Genel

2020 Beyin Cerrahı Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur?

Beyin cerrahlarının aldığı maaş, ortalama bir ücret verilmesi gerektiğinde, 16 bin TL olarak karşınıza çıkabilmektedir. Beyin cerrahlığının, cerrahi alanlar içerisinde en zor alanlardan birisi olduğu kabul edilmektedir. Buna bağlı olarak bu alanda çalışan doktorların aldığı maaş da diğer doktorluk alanlarına göre daha yüksek olabilmektedir. 2020 yılında devlet hastanelerinde değişen yapılan ameliyat sayısı ve hastanelerin döner sermaye ödemelerine göre, verilen maaş 22 bin TL’ye kadar artış gösterir. Beyin cerrahı maaşları, özel sektörde devlet kurumlarına göre daha yüksektir.

Özel Sektörde Beyin Cerrahı Maaşları

Özel sektörde beyin cerrahı maaşları, devlet kurumlarından biraz daha fazladır. Devlet hastanelerinde en fazla 22 bin TL verildiği düşünüldüğünde, arada çok büyük bir fark olmadığı görülmektedir. Özel sektörde beyin cerrahlığı alanında çalışan doktorların maaşı 20 bin TL’den başlar ve maaş aralığı 25 bin TL’ye kadar yükselir. Aralık hastanelerin hasta sayısına ve hizmet şartlarına göre değişiklik gösterir.

Beyin Cerrahı Emekli Maaşları Ne Kadar?

Beyin cerrahı emekli maaşları, meslekte kazanılan ücret kadar yüksektir. Genel olarak beyin cerrahı emekli maaşlarıyla ilgili net bir ücret verilmiş olmasa da cerrahların aldığı emekli maaşının, 12 bin TL dolaylarında olduğu bilinmektedir. Cerrahlık 6 yıl görülen tıp eğitiminin ardından, 3 yıl uzmanlık eğitimi aldıktan sonra elde edilen bir unvandır. Bu nedenle alanda en az 9 yıl eğitim aldıktan sonra cerrah olunabilmektedir. Buna bağlı olarak cerrahların emekli olma yaşları biraz daha ileri yaşları bulabilmektedir. Göreve geç başlanmış olması, cerrah olarak emekli olunan yaşın da ileri atmasına neden olur.

Ayrıca 2020 belediye başkanı maaşlarına bakabilirsiniz.

Beyin Cerrahlarının Görevleri Nelerdir?

Beyin cerrahlarının görevleri, insan bedeninin en önemli organlarından birisi olan, yönetim merkezi beyinle ilgili her şeyi kapsamaktadır. Hayati organlar arasında yer alan ve yönetim organı beyinle ilgili, beyin cerrahlarına düşen görevler;

  • Beyinde oluşan her türlü hastalığın teşhisini koyabilmek ve bu hastalığa göre bir tedavi uygulayabilmek
  • Beyin ameliyatı yapılması gerektiğinde, bunu gerektiği şart ve koşullarda gerçekleştirebilmek
  • Gerektiği zaman beynin röntgen ve tomografisini çekerek, yapılacak olan tedavinin nasıl ilerlemesi gerektiğine bu şekilde karar verebilmek

Beyin cerrahının görevleri genel itibariyle bunlardır. Vücudun hayati organlarından birisinden sorumlu olan bu alandaki doktorlar için, beyin cerrahı maaşı da yüksek olmaktadır.

2020 Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Doktor maaşları 2020 yılı itibariyle sadece beyin cerrahları için değil, her alanda artış gösterdi. Beyin cerrahlarının yanı sıra, diğer alanlarda görev yapan doktorların maaşları güncel olarak şu şekilde;

  • Kalp Cerrahı: 17 bin – 19 bin
  • Genel cerrah: 12 bin TL (Operasyonlara göre alınan ek ücretlerle birlikte, maaş toplamı 20 bin TL’yi bulabilmektedir.)
  • Cerrahi Asistan: 8 bin – 9 bin
  • Anestezi uzmanı: 15 bin – 18 bin
  • Uzman Doktor: 8 bin – 9 bin

Bu maaşlar, doktorların devlet hastanelerindeki görevlerine karşılık aldıkları maaşlardır.

Doktorlukta En Yüksek Maaş Hangi Alanda Verilmektedir?

Doktorların maaşları alanlarına göre değil, daha çok unvanlarına göre belli olmaktadır. Beyin cerrahı maaşı, cerrahlık alanında en yüksek maaşın verildiği alanlar arasında yer almaktadır. Cerrahlık  için en az 9 yıl eğitim alınıyor olması ve sonrasında alanda uzman kabul edilmesine bağlı olarak, bu alanda görev yapan doktorlar daha yüksek maaş alma hakkına da sahip olurlar. Mesleğin getirmiş olduğu zorluklar ve bir insanın hayatından sorumlu olunması gibi büyük bir sorumluluk taşıyor olmak, mesleğin maddi değerini yükselten noktalar arasındadır. En yüksek maaş cerrahlık alanında verilmektedir ve 20 – 25 bin TL  aralığındadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Belediye Başkanı Maaşı Ne Kadar, Nüfusa Göre Nasıl Değişir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı