Genel

Bankanın Kara Listesine Girince Ne Olur?

Halk arasında kara liste olarak tabir edilen terim finansal olarak negatif kredi kaydı olarak ifade edilir. Kara liste merkez bankası tarafından tutulan, kurumlar ve kişiler şeklinde sorunlu kişisel krediler, çek ve senet işlemleri ile ilgili bir veri tabanına halk arasında verilen isimdir. Ancak kredi ve kredi başvuruları esnasında referans alınan başka bir birim olan kredi kayıt bürosu gibi bir kurum daha vardır. Halk arasında bankanın kara listesine girmek olarak ifade edilen durum bu iki ayrı kurum tarafından oluşturulmuş sistemlerden meydana gelmektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama yazımızı okudunuz mu?

Kara Listeye Girmek

Kullanılan kredi kartı veya bireysel olarak çekilmiş kredi, çek senetlerden dolayı başlatılan takip ile merkez bankası bu borçlu için takip kaydı oluşturur. İdari ve kanuni olarak iki tür takip vardır. Kanuna göre doksan günü geçen gecikmeler olduğunda yasal takip başlatılır. İdari takipte ise bu süre bankaya göre değişebilir. Yasal olarak alacaklı alacağını zamanında almadığından dolayı haciz işlemi başlatılabilir. Bundan dolayı bu sektörde bu işlemler yasal takip olarak adlandırılır. Haciz işlemlerinde borçlunun adına ev, araba gibi mallar yoksa ev eşyalarına haciz konulmak üzere memurlar gelebilir. Fakat bu durum günümüzde pek gerçekleştirilmiyor. Bunun sebepleri arasında ev eşyalarının haciz listesinin daraltılması ve kredi veren kurum için kötü bir reklam olması yatıyor. Finansal kurumlar kara listeye girmiş, borcu gecikmiş olan kişinin maaşına, banka hesaplarına belirli oranda haciz uygulayabiliyor.

İlginizi çekebilir: Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir?

Kara Listeden Çıkmak İçin

Biriken borç ile bankanın kara listesine girmek oldukça kolay. Kara listeden çıkmak için ise, öncelikle borçlunun borç miktarının tamamını kapatması gerekiyor. Borçlarını ödemediği takdirde kara listede adı geçtiğinden dolayı hiçbir bankadan destek veya yardım alamayacaktır. Tüm borçlar kapatılmasına rağmen kredi veren kurumun gecikmiş borçlu listesinde yer alacağından dolayı, bir nevi kara listede olmaya devam edecektir. Bu durumda yapılması gerekenler arasında finansal ürünler kullanarak kredi notunu yükseltmek olabilir. Kredin notunun yükselmesini sağlayıp, kredi veren kurumlara bir nevi kendisinin düzenli ödeme yapabileceğini gösterip güven kazanmalıdır. Kredi notu kredi kayıt bürosuna bağlı olan findeks tarafından çeşitli bilgilerin oranlanmasıyla hesaplanıyor. Yukarı da ifade ettiğimiz gibi gecikme ve borç ödeme durumunda bankanın kara listesine girmek oldukça kolayken bu listeden adınızı sildirmek epey zor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı