Genel

2020 Bireysel Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bireysel emekli maaşınızın hesaplamasını Emeklilik Gözetim Merkezi’nin resmî web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Emeklilik Gözetim Merkezi üzerinden emeklilik maaşı sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir:

 • Emeklilik Gözetim Merkezi’nin resmî web sayfasına girin.
 • “BES ile Emekliliğinizi Hesaplayın” başlığı altında bulunan “Hesaplamaya Başlayın” butonuna tıklayın.
 • Yaşınızı, aylık katkınızı, BES’te emekli olmak istediğiniz yaşı, varsa toplu ödenen katkıyı yazın.
 • “Birikim Grafiğini Çiz” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfayla birlikte bireysel emeklilik maaşı sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

Bireysel Emeklilik Avantajları Nelerdir?

Bireysel emekliliğin sağlayacağı fırsatlar aşağıdaki gibidir:

 • Bireysel Emeklilik Sistemi ile ödediğiniz katkı payı ne kadar yüksek olursa, emekli olduğunuz dönemde alacağınız aylık maaş da o kadar yüksek olur.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne gireceğiniz tarih ne kadar erken olursa, sistemde kalacağınız dönemlerdeki birikimleriniz de o kadar değerlenir ve emeklilik döneminizdeki hak edeceğiniz maaş da daha yüksek olur.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde aylık olarak ödediğiniz tutara ek olarak %25 devlet katkısı da yatırımlarınıza eklenir.
 • Sisteme ödediğiniz katkı tutarına istediğiniz zaman ara verebilirsiniz.
 • Üç ay boyunca ödeme yapmadığınızda sistem tarafından otomatik olarak ara verdiğiniz kabul edilir.
 • Birikimlerinizi istediğiniz diğer emeklilik yatırım fonlarına yönlendirebilir, taşıyabilirsiniz.

Bireysel Emeklilikten Ayrılabilir Miyim?

Bireysel emekliliği sonlandırmak çalışanların dahil oldukları Bireysel Emeklilik Sistemi’nde mümkündür. Ancak bunun için yasal bir süre bulunmaktadır. Sisteme giriş yaptıktan ve çalışana bu girişin yapıldığı bildirildikten sonra sisteme dahil olan kişi 2 ay içerisinde otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılma talebinde bulunabilir. Katılımcılar cayma isteklerini sonraki süreçlerde de yapabilir.

Bireysel emeklilik Sistemi’nden çıkma isteği sigorta şirketine ulaştıktan sonra geçen 10 gün içinde cayma işlemleri yapılabilir. Bu süre zarfında toplanan para katılımcıya iade edilmektedir. Sistemde 10 yıl kalan bir kullanıcı gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana %5İ oranında devlet katkısı teşviki vermektedir.

Ayrıca Bakan maaşı ne kadar, olma şartları neler? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Devlet Katkısı Herkese Ödenir Mi?

Devlet katkısının ödenmesi konusunda bazı hususrlar vardır. Bireysel emeklilik hesabı dahilinde katkı patı ödeyen TC vatandaşları ile 29.05.1009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesine göre TC vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoyları tarafından ya da bu kişilerce yatırılan katkı payları için devlet katkısı ödenir. İşveren grup emeklilik sözleşmelerine devlet karkısı ödenmemektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) düzenli ya da toplu olarak yatırdığınız bütün katkı paylarının %25’i oranında tutar devlet tarafından bireysel emeklilik hesabınıza yatırılır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aylık 200 TL ödüyorsanız adınıza her ay 50 TL, 800 TL yatırıyorsanız aylık 200 TL devlet katkısı ödenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Haklarınız Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni kullanarak sahip olacağınız haklar aşağıdaki gibidir:

 • Kanunen fiil ehliyetine sahipseniz sisteme dahil olabilir ve devlet katkısından yararlanabilirsiniz.
 • Katkı payı tutarını ve ödeme dönemini emeklilik sözleşmesi süresi içinde değiştirebilirsin.
 • Düzenli ödemelerin dışında sisteme dilediğin tutarda ek katkı payı sayılacak ara ödemeler yapabilirsiniz.
 • Kaykı payı tutarlarını tek seferde yıllık olarak ödeyerek devlet katkısından daha erkenden yararlanmaya başlayabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilir ve daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak planınızda tanımlı olması durumunda ara verme hizmet bededli ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Emeklilik planınızı yılda dört kere, katkı paylarının değerlendiği fon dağılımını ise yılda altı kez değiştirebilirsiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için 56 yaşınızı doldurmuş olmanız ve en az 10 yıl sistemde kalmanız gerekmektedir.
 • Emeklilik hakkı kazandıktan sonra tercihinize göre birikimlerinizi ister toplu, isterseniz de aylık maaş olarak ya da bir kısmını toplu, kalan kısmını aylık maaş olarak alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2020 Bakan Maaşı Ne Kadar, Olma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı