, Çaytaze firmasının maliyet tutarları içerisinde ciro payı bulunmamaktadır. Bayiliklerin yaptığı cirolardan firmanın herhangi bir pay almadığı bilinmektedir.

Maliyet farklılıkları yalnızca konseptler içerisinde değişkenlik göstermektedir. Konseptlerin dekorasyon ve reklam değişikliği farklılık içermesi sebebiyle Kiosk konsepti için en fazla 1.500 Dolar; Cafe konsepti için en fazla 750 Dolar metre kare başına talep edilmektedir.

Cassore Mobilya bayiliği ile ilgili merak edilenler yazımızdadır.

Çaytaze Firma Bayilikleri

Çaytaze firmasının mevcut bayilikleri, toplamda on adet olduğu bilinmektedir. Bunlardan dokuz tanesinin franchising olarak hizmet verdiği diğerlerinin ise bayilik olarak çalıştığı bilinmektedir.

Çaytaze firmasının mevcut olarak hizmet veren bayilikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bursa
 • Ankara
 • Kırıkkale
 • Malatya
 • İstanbul
 • Ereğli
 • Kayseri
 • Adana
 • Eskişehir
 • Riyad (Suudi Arabistan)
 • Balıkesir

Çaytaze bayilik başvuruları yapılırken öncelikle hiç bayinin bulunmadığı il ve ilçeler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bölgelerde firma, markalaşmak adına daha kolay bir biçimde destek vermektedir.

Bayilik açmak isteyenler için il ve ilçeden ziyade belirlenen mağaza konumları da önem arz etmektedir. Mağazaların hemen hepsinin AVM içlerinde olması sebebiyle yeni açılacak bayilerin de aynı şekilde konumlandırılması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cotton Coffee Bayilik Başvurusu ve Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı