Genel

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Zorunlu BES Ayrıntıları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ortalama 20-30 yıl kadar çalıştıktan sonra alınan emekli maaşının zamanın ihtiyaçlarını karşılamıyor olması alternatif gelir kaynaklarına yönlenmeye neden oluyor. Emekli olduğu halde çalışanlar geçici bir çözüm olduğunu bildikleri için devlet tarafından tanınan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) avantajlarından artık daha çok faydalanıyorlar. Özellikle zorunlu BES 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle hayatımıza girdiğinden beri daha çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı.

BES Nedir?

Akla ilk gelen soru Bireysel Emeklilik Sistemi nedir oluyor. En kapsamlı haliyle bu soruya verilecek cevap 10 yıl boyunca sigorta primi öder gibi yaptığınız ödemeler sonunda size emekli maaşınızdan hariç bir maaş bağlanmasıdır. BES ile yatırdığınız prim için devlet tarafından %25 katkı payı veriliyor. Bu sayede her 100 TL yatırdığınızda 25 TL devlet desteği veriliyor.

BES Nasıl İşliyor?

Mevcut sosyal güvenlik sistemi için bir tamamlayıcı nitelikte olan bu sistem Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Sermaye Piyasası Kurulu, Takasbank ve Bağımsız denetim şirketleri gibi kurum ve kuruluşların denetiminde olan gönüllülük esaslı bir sistemdir. Kişiler kendi istekleri ile emeklilik sözleşmesi yaparak sisteme dahil olurlar ve en az 10 yıl boyunca sisteme ödeme yaparlar. Daha sonrasında ise 56 yaşını doldurduğunda emeklilik hakkı kazanarak SGK maaşı dışında bir ek gelir imkanına sahip olurlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi gönüllük esasına dahil olduğundan dolayı 18 yaşını aşmış herkesin katılımına açıktır. Ancak diğer yandan Zorunlu BES sistemi de uygulanmaya başlandı.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Otomatik BES çalışanların sisteme istekleri dışında dahil edilmesi anlamına geliyor. Yeni işe başlayan yada çalışmakta olan kişilerin kendilerine bildirim yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde sistemden çıkmak istediklerini bildirme haklarını bulunuyor. Ekonomik durum açısından zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi kullanmak istemeyenler cayma dilekçesini vermeleri yeterli olacak.

1 Ocak 2017 itibariyle başlamış olan istemde 45 yaşından küçük çalışanlar yada yeni işe girenler otomatik olarak BES kaydı yapılacak. Hangi şirket ile sisteme dahil olunacağını ise iş veren seçecek. Bireysel emeklilik hesaplama için örnek olarak asgari ücret alan bir kişi aylık 50 TL yatırması gerekecek. Devlet yatırılan bu paraya 12.5 TL katkı verecek ve 10 yıl geçtikten sonra birikmiş para üzerinden de %5 devlet katkı payı verilecek.

Göz atabilirsiniz: Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık 200 TL para yatırabilecekler yıllık 2400 TL ödeme yapacaklar. Aylık olarak 50 TL devlet desteği verildiği için yılda 600 TL devlet desteği ve toplamda ise 3.000 TL birikim yapılmış olacak. Bu rakam aylık 1.000 TL yatıranlar için ise yıllık 15.000 TL olarak hesaplanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı