Genel

Bosna Hersek İş İmkanları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bosna Hersek iş fırsatları özellikle bölgeye Türk iş adamları tarafından yapılan yatırımların artmasıyla birlikte Türk vatandaşları için ideal bir iş pazarı haline gelmiştir. Tarım ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği Bosna Hersek’te ayrıca Avrupa Birliğine tam üyelik kapsamında inşaat sektörü hızla büyümekte ve gelişmektedir. İnşaat alanında ihtiyaç duyulan iş gücünü ise dışarıdan karşılamaktadır. İnşaat sektöründe deneyimli olan kişiler Bosna Hersek’te iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır. Avrupa’nın en düşük vergi alan ülkesi olan Bosna Hersek özellikle yatırımcılar için oldukça iyi bir yatırım merkezidir. Diğer yatırım merkezlerine aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz:

Bosna Hersek’e Yapılan Türk Yatırımları

Bosna Hersek’e Türk yatırımları ilk olarak 1997 yılında Ziraat Bankası tarafından yapılmıştır. Ziraat Bank BH adıyla hizmet veren banka ilk şubesini 1997 yılında açıp günümüzde 30 şubeye kadar ulaşmıştır. Kısa süre içerisinde 3 ya da 4 şube daha açmayı hedefleyen Ziraat Bankası 10 yıl içerisinde Bosna Hersek’te hizmet veren en büyük 3 bankadan birisi olmayı hedeflemektedir. Bosna Hersek’e Türk yatırımcılar tarafından yapına diğer yatırımlar ise;

  • 2010 yılında Sadık Sezer Bosna Et’i kurmuş ve şu an Bosna Hersek’in en büyük et şirketlerinden birisi konumundadır.
  • 2015 yılında Bosna Hersek’e 5 milyon Euro yatırım yapan Bioil kısa sürede 20 milyon Euro ciroya ulaşmıştır.
  • Türk mühendisler tarafından Bosna Hersek merkezli kurulan Zemana Bilişim antivirüs programı tasarlayarak buradan 135 ülkeye satış yapmaktadır.
  • 2010 yılında Bosna Hersek’te inşaat işlerine başlayan Atilla Costruction 11 büyük çaplı inşaat projesini yürütmektedir.

Bu yatırımlar dışında özellikle inşaat sektöründe daha birçok yatırım Türk iş adamları tarafından Bosna Hersek’e yapılmaktadır. Sizlerde bu şirketlere gidip Türk olduğunuzu belirterek iş sahibi olabilirsiniz.

Hidro Elektrik Santrali Kurma Kolaylığı

Belli bir birikime sahip olup iş imkanı arayan kişilere Bosna Hersek’te HES fırsatı bulunmakta. Bosna Hersek’te 1000’in üzerinde HES kurma potansiyeline sahip nehir yer almaktadır. Bu nehirlerden sularının %92’si HES kurmaya uygun olup HES kurmak Türkiye’deki kadar zor değildir. Daha az bürokrasi ile kısa süre içerisinde HES kurarak Bosna Hersek’te iş kurup yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Bosna Hersek İş Fırsatları Çiftçilik

Bosna Hersek geniş ovaları ve düzlükleriyle tarım yapmaya çok uygun bir ülkedir. Tarım ürünleriyle birçok Avrupa ülkesine ihracat yapan bu ülkede sizlerde kendinize uygun bir arazi satın alarak getirisi yüksek tarım ürünleri üretmeye başlayabilirsiniz. Avrupa’nın meyve bahçesi olarak adlandırılan bu yerde toprakların verimi oldukça yüksek olup birçok meyve üretilebilmektedir. Sadece meyveleriyle değil ağaçlarıyla da meşhur olan bu ülkede orman ve mobilya sektörü de bir hayli gelişmiş durumda.

Bosna Hersek Sağlık Sektörü

Bosna Hersek sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için de birçok iş fırsatı bulunmaktadır. Sağlık alanında iş arayan Türk sağlıkçılar Türk doktorlara ait kliniklere iş başvurusu yapabilir. Alanında uzman Türk doktorlar Bosna Hersek sağlık sektöründe çokça yer almaktadır. Türk doktorlar dışında dilerseniz Bosnalı doktorların kliniklerine de online iş başvurusu yapabilirsiniz.

Bosna Hersek’de Turizm

Bosna Hersek’te turistik kafe, restoran, pansiyon ve otel açmak girişimcilere önerebileceğimiz bir diğer iş fikridir. Her geçen yıl artan turist sayısı Bosna Hersek’e turizm alanında yatırım yapmak isteyenleri heyecanlandırıyor. Örneğin 2015 yılında gelen turist sayısı 1 milyon 712 bin 247 olan Bosna Hersek’te bu alanda %35,7’lik bir artış yaşanmıştır. Bu nedenle özellikle ülkenin başkentine veya turistlik alanlara açacağınız kafe, restoran ve otel tarzı yerlerden ciddi gelirler elde etme şansına sahipsiniz. Bu kadar gelire sahip olmayıp yatırım yapamayacak kişiler ise Bosna Hersek’te iş bulmak için tarz mekanlarda garson, aşçı, barmen, servis elemanı, bellboy, temizlikçi olarak çalışarak para kazanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Birleşik Arap Emirlikleri İş imkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı