İş FikirleriPara Kazanma Fikirleri

Emlak Bayiliği: Bayilik Veren Emlak Firmaları

Emlak piyasası 2018 yılı itibari ile çok hareketli görünse de, arz ve talep arasında çok büyük dengesizlikler görülmektedir. İnşaat sektörünün sürekli hareket halinde olması, emlak sektörünü ve Bayilik veren emlak firmalarını etkiliyor mu sizce? Açıkçası bu konuda sektörün içindekiler hariç, kimsenin net ve gerçekçi bilgilere ve verilere sahip olduğunu zannetmiyoruz. Birkaç örnek ile bu söylemimizi desteklemek isteriz.

İstanbul’u ele alalım. 18 milyona yaklaşan nüfusu ile birçok ülkenin nüfusundan fazla olan İstanbul’da neredeyse adım atacak yer kalmadı. 50 metrekare boş görülen yere, hemen konut dikilmekte. Metrelerce yükselen onlarca kat gökdelenler, apartmanlar, iş merkezleri vs. aldı başını gidiyor. Emlak fiyatları deyim yerinde ise cepleri yakmakta. 15 milyona yakın kişinin aylık 1600 -2500 liraya talim ettiği Türkiye’nin kalbi İstanbul’da, en kenar mahallesinde bile emlak fiyatlarının 250-300 bin liradan başladığını varsayarsak, bu Emlakları kim alıyor?

Emlakçılara bir dokun, bin ah işit. Ev almak isteyen alıcılar keza öyle. Hiç kimse piyasalardan memnun değil. Burada isim vermek istemiyoruz ama 2017 yılından 2018 yılının ikinci çeyreğine kadar, Türkiye’nin en ünlü inşaat firmalarından birkaç tanesi iflas etti. Duyunca kulaklarımıza inanamadık. Gerek medyada, gerekse yazılı basında sayfalarca reklamları dönen bu firmaların iflas etmesi, emlak piyasasında soğuk duş etkisi yarattı. Bu olumsuz tablodan doğal olarak Bayilik veren emlak firmaları da etkilendi. Bunun yanı sıra yeni çıkan kanuna göre, artık her önüne gelen emlakçılık yapamayacak. Bu konuda yeterlilik belgesinin alınması şart koşuldu. Düşünsenize daha düne kadar mahallenin bakkalının, kasabının camında emlak ilanlarına rastlayabiliyorduk. 5 metrekare boş bir dükkâna 1 masa 2 tabure atan herkes emlak işi yapabiliyordu. Bu yeni çıkan yasadan tek avantajlı çıkan,  Bayilik veren emlak firmaları oldu. En azından bundan sonra daha profesyonel ve işin ehli yatırımcılar ile beraber çalışmak, onların da işlerini kolaylaştıracaktır.

İlginizi çekebilir: Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Emlak Firmaları ve 2018 Emlak Piyasası Hakkında

 Gayrimenkul Bayiliği – Franchise veren firmalar

Emlakçılık mesleği, dışarıdan çok rahat ve karlı bir iş gibi görünse de, inanılmaz zor ve stresli bir iştir. Düşünün bir kere; 5 yaşındaki çocuğuna, istediği kıyafeti giydiremeyen ve onu ikna edemeyen annelerin durumunu ve emlakçıların ev almak isteyen alıcıları ikna etmek için sarf ettikleri enerjiyi kıyaslayınJ insanları her hangi bir konuda ikna edebilmek gerçekten “ sanat  “ işidir. Özel yetenek gerektirir. Sadece güzel konuşmak ve düzgün bir diksiyon yeterli değildir. Akıllıca konuşmak, sektörü iyi tanımak, konuşurken bilgilendirici olmak ve satılan veya kiralanan konut için ikna edici olabilmek çok önemlidir. Bayilik veren emlak firmaları incelemeye başlamadan önce, sizlere sektör hakkında bu bilgileri vermek istedik.Emlak bayiliği almak avantajlı mı?

Biliyoruz; Bayilik veren emlak firmaları konusunda sabırsızlanıyorsunuz ama size son bir konuda birkaç detay yazmak isteriz. Çünkü emlak franchise almadan önce, bu konuda karar vermeniz gerekiyor. Kendi emlak ofisinizi mi açmak avantajlı, yoksa direkt bilinen bir markanın bayiliğini almak mı? Avantajları ve dezavantajları sizler için derledik. Biz sizi bu konuda yönlendirmek istemiyoruz. Her iki seçeneği de okuyup değerlendirin.

Emlak Bayiliği almanın avantajları

 • Markanın bilinirliği ve itibarı sizi kanatları altına alır. Kendinizi güvende hissedersiniz
 • Marka, sizi ofis tasarım ve donanımından, kurulum sürecinde her konuda yönlendirir
 • Hazır portföy ile işe başlarsınız.
 • Emlak satışlarında markanın itibarı, satışlarınızı hızlandırır
 • Satış prosedürlerinde her türlü hukuki ve akli desteği alırsınız
 • Markanın reklamlarında, broşürlerinde ve tanıtımlarında ofisinizin reklamı yapılır.
 • Marka size her türlü eğitim ve personel tedariğinde yardımcı olur.

Emlak Bayiliği almanın dezavantajları

 • Bayilik için ödenen yüksek miktarda para. Bu para ile kendinize çok şık ve iyi konumda bir ofis ve yeteri derecede personel sağlayabilirsiniz.
 • Markanın katı kuralları eşliğinde iş yapma zorunluluğu. Asacağınız afişlerin içeriklerine kadar, markanın belirlediği şartlara uymak zorunda kalırsınız
 • Kısıtlı hareket imkânı. Markanın belirlediği lokasyon haricinde satışlara karışamazsınız. Sadece bulunduğunuz bölgedeki satışlara dâhil olursunuz
 • Markanın belirlediği komisyon oranlarının dışına çıkamazsınız
 • Markaya ödeyeceğiniz aylık veya senelik reklam fonu giderleri ve cirodan yüzdelik pay

Tamam, şimdi başlayabiliriz Bayilik veren emlak firmalarıincelemeyeJ

Turyap Bayilik

9 bin dolar ile 25 bin dolar arasında değişen fiyatlar ile bayilik alabileceğiniz Turyap web sitesinde yazan bilgilere göre, bayilik için belirlenen şartlar şu şekildedir:

Ortaklardan en az biri lise mezunu olmalı

Büyük şehirler ve gelir düzeyi A ve A+ olan bölgelerde üniversite mezunu olmalı ve yabancı dil bilmeli.

Bilgisayar bilgisi olmalı

Ofis programlarını ve interneti etkin olarak kullanabilmeli.

Ticari ve kişisel sicili temiz olmalı

Banka referanslarında icra, iflas gibi önemli bir problemle karşılaşmamış ve yüz kızartıcı bir sebepten sabıka kaydı olmamalı.

İsim hakları

İsim hakkı bedeli Türkiye genelinde bölgeye göre farklılaşmaktadır.

AYLIK SATIŞ CİRONUZDAN PAY ALINMAMAKTA ve açılışta olası masraflarınız dikkate alındığından İLK 3 AY BOYUNCA AYLIK SABİT ÖDENTİ TALEP EDİLMEMEKTEDİR. 3 ayın sonunda ayık 340 dolar ödemeniz gerekmektedir.

http://turyap.com.tr/franchise adresinden gerekli tüm detaylara ve Franchise başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Veya dilerseniz aşağıdaki iletişim bilgilerinden direkt irtibat kurabilirsiniz.

TURYAP GENEL MÜDÜRLÜK İletişim Bilgileri

19 Mayıs Caddesi, İsmet Öztürk Sokak Şişli Plaza C1 Blok Şişli 34360, İstanbul

+90 212-373 13 00

info@turyap.com.trRemax Bayilik

1973 yılında kurulan RE/MAX, bugün dünyada en çok gayrimenkul satışı gerçekleştiren kurumudur. 97 Ülkede, yaklaşık 6.500 Civarı Franchise 0fisi ve 100.000’e yakın Gayrimenkul Danışmanı bulunmaktadır. Ülkemizde Tek Şirketler Grubu tarafından kurulan RE/MAX Türkiye Genel Müdürlük, Türkiye ve KKTC’yi kapsamaktadır. RE/MAX Türkiye Ofisi ve gayrimenkul danışmanı tarafından yaygın modern ofisleri ile profesyonel gayrimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmeti vermektedir. 1997 yılından bugüne ülkemizde faaliyette bulunan RE/MAX, ülkemizde yeni iş kurmak isteyenlere muhteşem fırsatlar sunmaktadır. Remax ikinci derece sayılan küçük şehirler için 16 bin 500 dolar, birinci dereceşehirlerde ise 29 bin 500 dolar bayilik ücreti almaktadır. Ve ek olarak, aylıktoplam cirodan % 6 komisyon almaktadır.

http://www.remax.com.tr/franchise-firsatlari-bayii-bayilik adresinden bayilik için bütün detaylara ulaşabilirsiniz. franchise@remax.com.tr mail adresine sorularınızı yazabilir ve merak ettikleriniz konularda destek alabilirsiniz.Century 21 Bayilik

Dünya’nın en bilinen ve en ünü emlak markası olan Century 21, 78 ülkede, 7000’e yakın bayisi ve 100.000 den fazla danışmanı ile hizmet vermektedir. İl ve konuma göre 15.000 $ – 25.000 $ arası Franchise bedeli talep etmektedir.

https://www.century21.com.tr/franchise-basvurusu adresinden Franchise detaylarına erişebilirsiniz. Başvuru formunu doldurup, online başvuru yapabilir veya aşağıdaki irtibat bilgilerini kullanarak bayilik hakkındaki taleplerinizi iletebilirsiniz.

Esentepe Mah. Atom Sk. No:18 Kat:1-2 King Plaza Şişli / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 324-3707 | Fax: +90 (212) 324-3712

info@century21.com.tr

Realty World Bayilik

Bayilik bedeli olarak 15.000 $ talep eden Realty World firması, web sitesinde kendini şu şekilde tanımlamaktadır: 1973 yılında ABD’de kurulan Realty World; marka bilinirliği için yaptığı 1,5 milyar USD’lık yatırım ve yılda %30 büyüme ile Amerika’nın en hızlı yükselen emlak devidir. 2005 yılında faaliyetlerini Türkiye’ye taşıyan Realty World, ilk yılında gösterdiği büyüme ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen emlak markası olmuştur. Realty World Türkiye, bu başarısını 2006, 2007 ve 2008 yıllarında Realty World ülkeleri arasında en hızlı büyüyen marka ödülünü alarak sürdürmüştür. 2007 yılından itibaren ise Garanti Koza Grubu’nun bünyesine dâhil olarak Türkiye genelinde 200’ü aşkın ofise ulaşmıştır.Amerika, Güney Amerika ve Avrupa dâhil dünya çapında toplam 440 franchise ofisi ve 5000’i aşkın iş ortağıyla hizmet vermektedir.

Aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak firma ile irtibata geçip detayları görüşebilirsiniz.  Veya direkt bu linkten bayilik başvurusu yapabilirsiniz: http://www.realtyworld.com.tr/tr/franchise-basvuru

Realty World Türkiye

Tekstil Kent Koza Plaza A Blok Kat: 34 34235 Esenler / İstanbul

+90 212 467 22 77  / +90 212 467 22 92

info@realtyworld.com.trEskidji Gayrimenkul Bayilik

2003 yılında emlak sektöründe hizmet vermeye başlayan Eskidji, bayilik bedeli olarak 10 ila 15 bin lira arasında bir ücret talep etmektedir. Şu an Türkiye genelinde 80 bayisi bulunan firmanın,  http://www.eskidjigayrimenkul.com/Eskidji_Gayrimenkul_Franchise.php adresinden tüm bayilik şartlarını ve sözleşme örneklerini görebilir ve online Franchise başvurusu yapabilirsiniz. Veya dilerseniz aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak firmaya ulaşabilirsiniz.

Eskidji Gayrimenkul Pazarlama A.Ş.

Sanayi Cad. Vadi Sk. No: 2 Yeni Bosna 34197 Bahçelievler – İstanbul / Türkiye

+90 (212) 454 11 22

+90 (212) 454 11 14

+90 (212) 454 11 15

+90 (212) 652 78 08

info@eskidjigayrimenkul.com

Altın Emlak Bayilik

Altın Emlak, İlçenin ve ilin büyüklüğüne, ofis olarak kullanılacak olan yerin lokasyon durumuna ve iş hacmine göre 7.000 TL ve 40.000 TL arasında bayilik ücreti talep etmektedir.

Altın Emlak Franchise hakkında tüm detaylar ve başvuru formu için http://www.altinemlak.com.tr/franchise-emlak-bayilik adresini ziyaret edebilir veya direkt aşağıdaki iletişim bilgileri ile firmayla irtibat kurabilirsiniz.

Şirinevler Mh. Mahmutbey Cd. Meriç Sk. İş Merkezi No: 13 Kat: 6 Bahçelievler – İstanbul

Telefon 0 (212) 654 17 60

Faks 0 (212) 654 4332

GSM 0 (541) 654 1760

E-Mail altinemlak@altinemlak.com.trRealty –Tr Bayilik

Merkezi İngiltere – Londra’da olan firmanın franchise ücretleri şu şekilde belirlenmiştir.

 • Franchise Yıllık Bedeli: 10.000 TL + KDV
 • Ofis Kurulum Bedeli: 200 USD/ M2
 • Sistem Kullanım Bedeli: 150 USD + KDV

http://www.realty.com.tr/franchise adresinden bayilik detaylarını ve şartlarını öğrenip online başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim bilgilerinden Realty-Tr firmasına Franchise hakkında sorularınızı iletebilirsiniz.

Folkart Towers Adalet Mah. Manas Bulvarı No:39 B Blok Kat:31 35580 Bayraklı – İzmir / Türkiye

+90 (850) 207 4041

info@realty.com.tr

Reha Medin Bayilik

Emlak ve Gayrimenkul sektöründe 30. Yılını tamamlayan Reha Medin, bayilik bedeli olan 20-30 bin lira arasında değişen bedel haricinde, bayilerinden reklam fonu veya ciro kar bedeli adı altında hiçbir ekstra talepte bulunmamaktadır.

Reha Medin firmasına bayilik başvurusunu  https://www.rehamedin.com.tr/emlak-franchise/ adresinden yapabilirsiniz. Dilerseniz direkt irtibat için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Teşvikiye Caddesi No:13/3 Şişli / ISTANBUL TURKEY

Tel: +90 (212) 330 33 03 info@rehamedin.com

Bayilik veren emlak firmaları listemizin sonuna geldik. Umarız listedeki emlak firmalarından bir veya bir kaçı yeni açacağınız emlak ofisiniz için uygun şartlara sahiptir. Yazdığımız fiyatlar 2018 fiyatlarıdır ama siz yine de direkt firmalar ile irtibat kurup güncel fiyatlarını öğrenin. Fiyatlar, bulunduğunuz şehre ve iş hacmine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kuruyemiş Dükkanı Açmak başlıklı makalemizde kuruyemiş dükkanı ve kuruyemiş iş fikri hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı