Piyasalar-Yatırım

Bitcoin Neden Düşüyor?

2017 yılının son günlerinde 20 bin dolar seviyesini aşan Bitcoin güncel hali ile 8 bin doların altına indi. İlk kripto para birimi olan Bitcoin en değerli olma özelliğini halen korusa da yaşadığı değer kaybı Ethereum ve Ripple gibi diğer kripto para birimlerini de etkiliyor.

Bitcoin’in Düşüş Nedeni

Uzman finansçılar tarafından yapılan araştırma sonucunda Asya ülkelerinde Bitcoin’e devlet müdahalesi olması bu kripto para birimine olan güveninde azalmasına neden olduğu açıklanıyor. 8 bin doların da altına düşmesiyle birlikte Bitcoin son 11 haftanın en düşük seviyesini gördü. Sanal para birimi olan Bitcoin’in değeri 7.540 dolar seviyesini görerek günlük kaybı %16,3 olduğu hesaplandı. Son 5 gün için ise %34,6 kayıp yaşayan Bitcoin 18 Kasımdan sonraki en düşük değerine ulaştı. Son 5 günde yaşanan değer kayıpları toplam piyasa içerisinde 20 milyar dolar üzerinde kayıp yaşanmasına neden oldu. Ocak ayındaki kayıpları ise %25 seviyesinde olduğu açıklandı. Yılbaşından itibaren değer kaybı hesaplandığında ise 65 milyar dolarlık bir zarar ortaya çıkıyor.

Göz atabilirsiniz: Bitcoin güvenli bir yatırım mı?

Bitcoin’e regülasyon getirilmesi siber güvenlik endişelerini de artırdığını gösterdiği için tüm kripto para birimlerinde de düşüş yaşandı. Ocak ayında Güney Kore, Çin ve Hindistan hükümetleri sanal para birimlerine yeni regülasyonlar getireceklerini açıkladıkları anda düşüş başlamıştı. Son olarak ise Japonya’daki Bitcoin hizmeti veren Coincheck firması siber saldırı alarak toplamda 530 milyon dolar değerinde Bitcoin’i çaldırmıştı. ABD’li olan yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatlarındaki hızlı artışın kripto para biriminin gerçek değerini aştığı için ‘’Balon’’ seviyede işlem gördüğünü söylemişti.

Bitcoin’in Ethereum ve Ripple Üzerindeki Etkisi

Kripto para birimlerinin hepsinin bağımlı olduğu Bitcoin değer kazandığı zaman diğer sanal para birimleri de değer kazanıyordu. Ancak Bitcoin’in son olarak uzun süreli değer kaybı yaşaması Ethereum’da 900 dolar seviyesine düşen bir etki yarattı. Rus kontrollü olan Ethereum 1500 dolar seviyesine kadar çıkmıştı ancak son 1 hafta içerisinde %23 değer kaybı yaşadı. Ethereum piyasa değeri ise 140 milyar dolardan 88 milyar dolar seviyesine kadar geriledi.

Ripple üzerinde de etkili olan Bitcoin %11,0 düşüş yaşanmasına neden oldu. Oldukça uzun bir süreden sonra ilk defa 1 doların altına inen Ripple 1 hafta içerisinde %35,50 değer kaybı yaşadı. Ocak ayı içerisinde 4 dolar seviyesine yaklaşan Ripple güncel olarak 0,8 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bir önceki yazımız olan Dijital Paraların Değeri Düşerken Kar Etme Yolları başlıklı makalemizde Ethereum, Kripto Para ve Ripple hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı