Ekonomi

Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?

İktisat kuramlarının kendisini geliştirmesi sayesinde, dünya ticaretinde belirli piyasalar oluşmuştur. Bu piyasalar ticari anlamda işlerin yürütülmesi ve düzenin sağlanması açısından önem taşımaktadır. Globalleşen dünyada, sınırların soyut anlamda kalkmasıyla birlikte; bu piyasalar daha da önem kazanmıştır. Artık dünyadaki bütün ülkelerin piyasalarındaki kişiler, istedikleri işlemi gerçekleştirmekte özgür hale gelmiştir.

Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?
Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?

Temel kanunlardan olan arz ve talep dengesi gibi özelliklerin üzerine kurulmuş olan borsa piyasası; dünyada meydana gelen bütün ekonomik ve siyasi gelişmelere göre fiyatlandırma yapmaktadır. Bu yüzden de fiyatlandırması yapılan yatırım araçları da, her türlü gelişmeden otomatikman etkilenecektir. Borsa üzerinde belirli yatırım araçlarını kullanmak isteyen kişiler, bu değişmelere ve fiyatlandırmalara göre para kazanmak isteyecektir. Borsalardaki yükseliş ve düşüşlerin bu yüzden önemi oldukça büyüktür. 

Borsa Neye Göre Yükselir?

Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?
Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?

Yatırımcıları etkileyen arz ve talep konularındaki değişimler borsanın yükselmesini sağlayacak ana etmenlerdir. Elbette bu durumu etkileyecek bazı faktörler de bulunmaktadır. Makro ekonomik verilerin gelişmesi ve siyasi durumların olumlu anlamda sürmesiyle borsada bir yükseliş meydana gelecektir. Bazı güçlü dünya ülkelerinin piyasa durumları da, ülkelerin borsa düzenlerini olumlu etkileyecek güce sahiptir. Borsanın yükselmesinin bire bir ilişki içerisinde olduğu konulardan bir tanesi, ülkenin sahip olduğu ekonomik büyümedir. Aynı zamanda ekonominin birinci dereceden göstergelerini ifade eden enflasyon ve milli hasıla gibi konular da, borsanın artmasına yardımcı olabilir. Bu artışlar bazen görünürde göstermelik artışlar olabilir. Bu yüzden borsada işlem yapmak isteyen kişilerin, iyi bir analiz yeteneğine sahip olmaları gerekecektir. 

Borsa Neye Göre Düşer?

Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?
Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?

Arzın talepte fazla olduğu durumlarda borsalarda bir düşüş hareketi yaşanmaktadır. Bu yüzden de birçok farklı faktör, borsadaki işlemlerin düzeyini etkileyecek güçtedir. Ülkenin gelirlerinin düşmesi ve borçlarının artması yüzünden, borsada değer kayıpları gerçekleşebilir. Şirketlerin kapatılması ve belirli ortaklıkların bozulması durumunda da borsada düşüşler meydana gelecektir. Ülkede bulunan yatırımcılar kendini güvende hissetmezse, borsa değerinde kayıplar meydana gelecektir. Aynı zamanda ülkedeki ekonomik göstergeler olumsuz bir trende girmeye başlamışsa, böyle bir ortamda borsa değer kaybederek düşecektir.  

Bir önceki yazımız olan Ünlü Finansçı Bahri Alperen Türkmen Tehlikelere Dikkat Çekti başlıklı makalemizde ekonomi, finans ve türkiye ekonomisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı