Sanal Para

Bitcoin güvenli bir yatırım mı?

İnternetin hayatımıza girdiğinden beri en iz bırakan, en çok konuşulan ve adeta tüm dünyayı kasıp kavuran en çılgın şey nedir sorsak, çoğunuzun Bitcoin ve kripto paralar diyeceğini tahmin edebiliyoruz. Özellikle son 1 senedir Bitcoin ile yatıp, Bitcoin ile kalıyoruz. Bilen bilmeyen herkesin ucundan biraz tuttuğu kripto paralar hakkında çok detaylı bir kaynak hazırlamak istedik. Bu kaynakta bulacağınız bilgiler, o kadar yalın ve açık bir anlatım ile anlatılacak ki, teknik detaylara ve terimlere girmeden, halk dilinde Bitcoin nedir ve Bitcoin güvenli bir yatırım mı konularına değinip, kripto paralar hakkında tüm gerçekleri masaya yatıracağız.

Bitcoin hakkında yazılıp çizilen o kadar çok şey var ki, insanlar da neyin ne olduğu veya ne olacağı konusunda hiçbir şey bilmiyor. Binmişiz bir alamete, gidiyoruz kıyamete mantığı ile ilerliyor şu an Bitcoin ve kripto para piyasası. Her kafadan bir ses çıkınca, doğal olarak sanal paralara yatırım yapmak isteyen kişilerin de kafası karışıyor. Örneğin Twitter ’da Bitcoin fenomeni olarak dolaşan kişileri engelleyerek işe başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Neden Düşüyor?

Sürekli Bitcoin grafikleri yayınlarlar ve aslında Bitcoin ve kripto paralar hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan insanları yanlış yönlendirirler. Eğer Bitcoin ve sanal paralar hakkında bilgi sahibi olmak ve yatırım yapmak istiyorsanız, sosyal medyada fenomen diye geçinen kişilerin yorumlarından şiddetle kaçınmanız gerekir. Onlara göre Bitcoin güvenli bir yatırım mı sorusunun cevabı açıktır. Güvenli olduğunu söyleyip dururlar. Ancak yazımızın devamında sizlere gerçekleri ve sanal para piyasalarının durumunu açıklayacağız. Bu yazımız “ yeni başlayanlar için Bitcoin “ rehberi niteliğinde olacaktır.

Bitcoin nedir, nasıl alınır?

Bitcoin; 2010 yılında bir Japon girişimci tarafından meydana getirilen şifreli dijital para birimidir. Yani sadece internet alışverişlerinde kullanılmak üzere, bilgisayar tarafından üretilen, elle tutulamayan ve gözle görülemeyen hayali bir para birimidir. Hayali derken, dijital anlamında kullandık bu kelimeyi. 2010-2015 yılına kadar çok az kişinin bildiği Bitcoin, 2016 yılından itibaren herkes tarafından duyulmaya ve ilgi ile takip edilmeye başlandı. Asıl patlamayı 2017 yılında yaptı.

2010 yılında 3 dolar iken, ilerleyen zamanlarda 100 dolar, 500 dolar, 1000 dolar, 3 bin dolar, 5 bin dolar derken, 2018 yılında 20.000 dolara kadar yükseldi ve tüm dünyaya bir salgın gibi yayılmaya başladı. Bu denli agresif artışlar, piyasanın dengesini bozdu ve yatırımcılarının sürekli olarak sorduğu, Bitcoin güvenli bir yatırım mı sorusunu gündeme getirdi. Bitcoin, asıl amacından çıkmış ve artık yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bu görünmez tehlikenin farkında olmayan acemi yatırımcılar, evi arabayı satıp Bitcoin almaya başladılar. Hatta bankadan kredi çekip Bitcoin alanlar bile oldu.

Düşünsenize, 5 bin dolar olan bir varlık, 1 ay sonra 8 bin dolar oluyordu. 1 ayda 3 bin dolar kar elde ediliyordu. Tamamen çılgınlıktı. Ta ki 2018 Şubat ayına kadar süren bu çılgınlık, birden bire tepetaklak oldu ve Bitcoin Fiyatı 20.000 dolardan 6.000 dolara kadar geriledi. En yüksek seviyeden Bitcoin alanlar, bu ani düşüş nedeni ile çok büyük kayıplar yaşadı. Bunun böyle olacağını birçok uluslararası yatırımcı söylese de, tatlı para kazanan kişiler bu uyarılar kulak asmayınca, büyük bir panik yaşandı piyasalarda. Velhasıl kelam; şu an Bitcoin piyasası dengesiz olarak ilerlemekte. Bitcoin yatırımı yapmak için uygun bir zaman değil.

Göz atabilirsiniz: Bitcoin’in En Büyük 4 Rakibi

Bu işe odaklanan ve milyonlarca dolar ile piyasaları manipüle eden yabancı yatırımcılar, bu işten inanılmaz kazançlar elde etmektedirler. Bu kişiler “ balina” olarak adlandırılmaktadır. Bir anda piyasadan yüksek miktarlarda alımlar yapıp, fiyatları yükseltmekte ve herkesin bu yükselişe odaklanıp yatırım yapmalarını sağlayıp, aynı hızla ellerindeki sanal paraları satıp piyasada ani düşüşlere neden olmaktadırlar. Manipüle bu şekilde işlemektedir. Kazanan taraf yine onlar olmaktadır. Bu işten zararlı çıkanlar, yine küçük yatırımcılar olmaktadır.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin veya diğer anal paralardan satın almak için, öncelikle bir Bitcoin Borsası kullanmanız gerekmektedir. Türk Bitcoin Borsası veya Yabancı Bitcoin Borsası kullanarak, Bitcoin satın alabilirsiniz. Borsa sitesine üye olup, kimlik onayı yapıyorsunuz. Üyeliğiniz onaylandığı zaman, borsanın havuz hesabına Türk Lirası havale yapıp, bu paranın borsadaki hesabınıza geçmesini sağlıyorsunuz. Her borsada bir Bitcoin Cüzdanı bulunmaktadır. Her üyeye farklı cüdan sağlanmaktadır.  Dijital para cüzdanı, sanal paralarınızı muhafaza edebileceğiniz bir sistemdir. Tamamen kodlama ve yüksek şifreleme tekniği ile oluşturulan sanal cüzdanlardır. Borsadan satın aldığınız Bitcoin veya diğer sanal paralar bu cüzdanlara aktarılmakta ve sizin kontrolünüze verilmektedir.

Dilediğiniz zaman cüzdanınızdaki sanal paraları, yine borsalar aracılığı ile satabilir ve Türk lirası olarak banka hesabınıza çekebilirsiniz. Size tavsiyemiz; kesinlikle borsaların sağladığı cüzdanlarda birikimlerinizi tutmayınız. Bağımsız sanal para cüzdanlarını kullanınız. Veya son zamanlarda üretilen – taşınabilir flaş bellek tarzı – kripto para cüzdanları tercih ediniz. Çünkü eğer bu borsaların alt yapısı çöker veya her hangi bir nedenden dolayı kapanır ve ortadan kaybolursa, borsa sitesi ile beraber, cüzdanınızda bulunan tüm yatırımlarınızda kaybolur. Bu tavsiyemize kulak vermenizi öneriyoruz.

Kripto paralar güvenli mi?

Neye göre güvenli, kime göre güven li? Asıl soru budur. Kripto paralar güvenli mi sorusu, ucu açık bir sorudur. Bize göre güvenli değildir mesela. Ama bu işe yüz binlerce lira bağlayan kişiye göre oldukça güvenlidir. Herkes, yatırım yaptığı şekli ile değerlendirmekte sanal paraları. Eğer çok yatırım yapmış ise, kripto paraların güvenli olduğunu düşünmektedir. Çünkü içinde hala bir umut vardır. Bu piyasayı bilmeyen ve kulaktan dolma bilgilere sahip biri ise, güvensiz olduğunu söyleyebilir. Biz ise, size en gerçekçi cevabı vermek için açıklama yapıyoruz. Çünkü bu piyasayı gerçekten tecrübe eden kişileriz.

Bizim de yatırımlarımız, kazançlarımız ve kaybettiklerimiz oldu bu sektörde. O yüzden, en gerçek deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak ve bunu basit bir dilde size aktarmak için bu rehberi hazırladık. Bu tavsiyeleri başka hiçbir sitede bulamazsınız. Genelde kafa karıştıran grafikler ve teknik terimler kullanıldığı için, çoğu insan neyi nasıl yapacağını tam olarak kestiremiyor. Kripto para yatırımı yapacaksanız, altın kuralı hatırlatalım size. Kaybettiğiniz zaman üzüleceğiniz miktarlarda asla yatırım yapmayın.

Örneğin 5.000 lira kaybettiğiniz zaman, bu sizi üzmeyecek ve sosyal hayatınızı etkilemeyecekse kripto para yatırımı yaparak, şansınızı deneyebilirsiniz. Ama yok maaşımdan keseyim, kredi çekeyim, altın bozayım, arkadaşımdan borç alayım gibi düşüncelere sahipseniz, kesinlikle bunu aklınızdan çıkarmanızı öneririz. Asla böyle bir girişimde bulunmayınız. Çok üzülürsünüz. Bir diğer tavsiyemiz ise şudur; küçük miktarlarda yatırım yapacaksanız hiç bulaşmayın. 1.000 lira altında yapacağınız bir yatırım size hiçbir şey kazandırmaz. Boşuna stres yapmaya değmez. Piyasayı iyi okumanız ve sürekli takip etmeniz gerekir.

Sürekli derken, günün her saati izlemeniz gerekir. Yani bu işe enerji harcamanız gerekir. Altcoin yatırımı yaparak, sektöre adım atabilirsiniz. Bu piyasayı sadece Bitcoin olarak düşünmeyin. Yüzlerce değerli altcoin olarak adlandırılan sanal para birimi bulunmakta. Örneğin 1 dolardan aldığınız bir altcoin, 1 ay sonra 5 dolara çıkabiliyor. Bu şekilde sıkı takip ederek – ve bilinçli yatırım yaparak – piyasadan kazanç sağlayabilirsiniz. Asla açgözlü olmayın. Açgözlü olan kişiler, bu piyasada kaybetmeye mahkûmdur. Yükselince satacaksın, düşünce alacaksın. Sanal para piyasasındaki altın kural budur!

Bitcoin güvenli bir yatırım mı?

Geldik asıl konumuza. Bitcoin güvenli bir yatırım mı sorusunun yanıtını bulmaya. Hayır. Bitcoin güvenli bir yatırım değildir. Kısa ve net cevabımız budur. Ancak bu, Bitcoin piyasasından uzak durun anlamına gelmez elbette. Yukarıda bahsettiğimiz taktik doğrultusunda yatırım yaparsanız ve sürekli takip ederseniz, kazanç sağlayabilirsiniz. Mesela 50.000 liralık Bitcoin aldığınızı farz edelim. Bitcoin yükselişte iken, hemen satmalısınız. 50 bin liranız, 55 bin lira olduğu anda satın ve 5 bin lira kazancınızı alıp çıkın. Bitcoin düşmeye başlayınca, tekrar alım yapın ve bekleyin. Aldığınız fiyatı geçince, yeniden satın. Sistem bu şekilde işliyor.

Akıllı hareket ederseniz kazanırsınız. Bu piyasada hayallere yer yoktur. 8000 bin dolardan aldım, 20 bin dolar oluncaya kadar bekleyeceğim diye bir hayale kapılmayın. Hele ki şu saatten sonra, piyasaların dengede duracağını hiç zannetmiyoruz. Tekrar ediyoruz, sizi aşan miktarlarda kesinlikle yatırım yapmayınız. Hele ki bu konuda hiçbir bilginiz yoksa hiç bulaşmayınız. Ama öğrenmek istiyorsanız küçük miktarlar ile borsaların işleyişini deneyebilir ve kullanabilirsiniz. İlk defa borsaya para yatıracak olan kişiler, yatıracakları parayı unutup, bu işe başlamaları gerekir.

Bitcoin Geleceği

Nerdeyse tüm analistler ve dünyaca ünlü finans uzmanları, 2018 yılının Bitcoin yılı olacağı ve dijital paraların parlak yılı olacağı konusunda hemfikirdi. Ancak tam tersi oldu ve 2018 yılının ilk çeyreğinde, piyasalar alt üst oldu ve %80 civarı bir kayıp oldu. Toplam kripto para hacmi 850 milyar dolar iken, haziran ayı itibari ile 350 milyar dolara kadar geriledi. Tüm sanal paralar değer kaybetti ve yatırımcıları büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Açıkçası Bitcoin Geleceği şu an pek iç açıcı durumda görülmemektedir. Kısa vadeli yatırımlar ile kazanç sağlayabilirsiniz ama uzun vadede, yüksek yatırımlar yapılarak girilecek uygun bir piyasanın olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bitcoin 2019 Fiyat Tahmini için de her kafadan bir ses çıkmaya başladı şu günlerde ama 2018 krizini henüz atlatamayan yatırımcılar, 2019 Bitcoin Tahmini için bu işe pek sıcak bakmamaktadır. Lütfen kimsenin görüşüne göre yatırım yapmayın. Kararı verecek olan sizsiniz. Bütçenizi sarsmayacak yatırımlar yaparsanız, hem eğ10lenirsiniz hem de hayatınıza heyecan katarsınız ve aynı zamanda kazanç sağlayabilirsiniz. Öneriler bizden, denemesi ve uygulaması sizden.

İlginizi çekebilir: Vadeli Bitcoin İşlemleri Başlıyor

Bitcoin Balon mu?

Açın interneti bakın. 2018 yılında en çok sorulardan biridir “ Bitcoin Balon mu” sorusu. Bu soruyu herkes kendine göre yanıtlamaktadır. Elinde yüksek miktarda yatırımı olanlara göre kesinlikle değil, bu işten zarar edenler veya hiç bilmeyenler için ise Bitcoin kesinlikle bir balondur. Bizim yorumumuzu almak isterseniz, onu da hemen açıklayalım. Açıkçası böylesine dengesiz ve ani imiş çıkışlara sahip ve birçok şeyin belirsiz olduğu bir piyasa için “ güvenli “ kelimesini kullanmak istemiyoruz ama balon da demek istemiyoruz. Bitcoin piyasası ve dijital para borsaları hakkında tüm bilgileri sizinle paylaştık. Bitcoin yatırımı nasıl yapılır konusuna da değindik. Bundan sonraki süreci takip etmek, yatırım yapıp yapmamak tamamen sizin inisiyatifinizde olmalıdır. Bu konuda kimse size yatırım tavsiyesi veremez. Bitcoin’ın olumlu ve olumsuz yanlarını açıkça anlattığımıza göre, son karar merciisi yine siz olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Paribu borsası nasıl kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı