Parafikir

Bitcoin’in En Büyük 4 Rakibi

Bitcoin’in En Büyük 4 Rakibi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İlk çıktığından beri büyük ilgi göre ve geleceğin para birimi olarak adlandırılan Bitcoin aynı teknolojiyi kullanan farklı kripto paraların da oluşmasını sağladı. 2017 yılının başından sonuna kadar tam 16 kat değer kazanan bitcoin son olarak 11.000 Dolar seviyesinde ilerliyor. Ancak Bitcoin’e en yakın olan ve rakip olabilecek 4 kripto para daha bulunuyor.

1.    Ethereum

Blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan bir diğer kripto para birimi de Ethereum olarak karşımıza çıkıyor. 2014 yılında Bitcoin’in dijital para piyasasını tek başına elinde bulundurmasını önlemek amacıyla Vitalik Buterin isimli yazılımcı tarafından oluşturuldu. Kapalı merkezli olan bir yazılım platformuna sahip Ethereum para transferi ücretlerini ödemek amacıyla kullanılıyor. Güncel piyasa değeri 2017 yılının sonu itibari ile 45,5 milyar dolara ulaştı. 2018 yılının Ocak ayında 980 dolar seviyesinde işlem gören Ethereum yükselişine de devam ediyor.

2.    IOTA (MIOTA)

Kripto para sektörünün belki de en yeni oyuncusu denilebilecek IOTA blok zincir ağına bağlı olmayan ve Tangle adını taşıyan bir alternatif dağıtımcı hesap sistemi ile çalışıyor. Çağımızın en yeni teknolojilerinden olan ‘’Nesnelerin İnterneti’’ alanında Fujitsu, Microsoft ve diğer birkaç şirketin işbirliği ile oluşturuldu. Özellikle üretici olan firmaların güvenilirliği yatırımcıların bu alanı tercih etmesini sağlıyor. 2017 yılı sonunda 6,75 milyar değerine ulaşan IOTA bu kadar kısa süre içerisinde yükselmesini 2018 yılında da devam ettiriyor. 2018 yılı Ocak ayı itibari ile 2,52 dolardan işlem görüyor.

3.    Dash

Önce 2014 yılında XCoin adıyla piyasaya giren bu dijital para birimi daha sonra Darkcoin ve en son olarak da ‘’Dijital Coin’’ kısaltması olan Dash ismi ile piyasada yer alıyor. Diğer sanal para birimlerine göre kişisel gizliliğe önem vermesi ve para transferlerini anonim bir hale getirmesiyle farklılık gösteriyor. 6 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Dash 2018 Ocak ayı itibariyle 760 dolardan işlem görüyor.

4.    Litecoin (LTC)

Bitcoin dışında belki de kripto para haberlerinde en sık adı duyulan dijital para birimi Litecoin olmuştur. Google çalışanı tarafından oluşturulan bu sanal para birimi gümüş rengini logosunda kullanıyor. Bitcoin’in altın rengine sahip olmasına karşın daha ucuz ve kolay erişime sahip olduğunu anlatmak için gümüş rengi tercih edildiği açıklanıyor. 2011 yılında kurulan Litecoin sistemi Bitcoin’den daha hızlı ve ucuz işlem görmeye devam ediyor. 5,47 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Litecoin 2018 Ocak ayında 182 dolardan işlem görüyor.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş Üzerine 1395 TL Yaşlılık Maaşı Veriliyor başlıklı makalemizde Engelli Maaşı ve Yaşlılık Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ