Güncel

Bankaların Ücret Tarifesinde Yüzde 50’ye Varan Artış

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2017 yılı bir önceki yıla göre %30,9’luk artışla bankaların elde ettiği kar oranı 49,1 milyar TL olarak hesaplandı. 2017 yılında toplamda 20 farklı bankacılık işlemi üzerinden 28 milyar TL gelir elde eden bankaların 2018 yılı tarifeleri belirlendi.

Banka İşlem Ücreti Zamlı Hali

Havale, EFT, fatura ödeme ve bakiye sorgulama gibi birçok bankacılık işlemine komisyonlar ve ücret dahil %50’ye varan oranda zam geldi. 2017 yılında internet bankacılığı yada mobil bankacılık üzerinden yapılan havale ücretleri 1.70 TL olurken 2018 yılında belirlenen rakamlara göre 2.20 TL olarak hesaplanacak. EFT ile başka bankadaki hesaplara para gönderme işlemlerinde alınan 4.5 TL’lik ücret 5,10 TL’ye çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) resmi internet sitesinde her bankanın ayrı bir şekilde belirtilen kredi kartları, bireysel krediler, mevduat hesapları, banka kartları, kiralık kasa ücretleri, ATM kullanımı, çek ve senet ile ilgili işlemler, menkul kıymet işlemleri ve diğer işlemlerden alınan ücret, masraf ile komisyon miktarları yer alıyor.

Göz atabilirsiniz: 4 Hesap işletim ücreti almayan banka

Kredi Kartı Borcuna 14 TL Komisyon Alınacak

Geçtiğimiz yıl bankaların çağrı merkezlerini kullanarak yapılan havale işlemleri için ödenen tutar 30 TL civarındayken 2018 yılı rakamlarına göre 35 hatta 40 TL seviyesine kadar yükseldiği görülüyor. Aynı şekilde çağrı merkezlerini kullanarak yapılacak olan EFT işlemlerinde geçen yıl 48 TL alınırken bu miktar 55 TL’ye çıktı. Banka şubelerine gidilerek hesaptan havale yapma ücretlerinde 5-6 TL’lik bir artış yaşandı.

ATM ücretlerinin oldukça yüksek olması yeni rakamların ilk tepki aldığı nokta olarak belirlendi. Örnek olarak ATM üzerinden başkasının hesabına para yatırıldığı zaman 8-12 TL arasında bir işlem ücreti ödenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra ATM üzerinden başka bankaya ait olan kredi kartı borçlarının ödenmesi durumunda banka 14 TL işlem ücreti talep ediyor. Yine ATM üzerinden hesaba para yatırma işlemi için talep edilen komisyon oranı 12 TL olurken IBAN ile EFT masrafı 10 TL’yi buluyor. BDDK tarafından 2014 yılında bankaların ücret alacakları konuları 20 kalem ile sınırlandırmıştı.

Ortak ATM Kullanımı Masrafları

Bankaların ATM’sinin olmadığı yerde başka bankaların ATM’lerini kullanmaya izin veren ‘’Ortak ATM‘’ hizmeti aldığı işlem ücretlerinden dolayı beklenen rakamlarda kullanım oranına erişemedi. ATM’den para çekmek isteyenlere 1.04 TL’ye ek olarak çekilen tutarın da %1,15’lik kısmı tahsil ediliyor. Bazı banka ATM’lerinde ise para çekme işlem ücreti 6 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu rakamlar üzerinden bakıldığı zaman 100 TL’lik para çekme işlemi için 2,30 TL masraf kesilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Acil Servislerinde Ek Ücret Alınmayacak başlıklı makalemizde Merkez Bankası, Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı