Kişisel FinansKrediler

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

“Ayağını yorganına göre uzat” atasözü ne zaman, hangi tarihte ve nasıl ortaya çıkmış bilemeyiz ama bu sözü söyleyen her kimse, 2000’li tarihleri önceden tahmin ettiğini tahmin ediyoruz. Tabi bu işin şakası, ancak günümüz koşullarına en uygun atasözümüzün bu olduğunu diyebiliriz. Cebimizdeki para ile yetinmeyip, hep daha fazlasını harcadık. Üstelik o paranın üzerine borçlanıp, daha fazlasını harcadık. Tükettik. Adeta birer terminatöre dönüştük toplum olarak. 5 lira kazandıysak, 10 lira harcadık. Aradaki harcanan 5 lirayı, borç hanemize yazdık. 1 varken, 2 istedik. Üzerimizdeki kazak bize yetiyorken, onun farklı rengini aldık. Günlük 1 ekmek tüketirken, 2 ekmek satın aldık. İsraf, alışkanlık haline geldi.

Tüketim toplumu dedikleri kavram işte budur. Haliyle borçlanmaya başladık. 1 olan borcumuz, 3 oldu, 3 zamanla 5 oldu. Farkına varmadan, gerimizde bir canavar bıraktığımızın farkına varamadık. Kredi kartı ve kredi borçlanması, hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Banka kredilerinin yaygınlaşması 2000 li yıllardan sonra başladı. Çalışan, çalışmayan, iş sahibi olan olmayan, öğrenciler, ev hanımları, emekliler, zenginler, fakirler herkes kredi borçlanmasına alıştı. 5 yıldızlı otellerde bile banka kredisi ile tatil yaptık. 10 günlük tatil keyfi için, 12 ay taksit ödedik. Cebimizde olmayan parayı harcamaya başladık. İşi gücü olmayan kişilere bile hayatlarında göremeyecekleri kadar krediler verilmeye başlandı ve kimse dönüp te Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir diye sormadı. Çark güzel işliyordu. Herkes hayatından memnundu.

Göz atabilirsiniz: Maaş Bordrosu Olmadan Kredi Veren Bankalar

Zamanla çarkın dişlileri kırıldı ve verilen kredilerin tahsilatında sorunlar çıkmaya başladı. Borcu alırken ve onu harcarken, nasıl geri ödeneceği konusunda çoğu insanın telaşı yoktu. Bu kısırdöngü bir süre devam etti. Ve son yıllarda balon patladı. Milyonlarca insan borç batağına saplandı. Yuvalar yıkıldı, kredi borçları yüzünden canına kıyanlar, iflas edenler, boşananlar ve psikolojik sorunlar nedeni ile hastalananlar oldu. Kim suçlu, kim haklı tartışması yapmayacağız burada.

Olan oldu bir kere. Bu olanlardan ders çıkarılsa bile artık çok geç. İşsizliğin %12 civarı olduğu günümüzde ( ki bu resmi rakamlar değil. Gerçek rakamların %20- 25 olduğunu tahmin ediyoruz ), artık bankaların kredi verme kriterleri de değişti. Çalışmayan ve işi olmayanlar için kredi çekme ihtimali, imkânsıza yakın bir hale geldi. Bankalar musluğu kapattı. Çok önceden yapması gereken hamleyi yeni uygulamaya koydu. Çalışmıyorsunuz, her hangi bir SGK kaydınız yok ve kredi ihtiyacınız doğru. Peki, Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir? Üzülerek belirtmeliyiz ki, çekemez. Nedenlerini ve detaylarını açıklayalım.

Nasıl Kredi Çekilir?

Çalışmayanlar kısmına geçmeden önce, sizlere nasıl kredi çekilir konusunda ufak dipnotlar iletmek isteriz. Kredi çekmek için, kredi puanınızın orta ve üzeri olması gerekmektedir. Bankaların ortak bir merkezden yürüttüğü kredi notu uygulaması, müşterilerine verdiği referans puanlarıdır. Örneğin Ahmet Bey borcuna sadık bir müşteri. Şu ana kadar kredi kartı borcunu hiç geciktirmedi, hep zamanında ödedi, daha önce çektiği kredileri hep zamanında ödemiş ve Ahmet Bey işi gücü olan bir müşteri. Ahmet Bey’in kredi notu, bankaların nezdinde “ Çok iyi “ olarak geçer. Aysel Hanım kredi kartı borcunu 2 ay geciktirdi ve asgarisini ödeyemedi. Daha önce çekmiş olduğu kredi ödemelerinde 1 ay gecikmeli ödeme var. Aysel Hanım, bankalar için Orta Risk grubuna giren müşteridir. Yaptığınız bütün finansal işlemler, tek merkezden anlık olarak kontrol edilmektedir. Sizin nasıl bir müşteri olduğunuzun bankalar farkındadır. Ve kredi başvuruları bu kredi notuna göre verilmektedir. Ayrıca kredi limitleri de bu puanlara göre sağlanmaktadır. Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir sorusunun cevabına birazdan geçeceğiz.

İlginizi çekebilir: Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek

Kredi başvurusu yapmak

İş sahibi, çalışan ve kredi notu kredi çekmeye uygun olan herkes kredi başvurusu yapabilir. Bankanızın şubelerinden, internet bankacılığı sitesinden, mobil uygulamalarından veya bankanızın belirlediği bir SMS numarasına TC kimlik numaranızı ve talep ettiğiniz kredi miktarını yazarak başvuru yapabilirsiniz. Bankalar bazen talep edilen kredi miktarının altında kredi verebilmektedir. Yani her talep edilen miktarın onaylanması söz konusu değildir. Finansal durumunuz analiz edilerek kredi miktarı belirlenmektedir.

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

SGK girişiniz yoksa her hangi bir işte çalışmıyorsanız kredi çekmeniz imkânsıza yakındır. Bundan 6-7 yıl önce olsaydı, bir ihtimal çekebilirdiniz belki ama 2018 Mayıs itibari ile bu mümkün değildir. Çok istisna durumları vardır elbette. Bu istisna durumları aşağıda sırayla listeledik:

  • Öncelikle şunu belirtelim. Çalışın ya da çalışmayın, aşağıdaki listede yazanları uygulayabilmeniz için “ kredi notunuzun “ uygun olması gerekir. Kredi notunuz uygun değilse, çalışıyor olsanız bile kredi alamazsınız.
  • İpotekli kredi çekme: üzerinize kayıtlı her hangi bir gayrimenkulü veya taşınması ipotek göstererek, kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar artık araç ipoteğine sıcak bakmıyor, bunu belirtmek isteriz. Sadece taşınmaz ve gayrimenkul ipoteği ile kredi çekebilirsiniz. İpotek olarak gösterdiğiniz taşınmazın bir değerinin olması gerekir. Bankalar her taşınmazın ipoteğini kabul etmeyebilir.
  • Kira geliri ile kredi çekme: Çalışmıyorsunuz ve geçiminizi kira geliri ile sağlıyorsunuz. Sahip olduğunuz mülklerden gelen kira ödemelerinin yattığı bankadan kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankanız bu hesabınıza yatan bu gelirleri bloke ederek, kredi taksitlerini bu hesabınızdan tahsil etme yolu ile size kredi sağlayabilir. Bu işlemi yapabilmeniz için bankanız, geçmişe dönük en az 1-2 sene kira gelirlerinin akışını görmek isteyebilir.
  • Vadeli hesap blokesi ile kredi çekme:X bankada olan vadeli hesabınızdaki miktar, talep ettiğiniz kredi vadesine eşit şekilde bloke edilerek kredi sağlanabilir. Örneğin X bankada bulunan vadeli hesabınızda 100.000 TL bulunmakta ve senelik faiz almaktasınız ( ya da aylık ). Bankanızdan 12 ay vadeli 50.000 TL kredi talep ettiğiniz. Banka, vadeli hesabınızdaki, faiz gelirine veya hesabınızın bir kısmına bloke koyarak, size kredi sağlayabilir.
  • Kefil göstererek kredi çekme: Bu çok düşük bir ihtimaldir. Bu şekilde kredi verecek bankayı araştırmak size kalmış. Göstereceğiniz kefilin ok güçlü olması gerekir. Kredi puanı çok iyi, çalışan veya iş sahibi, bankalarla arası iyi olan kuvvetli birinin kefil gösterilmesiyle, düşükte olsa bir ihtimal kredi alabilirsiniz.

Birkaç sene önce Çiftçiler için kredi imkânları çok esnekti ancak şimdi o da çok sıklaştı. Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir soruna umarız yanıt verebilmişizdir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı