Güncel

BDDK’dan Fatura Ödeme Merkezi Açıklaması

Fatura ödeme merkezleri için yeni düzenlemeler getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) konu ile ilgili yetki verdikleri elektronik para ve ödeme kurumları ve bunları temsil eden kişiler dışında herhangi bir kişi veya kurumun söz konusu fatura ödeme işlemine dair işlem yapamayacağını açıkladı.

İzin Almadan Hizmet Verenlere Karşı Uygulanacak Sistem

Söz konusu düzenleme 27 Haziran 2013 yılında yürürlüğe girmiş olan 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinde Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları hakkında hazırlanan kanunun 12. Maddesi birinci fıkrasının (e) bendinde fatura ödemelerine aracılık edilmesine yönelik hizmetler adı altında düzenlenmiştir. Hazırlanan bu maddede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ( TCMB ) ve bu konu ile ilgili ödeme hizmeti sağlayıcıları dışında hiçbir kişi ve kurumun fatura ödeme hizmeti vermeyeceği açıkça belirtiliyor.

  • Eğer fatura ödemesi almaya ilişkin bu hizmete aracılık edilirse adli suç olarak nitelendirilip ona göre değerlendirmeye tabi tutuluyor.
  • Hazırlanan kanun gereğince alınması gereken izinleri almadan fatura ödeme merkezi veya kuruluşu yada elektronik para kuruluşu gibi hizmet veren tüm kişi veya kurumlar, ticaret unvanlarında, ilanlarında ve reklamlarında, tüm belgelerinde yada kamuoyuna yapmış oldukları açıklamalarda fatura ödeme merkezi gibi veya elektronik para kurumu gibi faaliyet göstermektedir izlenimi vermesi halinde bu kişi veya kurumlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yada 5.000 güne kadar adli para cezası uygulanmaktadır.
  • Bunlardan dolayı herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmadan kendilerini fatura ödeme merkezi gibi gösteren kişi ve kurumlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK )’nun internet sayfasında yayınlamış olduğu fatura ödeme merkezi temsilcileri listesinden kontrol edilebilir ve yetkili kurul tarafından izin almadan hizmet vermeye kalkan kişi ve kurumlara itibar verilmemesi istenmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi borcu yapılandırması nasıl olur?

Söz konusu düzenleme sayesinde artık yetki mercilerden izin alınmadan yetki belgesi onaylanmadan hizmet vermekte olan kişi ve kurumların artması engellenecektir. Bu sayede onay almadan kurulan fatura ödeme merkezlerinin yapmış olduğu kaçak işler sonucunda meydana gelen zarar ve hasarların da önüne geçilmiş olunacaktır.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Personel Alımı başlıklı makalemizde Halkbank ve Personel Alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı