Güncel

BDDK 69 Personel İstihdam Edecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 16-17 Aralık’ta gerçekleştireceği mesleki personel giriş sınavı ile 7 BDDK uzman yardımcısı, 27 bankacılık uzman yardımcısı ve 35 bankalar yeminli murakıp yardımcısı  istihdam edecek.

Personel Alım Detayları

Kurum ana ve danışma hizmet birimlerinde çalıştırmak üzere alacağı personelleri resmi gazetede yayımladı. Bilişim ve hukuk alanında bankacılık uzman yardımcısı unvanına sahip kişileri istihdam edileceği ve diğer birimler de çalıştırmak üzere yeminli murakıp yardımcısı alacağı belirtildi. Sınav için başvurular 13 Kasım 14.00’da başlayıp 24 Kasım 16.00’da sona erecek. Yapılacak olan sınavının detayları şu şekildedir;

  • Girişte yapılacak olan sınav yazılı ve sözlü olmak üzere iki  farklı aşamada yapılacak.
  • Yapılacak olan yazılı sınav hukuk ve bilişim alanları bankacılık uzman yardımcılığı ile BDDK uzman yardımcılığı 16 Aralık’ta yapılacak.
  • Bankalar yeminli murakıp yardımcılığı için yapılacak yazılı sınav ise 16-17 Aralık tarihinde sabah ve öğleden sonra iki farklı oturum şeklinde İstanbul’da yapılacaktır.

İstihdam ilanı için yapılacak başvurular sonrasında BDDK  resmi sitesi üzerinden yazılı ve sözlü sınavların yapılacağı yerler hakkında detaylı bir bilgi ve tarih bilgisi verilecektir. Alınacak personellerin bankacılık sektöründe bilgi ve deneyime sahip olmaları aranan ilk şartlar arasında bulunuyor. Özellikle hukuk ve bilişim alanlarında alınacak kişilerin daha öncesinde bankacılık hukuku üzerine çalışma yapmış ve bilişim personellerinin bankacılık sistemleri üzerinde tecrübeli olması kişiyi ön plana çıkarıyor.

Sınavın Sözlü Aşaması

Sözlü olarak yapılacak mülakatlarda personelin tecrübesi hakkında genel bilgi  gözlemlenecek, kişinin kendini ifade edebilme yeteneği ile birlikte stres yönetimi ve kısıtlı zamanda yapabileceği işler gözlemlenecek. Daha sonrasında ise sözlü sınavdan alacağı puan ve yazılı sınavdan aldığı puan ayrı bir hesaplamaya tabii tutulur en yüksek puandan aşağı doğru bir sıralama hazırlanacak ve istihdam bu puana göre yapılacaktır. İşe alınacak kişiler bu puan üzerinden belirlendiği gibi aynı zamanda yedekler de belirlenecek. Bu yedekler asil seçilen kişilerin herhangi bir nedenden dolayı işe başlamamaları yada belirttikleri beyanların yanlış olduğunun tespit edildiği zaman işe alınacak kişiler olarak belirleniyor.

Bir önceki yazımız olan Prim Borcu Olanlar Emekli Olabilecek başlıklı makalemizde BAĞ-KUR, TESK ve Ziraat Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı