Bankalar

Bankaların Swift kodları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Uluslararası para transferlerini hızlandırmak amacı ile uygulamaya koyulan swift kodları sayesinde, uluslararası banka hesaplarına hızlıca ve kolaylıkla para transferleri gerçekleştirebilmekteyiz. Dünyada faaliyet gösteren bütün bankaların, kendine özel bir swift kodu bulunmaktadır. Türkiye’deki bankaların da öyle. İnternette en çok aranan bankalardan biri de Enpara, yani QNB Finansbank swift kodudur. Enpara swift kodu hakkında bilgiler vereceğiz elbette ama önce swift kodlarının işleyişi ve nasıl kullanıldıklarına dair kısa bilgiler vermek isteriz sizlere. Enpara swift kodu hakkında açıklamayı yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulacaksınız.

Swift Kodu Nedir ?

SWIFT kodu, dünya genelinde belirli bankaları tanımlayan uluslararası bir banka kodudur. Banka Kimlik Kodu (BIC) olarak da bilinir. SWIFT kodları en çok uluslararası banka havaleleri için kullanılır ve 8 veya 11 alfa sayısal karakterden oluşur. Uluslararası Organizasyon ait Standardizasyon (IOS) SWIFT kodları kurulmasını onaylayan yetkili kurumdur.

Göz atabilirsiniz: Yanlış eft ne zaman iade edilir?

Bankaların Swift kodları

Aşağıda sizler için bazı önemli bankaların swift kodlarını derledik. Bu swift kodlarını uluslararası para transferlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın lütfen, yurt dışı para transferlerinde bazı bankalar, İban numarası ( Döviz hesabına ait İban ) ve farklı bilgiler de talep edebilmektedir ( Bankanın adresi, şube kodu ve benzeri bilgiler gibi ). Uluslarası para transferi yaparken, bu bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Denizbank swift kodu: DENITRIS

Kuveyttürk swift kodu:  KTEFTRIS

Finansbank swift kodu: FNNBTRIS

Garanti Bankası swift kodu: TGBATRIS

Halkbank swift kodu: TRHBTR2A

HSBC Bank swift kodu: MIDLTRIX

İş Bankası swift kodu: ISBKTRIS

ING Bank swift kodu: OYAKTRIS

Şekerbank swift kodu: SEKETR2A

Tekstilbank swift kodu: TEKBTRIS

TEB swift kodu: TEBUTRIS

Türkiye Finans swift kodu:  TAFKBTRIS

Vakıfbank swift kodu: TVBATR2A

Yapı Kredi swift kodu: YAPITRISFEX

Ziraat Bankası swift kodu: TCZBTR2A

Ziraat Katılım Bankası swift kodu: TCZBTR2AZKB

Akbank swift kodu: AKBKTRIS

Bankaların Swift Kodları hakkında

Her bankanın bir swift kodu olduğundan bahsettik. Bu swift kodları, bankaların uluslararası para transferlerinde bir nevi kimlik numarası yerine geçmektedir. Enpara swift kodu kullanımı da bu açıdan önemlidir. Yanlış yazılan swift kodu, Enpara döviz hesabınıza gelen bir döviz transferini gerçekleştiremez ve gelen transfer, alıcı hesabına iade edilir. O yüzden yurt dışı para transferleri için Enpara swift kodunuzu öğrenmeniz gereklidir.

Enpara Swift kodu

Enpara müşterilerinin en çok merak ettiği Enpara swift kodu sorusunun cevabı: FNNBTRISXXX. Bu kodu kullanarak uluslararası para transferi alabilir ve döviz hesabınıza aktarabilirsiniz. Lütfen bu swift kodunu not alınız.

Bir önceki yazımız olan Hafta sonu havale ve eft yapılır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı