Güncel

BDDK’ya 65 bin Şikayet Yapıldı

2017 yılına banka problemlerinden dolayı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yapılan şikayetlerin sayısı 65 bini buldu. Yapılan şikayetlerin en çok olduğu konu ise bireysel krediler olarak belirlendi. BDDK’ya yapılan şikayetler E-Şikayet, Bilgi Edinme Sistemi, Dilekçe ve CİMER ile BİMER olmak üzere 5 platformdan gerçekleştiriliyor.

En Sık Yaşanan Bankacılık Problemleri

2016 yılında 54 bin 169 olan şikayet sayısı 2017 yılına gelindiğinde %19 artış göstererek 64 bin 416’ya ulaştı. Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda 156 rapor ve 14 mütalaa hazırlandı. BDDK kendisine ulaşan tüm şikayetlere cevap verirken kendi alanına girmeyen konularda da gerekli yönlendirmeyi yaptı. Bankaların denetim yapılmasına yönelik gelen şikayetlerin değerlendirilmesi sonucunda BDDK tarafından yapılan denetimlerde 2 milyon 120 bin 568 TL para cezası kesildi. Bankalar yapılan denetlemeler ile cezayı ödedikten sonra söz konusu şikayetlerin giderilmesi için çalışmalar başlattılar.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

BİMER Üzerinden Gelen Şikayetlerde Artış

Finansal tüketicilerin 2016 yılında bankacılık problemlerinden dolayı kullandığı en yoğun şikayet kanalı BDDK’nın 2014 yılında açmış olduğu e-şikayet sistemi oldu. ancak 2017 yılında ise en önemli şikayet kanalları BİMER olduğu tespit edildi. Yapılan şikayetlerin sayısı ve hangi kanallardan olduğu ise şu şekildedir;

  • Toplamda 64 bin 416 şikayetin %42’si BİMER üzerinden
  • %34’ü e-şikayet üzerinden
  • %15’i CİMER üzerinden
  • %5’i Bilgi Edinme sistemi
  • Son olarak ise şikayetlerin %4’ü de dilekçe ile yapıldı.

Yapılan tüm şikayetlerin %28,9’u bireysel krediler, %19,5’i banka ve kredi kartları, %16,8’i yadım ve kredi talepleri, %13,9’u mevduat ve katılım fonu işlemleri, %7,4’i kredili mevduat hesabı, %3,4’ü ticari işlemler,%3,4’ü alternatif dağıtım kanalları, %3,4’ü sigorta işlemleri ve son olarak ise %3,3’ü banka dışı kuruluşlar için yapılan şikayetlerden oluştu.

Göz atabilirsiniz: Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Olur?

Tüm bu şikayetlere bakıldığında şikayetlerin ortalama 4’te 1’i bireysel krediler için yapıldı. Bu şekilde yapılan şikayetlerin sonuç bularak bankalara ceza kesilmesi ise tüketicileri mutlu etmeye yetti. Yapılan şikayetlerin etkili olduğu yönündeki inanç tüketiciler arasında yapılan ankette büyük oranda olumlu dönüşle kendisini gösterdi. Bankalar da müşterilerinin haklarını daha iyi öğrendiklerini ve olası bir problem karşısında şikayet haklarını kullanmaktan çekinmediklerini belirttiler.

Bir önceki yazımız olan Yerli Sanal Para Birimi Turcoin başlıklı makalemizde Kripto Para, Ömer Doğan ve Turcoin hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı