Genel

BDDK’dan Yapı Tasarruf Sandığı Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olan Mehmet Ali Akben Yapı Tasarruf Sandığı ile dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlayacak sistemin 2018’de devreye gideceğini söyledi. Gayrimenkul sektörüne canlılık getirecek olan bu sistem konut sahibi olmak isteyen ancak dar gelirli olan tüketicilerin bir süre tasarruf yaptıktan sonra Yapı Tasarruf Sandığı sayesinde piyasadan çok daha düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanabilecekler.

Yapı Tasarruf Sandığı Nedir?

BDDK tarafından oluşturulan sistemin dar gelirlilerin imkanları ölçüsünde para biriktirerek konut sahibi olmaları ve aynı zamanda tasarruf yapmayı öğrenmeleri amaçlanıyor. Yapı Tasarruf Sandığı bankaların faiz sisteminden tamamen bağımsız bir şekilde vatandaşa hizmet veren bir sistem olarak dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde uygulanıyor. Almanya bu sistemi kullanan ve 110 milyar Euro hacmi ile 4. sırada yer alan ülke oluyor.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Türkiye’nin tasarruf yapma oranının oldukça düşük olduğunu söyleyerek tasarruf oranının yükselmesi için BES, konut hesabı ve çeyiz hesabı gibi uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi. Ancak bir bankanın müdürü bakanlığa Yapı Tasarruf Sandığı modelini önerdiği için bu alan da bir çalışma yaparak 2018 yılında hayata geçirildiğini belirtti.

Yapı Tasarruf Sandığı Nasıl Çalışıyor?

Sisteme katılmak isteyen kişiler aşağıdaki sistem ile konut sahibi olabiliyorlar;

  • Kayıt yaptırmadan önce ne kadar süre içerisinde ne kadar para biriktireceğini belirtmeniz gerekiyor.
  • Örnek olarak sisteme katılırken 4 yılda 40.000 TL para biriktireceğinizi söylemeniz halinde sistem size 4 yıl sonra 40.000 TL kredi verme garantisi sunuyor. Bu şekilde toplamda 80 bin TL öz kaynak oluşturuluyor.
  • Sisteme kayıt yaparken size 4 yıl sonra kullanacağınız kredinin piyasalardan daha düşük şekilde faiz oranını da belirtiyor. Eğer 4 yıl sonra faiz oranları 2 katına çıksa bile size verilen taahhüt yerine getiriliyor.

İlginizi çekebilir: BDDK’ya 65 bin Şikayet Yapıldı

Tüm bu belirtilen şekilde işleyen sistem hem kişilerin tasarruf yapabilme yönlerini geliştiriyor hem de daha düşük faiz oranı ile kredi kullanma imkanı sunuyor. Bu şekilde yapılacak konut alımları kişilerin daha az faiz ödemesine neden olacak ancak ev fiyatlarının ortalama 150 bin TL üzerinde olduğu düşünülürse kullanılan kredi ve tasarruf yapılan miktarın yıllar sonra bir ev alacak konuma gelmesi için verilen kredi miktarı oldukça düşük kaldığı görülüyor. Ancak daha üzerinde çalışma yaparak sistemin değişeceği de belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı