GenelGüncel

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı

İnsanlar hayatları boyunca belirli amaçlar için çalışır ve sonunda emekli olurlar. Emeklilik her insanın en tatlı hayalidir. Fakat bazı gelişmeler sonucunda, kişilerin bu hayali hüsranla sonuçlanabilir. Yatırım yapılmamış ve gerekli ödemeler sağlanmamışsa, emeklilik hayalleri suya düşecektir. Bu yüzden de emeklilik sistemleri geliştirilmiş ve kişilere yardım sağlamaya başlamıştır.

Sistem sayesinde kişiler para biriktirecek ve parayı değerlendirecek alanlar bulacaktır. Normal şartlarda devletin kişilere yaptırdığı ve düzenli ödemelerin sağlandığı bir sigortalılık durumu vardır. Bunun üzerine de kişiler avantajların daha çok olduğu, bireysel emeklilik sistemlerine dahil olmak istemektedirler. Günümüz yatırım fırsatları için de büyük katkı sağlayacak olan bu uygulama, son senelerde birçok kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Prim Borcu Olanlar Emekli Olabilecek

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı Nedir?

İlk amaç, kamusal anlamda oluşturulmuş sosyal güvenlik sisteminin desteklenmesi ve tamamlanmasıdır. Bunun dışında kişiler emeklilik zamanlarına yönelik bütün tasarruflarını yatırım haline dönüştüreceklerdir. Çalışma hayatın sayesinde belirli bir yaşam standardına ulaşmış kişiler, bireysel emeklilik sayesinde emeklilik dönemlerinde de bu standartlarına devam eder. Ekonomideki planlamalar ve kaynak oluşumlarında, bireysel emeklilik büyük avantajlar sağlamaktadır.

İstihdamın arttırılması sağlanır ve bu sayede ekonomik kalkınma daha doğru bir şekilde geliştirilir. Ekonomide uzun vadede kaynak girişi sağlamak da, bireysel emeklilik sistemi sayesinde ekonomik değerlere katkı sağlayacak konulardandır. Ayrıca bu sayede tasarruflar arttırılır ve uzun vadeli kullanımlar için fon desteği uygulanır. Sermaye piyasası bu uygulama sayesinde gelişecek ve makro ekonomik anlamda iyileşmeler görülecektir.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı

Ülkemizde bireysel emeklilik sistemi, son yıllarda popüler bir uygulama haline gelmiştir. Devletimiz de sosyal devlet olmanın gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirmek için, bu sistemdeki kişilere belirli oranda bir katkı sağlamaktadır. Bu sayede hem sistem teşvik edilecek, hem de kullanıcıların daha yüksek bir kazanç elde etmesi sağlanacaktır. Devlet katkısı uygulamasında oran tüm katkı paylarının %25’i oranında olacaktır. Tabi ki bireysel emeklilik sisteminde belirlenmiş olan bir üst limit vardır. Bu üst limite ulaşan bireysel emeklilik hesabı sahipleri, bu üst limiti aşacak derecede gelir elde edemezler.

Bir önceki yazımız olan Fakirlik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde fakirlik belgesi, fakirlik belgesi nasıl alınır ve fakirlik belgesi nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı