Bankalar

Bankadan Satılık Araçlar – Kredi ile Alınır mı?

Bankadan alınmış olan kredilerin ödenmesinde sıkıntı çeken müşterilerin ipotek göstermiş olduğu araçları sizlerde ihaleye girerek satın alma şansını yakalamış olabilirsiniz. Bunun için İlgili Bankaların Satılık 2. El Arabalar listesinde yer alan araçları güncel olarak takip etmeniz gerekmektedir. Burada yer alan araçların ihale satış tarihlerinden yola çıkarak ve araçların fiyatları hakkında bilgiler alarak araçlara sizlere teklif vererek bankaların satışa sunmuş olduğu bu araçların sahibi olabilirsiniz.

Banka elinde hemen hemen her marka ve model araç bulunmaktadır, yine yazı altında bulunan bankanın resmi linkinde araç araması yapabilir dilediğiniz marka ve modelde araçlara bakmanız mümkündür yine size uyacak fiyat aralığında da arama yaparak bütçenize uygun araba bulmanız mümkün kılınmaktadır.

 

Bankadan Satılık Araçlar için Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?


Araç Satış Şartnamesi ve yatırılan teminatın dekontuna ilave olarak aşağıdaki belgelerin şubeye teslim edilmesi gerekmektedir.
Gerçek kişiler için; Nüfus cüzdan fotokopisi.
Tüzel kişiler için; Araç Satış Şartnamesi’ni imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğunu gösterir en son tarihli imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası.

 

Bankadan Satılık Araçlar İhalesine Nasıl Katılabilirsiniz?

Bankaların resmi web sayfalana giriş yaparak burada yer alan Taşıtlar bölümünden satışa sunulmuş olan güncel araçların listesine ulaşabilirsiniz. İlgili Bankaların resmi sayfasında yer alan bu bölüm içerisinde detaylı bir şekilde arama yapmak istediğiniz zaman aracın Cinsi, Markası ve modeli hakkında da detayları yazarak istediğiniz araç hakkında arama yapabilirsiniz.

Almak istediğiniz araç hakkında bilgi almak istediğiniz zaman aracın ihalesinde yer alan detay bölümüne tıklayarak buradan araç hakkında güncel bilgileri alabilirsiniz. Özellikle aracın nerede satışa sunulduğu, hangi otoparkta olduğu, kilometresi, markası ve modeli, satış fiyatı ve kilometresine kadar bütün detayları öğrenme şansınız bulunmaktadır. Bu araçlar ile ilgili olarak açıklama bölümünde yazan bilgileri de okuyarak araçlarda meydana gelmiş olan kazalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bankadan Araba Nasıl Alınır?

Söz konusu araçlara ait tüm vergiler Banka tarafından yatırılmış ve vergi ilişikleri kesilmiş olup tüm araçlar “Çekme Belgeli” olarak satışa sunulmaktadır, bu nedenle aracın fenni muayenesi alıcıya aittir.  Yine muayeneye ilişkin yapılması gereken tüm masraflar araçta yapılması olası tamir bakım işlem masrafları arabayı alana kalacaktır.

 

Aracı yerinde görüp inceledikten ve varsa tüm kusurlarını gördükten sonra teklif verdiğini kabul etmiş sayılacağından satışa konu araçların mevcut hukuki ve fiili durumu hasar, trafik ve sicil bilgileri ayıp eksik vesaire durumlarını görmüş, beğenmiş, ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan her türlü araştırmayı yaparak araçları mevcut ve yasal durumuyla kabul etmiş sayılır. Teklif sahibi, araçlardaki hasar, ayıp, eksiklik ve sair nedenlere dayalı her türlü talep, itiraz vb. haklarından peşinen feragat etmekte olup, bu hususlar ile ilgili olarak Banka’dan farklı bir talepte bulunamaz.

 

Araçlar (varsa) mevcut hasar, kusur ve ayıpları ile satışa arz edildiğinden, alıcılar ileride aracın mevcut durumunun gördüğü şekle uygun olmadığı itirazını Bankaya karşı ileri süremez ve bu sebeple satın almaktan vazgeçemez: 5. Geçici teminat bedeli araç satış ilan bedelinin %3’ü (yüzde üç) tutarındadır. Teklif sahibi tarafından birden fazla araç için teklif verilmesi durumunda her araç için ayrı teminat yatırılması zorunludur.

 

İcralık Araç Almak için Banka Kredisi Kullanabilir mi?

İcralık olarak alacağınız araca ait bankadan isterseniz de aklınıza yatan diğer herhangi bir bankadan icradan alacağınız araç için kredi kullana bilirsiniz. İcradan alacağınız ikinci el araçlar için kullanacağınız kredide bazı şartları sizlerde arar. Bu şartların en başında hiç şüphesiz KKB not ortalamanız gelmektedir. Kredi not ortalamanız 1499 puan üzerindeyse birde krediyi ödeyebilecek gelirinizi ispatlayabilecek evraklara sahipseniz, icralık olarak alacağınız araç için kredi kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Albaraka Türk Çalışma Saatleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı