GenelKrediler

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Temizlenir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi almak, tüm banka müşterilerine ilk anda cazip gelmektedir. Elbette tek kalemde alınamayacak ihtiyaçların kredi kullanılarak alınması, mantıklı bir finansal faaliyet olacaktır. Bankalar, müşterilerinin kredi alması için bazı kampanyalar düzenlerler. Düşük faiz ve uzun vadeli kredi planlamaları, bazen müşterilerin kendi finansal durumlarını düşünmeden kredi çekmelerine sebep olmaktadır.

Burada önemli olan müşterilerin, aldıkları kredileri düzenli şekilde ödemeleri gerektiğidir. Düzenli ödemeler yapılmazsa önce kredi notu düşmeye başlar. 90 güne ulaşan ödememe durumu ise kredi sicilinde belki de telafisi olmayacak bozuklukların doğmasına sebep olacaktır. Müşteriler bu yüzden kredi alırken birçok konuya dikkat etmeli ve kredi çekecekleri miktarları, ödeme gücünün üstünde almamalıdır.

Göz atabilirsiniz: Banka kredisi sicili nasıl düzelir?

Kredi Sicili İle Kredi Notunun Farkı

Kredi notu, kişilerin bankacılık sektöründe ve finansal işlemlerindeki anlık performans başarısını veya başarısızlığını gösteren bir kıstastır. Kredi notunun bozulması durumunda, bilinçli bir şekilde yapılacak ekonomik önlemlerde kredi notu yükseltilebilir. Fakat kredi sicili ise geri dönüşü mümkün olmayan ve kayıtlardan silinmeyen bir finansal durumu anlatan kavramdır. Kişiler önceden yaptıkları kredi başvurularını ve kredi borçları geçmişlerinin tamamını bu veri tabanında görebilir. Kredi sicilindeki bozuklukların büyümesi, dönüşü olmayan bir borç batağına gidilmesine sebep olabilir.

Göz atabilirsiniz: Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozulmadan Önce Yapılacaklar

Eğer kredi alan kişi bu borçları ödeyemeyecek duruma gelirse, bundan sonraki aşama maalesef kredi sicilinin bozulması olacaktır. Fakat kişiler, bazı uygulamalar sayesinde bu durumdan kurtulabilir. Kredi borcunu tekrar yapılandıran kişiler, bu sayede yasal takip süresinin başlamasını önleyecektir. Ayrıca bu sayede kredi sicili bozulmayacaktır. Borçlar arasından en yeni ödeme tarihi olan kapatılmalıdır. Böylece takip süresi bir nebze olsun daha ileri atılmış olacaktır.

Banka Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Kredi sicili bozulan kişilerin, borçlarını ödemesi durumunda 5 yıl boyunca beklemeleri gerekecektir. Bu sayede kötü sicillerinin temizlemesi mümkün olacaktır. Fakat bu 5 yıllık süre boyunca, kişilerin finansal yaşantılarındaki her işleme dikkat etmesi gerekecektir. Zamanında borçların ödenmesi ile birlikte kredi notu arttırılacaktır. Aynı zamanda devletin belirli zamanlarda, bazı şartlarla beraber çıkarttığı sicil affı da; süre beklemeden sicilin düzeltileceği durumlardan bir tanesidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Reddedilir ? başlıklı makalemizde en uygun kredi, Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? ve kredi başvurusu neden reddedilier hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı