Piyasalar-Yatırım

Bankaların Dolar Alım Satım Makasları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Döviz alım satımlarında 10 yıl öncesinde göre daha etkili olan bankalar alım satım fiyatlarında 0,01 puana kadar farklılık gösterebiliyor. Özellikle bazı bankalarda alım satım makaslarının farklı olması elde edilecek kazancın miktarını da oldukça yükseltebiliyor.

Bankaların Dolar Alım Satımları

Kamu bankalarından olan Ziraat Bankası 5 Kasım 2017 Pazartesi saat 12.16 itibari ile dolar alışını 3.8367 ile yaparken satışını 3.9339 olarak hesaplıyor. Aynı saatler içerisinde yine kamu bankası olan Halkbank dolar alımını 3.77 ile yaparken satımını 3.97 olarak gerçekleştiriyor. Rakamların bu kadar farklı olması özellikle yatırımcıların elde ettikleri gelir açısından büyük farklılıklar görmesini sağlıyor. Özel bankaların aynı zaman dilimindeki alım satım makasları ise şu şekildedir;

  • Garanti Bankası dolar alımı 3.83 satışı ise 3.91 olarak belirleniyor.
  • TEB ABD doları kuru alışı 3.8579 iken satışı da 3.8704 olarak hesaplanıyor.
  • İş Bankası dolar alımı 3.8576 satışı da 3.8704,
  • Finansbank dolar alım rakamı 3.8605 satış rakamı ise 3.8695’tir.

Verilen bu rakamlar doğrultusunda yatırımcılar birikimlerini nasıl değerlendirecekleri konusunda iyi bir analiz yapması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Dolar Neden Yükselir? Dolar Nasıl Düşer?

Döviz Satımında Hangi Banka Daha Karlı

Dolar alım satımı yapacak kişiler için dolar alımı en yüksek olan banka 3.8651 ile Akbank olarak belirleniyor. Dolar satışı en düşük olan banka ise 3.8667 ile yine Akbank seçiliyor. İş Bankası dolar alım satım makası en geniş olan banka oluyor çünkü alımı 3.8576 satışı da 3.8716 üzerinden gerçekleştiriyor. Akbank 5 Kasım 2017 tarihi itibari ile dolar alım ve satımın her ikisinde de en karlı banka olarak belirleniyor. Kamu bankaları ve Vakıfbank kurlarda en yüksek rakamları veren bankalar olarak ön plana çıkıyor. Ancak özel bankalar rekabet edebilmek için rakamlarını yatırımcılara daha uygun hale getiriyorlar.

Göz atabilirsiniz: İnternet Bankacılığından Dolar Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Dolar Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankaların dolar alım satım makasları farklılık göstermesinden dolayı yatırım için alınacak olan dolar satışı en düşük yapan bankadan tercih edilmesi gerekiyor. Aynı miktar ile alınacak olan daha fazla miktardaki dolar özellikle bozdurulurken alışı en yüksek olan banka tercih edilerek işlem gerçekleştirilmesi gerekir. Bankaların satış olarak verdiği rakam dolar alacak kişinin TL’den dolara geçişteki belirlediği rakamdır. Ancak diğer yandan bankaların verdiği alım rakamları ellerindeki dolarları bozdurmak isteyen kişilerin dikkat edecekleri rakamlar olarak belirleniyor.

Bir önceki yazımız olan İnternet Bankacılığından Dolar Alım Satımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde FED, İnternet Bankacılığı ve Kur Makası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Abi türkiye finans tfx target hesabı açtım hiç memnun kalmadım.alım satım yaptırmıyor.hangi bankadan hesap açmalıyım makası düşuk alıp satabilecegim mobil üzerinden yapacagım banka lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı