Genel

Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Kredi Notunuz Neden mi Düşük ?

Kredi almanızı engel olan sebeplerin başında kredi notunuzun düşük olması nedeni geliyor olabilir. Neden kredi notum düşük? derseniz de bunun sebeplerinden bahsedebiliriz. Kredi kartı borçlarınızı geç ödemeniz, derli toplu ödememeniz, hali hazırda kredi taksitlerinizi geciktirmiş olmanız ve banka hesaplarınızda nakit bakiyenin düşük olması diyebiliriz. En esas sebeplerden birisi de kredi notunuzun düşük halde olması ile rizikolu grupta yer alıyor olmanızdır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Eğer bu soruyu kendinize soruyorsanız “bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım” meselesi ile karşılaşıyorsunuz demektir. Kredi notunuzu yükseltmenin yolları olarak nitelendirebileceğimiz birkaç yöntem bulunuyor. Mümkün olduğunca geciktirmeden derli toplu şekilde kredi kartı borçlarınızı ödemelisiniz. Sürekli kredi müracaatı yapmamalısınız. Reddedilen kredi başvuruları ne kadar süre sonra silinir sorusunun yanıtı da ortalama 8-12 ay içinde sistemler yenilemektedir.

Ödenmemiş Kredi Borcunuzun Olması

Yukarıdaki maddedeki gibi bu halde kredi almanızı engel olan durumlardan biri sayılabilir. Bu borçlarda LKS sistemi üstünden bütün bankalar doğrultusunda görünerek kredi başvurunuzu red edilmesine neden olmaktadır. Düşük meblağlı kredi kartı borçlarınız için banka elemanı doğrultusunda sistemde güvenilir müşteri verileri ile bu meseleyi aşabilmeniz olası.

Kefalet Nedeniyle Sicilinizin Bozulması

Daha önceki dönemlerde bir tanıdığınıza vb. kefil olmuşsanız ve o şahıs da kredi borcunu geç ödediyse. Sizin de bu kefaletten doğan meselelerle karşılaşmanız çok doğaldır. Kimi bankalar kredi vermek için gayret göstermezler. Sadece sicili temiz olan müşterilere kredi vermek isterler. Bu sebeple bazı durumlarda kredinizin onaylanmama sebeplerinden biride bu olabilir. Kredi alamayanlara kredi veren bankalar var ve bunları değerlendirebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2019

SGK Prim Ödemesi 

Bankalar kredi başvurularında öncelikli olarak önemli belgeler istemekteler. Bunların en başında da sigortalı olduğunuzu kanıtlayan SGK prim ödeme listeniz. Geriye dönük olarak 6 ay SGK priminin ödenmiş olma koşulu bulunmaktadır.
Eğer SGK priminiz nihai 6 ay içinde düzgün şeklinde yatırılmamışsa kredi almanız olası görünmüyor demektir.

Kırmızı Kalem Yemiş Olabilirsiniz

Daha önceki zamanlarda çoğu ödenmemiş kredi kartı, kredi, vs. gibi bankaya borcunuz varsa ve bu nedenden dolayı kırmızı kalem tabiri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bankaların sistemlerinde T.C. kimlik numaranız kırmızı ile işaretlenir ve kredi almanız ufak istisnalar (rehin, ipotek, kefil, vs. gibi durumlar) hariç bundan sonra mümkün olmayabilir.

Hakkınızda Aciz Vesikası Düzenlenmiş Olabilir

Şayet kimi borçlarınız nedeniyle icraya düştünüz, bu icra yolu ile de borcunuz ödenemiyorsa ve İcra Müdürlüğü doğrultusunda hakkınızda aciz belgesi düzenlenmiş ise; kredi çekebilmeniz zor bir ihtimaldir.

Kara Listeye Girmiş Olabilirsiniz

Bankalar sahip olunan borçlarınızı derli toplu ödemediğiniz için sizi kara listeye almış olabilir. Hiç ödememe halinde da bu mevzu geçerli olabilir. Eğer kredi alamıyorum para gerekli gibi bir sorunuz var ise bu kredi müracaatı red edilme vaziyetini yaşamamak için borçlarınızı derli toplu şeklide ödemelisiniz. Buradan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır? Yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartsız Cep Telefonu Satan Mağazalar başlıklı makalemizde elden taksitle cep telefonu satan, Kartsız Taksitle Cep Telefonu Satan Mağazalar ve Kredi Kartsız Cep Telefonu Satan Mağazalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı