GenelKişisel Finans

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?

İcra dairelerinin icra dosyalarının yoğunluğu nedeni ile dolup taştığı, milyonlarca kişinin haciz kıskacında olduğu şu dönemde, bütün borçluların yaşadığı sıkıntı aynıdır. Hepsinin tek düşündüğü konu banka maaş hesabına bloke koyabilir mi sorusudur. Özellikle çalışan insanların yaşadığı bu problem, maalesef ülkenin kanayan yarası haline gelmiştir. Devlet kurumlarına olan borçlar, özel kurumlara veya şahıslara olan ve ödenmeyen borçlar nedeni ile oluşan icra davaları, borçluların sahibi olduğu tüm gayrimenkuller, değerli eşyalar ve 3. Şahıslardan alınacak alacaklar için haciz ile sonuçlanabilir.

Bu çok olağan bir durumdur. Eğer siz de yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı, bir borç çıkmazı içerisindeyseniz ve hakkında borcunuza istinaden açılan her hangi bir icra davası var ise, banka maaş hesabına bloke koyabilir mi diye düşünmekten vazgeçin ve hemen borcunuzu kapatmanın ya da anlaşma yolu ile yapılandırmanın çarelerini düşünmeye başlayın. Bankanın maaş hesabınıza, vadeli veya vadesiz hesaplarınıza, döviz ve altın hesaplarınıza, hatta bankadan kiraladığınız emanet kasalara bile bloke koyma yetkilerini aşağıda detaylıca anlatacağız.

Göz atabilirsiniz: Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır 2019

Hesap Blokeleri Hakkında

Bankalardaki vadeli veya vadesiz hesaplarınıza her hangi bir nedenden dolayı rahatlıkla bloke koyulabilir. Banka hesabına bloke koyulması, talimat ile yapılır. Banka çalışanının kendi inisiyatifine göre yapabileceği bir işlem değildir bu. Resmi veya özel kurumların, her hangi bir neden göstererek bu işlemi talep etmesi ile gerçekleşir. Devlet kurumlarına olan ödenmemiş borcunuz ve icra takibiniz varsa, kurum tarafından bankaya gönderilen bloke talebi yazısı ile hesabınıza bloke koyulabilir. Aynı işleyiş, özel kurumlar ve şahıslar için de geçerlidir. Bireysel veya özel kurumlara olan ödenmeyen borcunuz nedeni ile icra kanalı ile talep edilirse, banka hesabınıza bloke koymak zorundadır. Bu, kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Her hangi bir yerden bloke talebi yapılmamışsa bile, banka kendi inisiyatifini kullanarak, hesaplarınızdaki şüpheli işlemler çözülene kadar kısmı veya tamamen bloke işlemi uygulayabilir. Bloke işlemleri genelde icra nedeni ile koyulmaktadır.

Hesaba bloke koyulması nedir?

Genel olarak ödenmemiş ve icra takibine giren borçların alacaklarını tahsil amacıyla, şahsın veya kurumun bankadaki hesabına kısmı veya tamamen el koyulması ve içerisindeki varlıkların borçlu tarafına aktarılmasıdır. Yani bir nevi, zorla tahsilat yapılmasıdır. Bloke koyulan hesapta para yoksa bile, o andan itibaren hesaba gelen tüm para transferlerine el koyulur ve kişi tarafından kullanılamaz. Banka maaş hesabına bloke koyabilir misorusunun cevabına gelmeden önce, şunu bilmeniz gerekmektedir. Bankalar, aldıkları talimatlar doğrultusunda mevcut tüm hesaplara bloke işlemi uygulamak zorundadırlar.

Neden banka hesabına bloke koyulur?

Banka hesabınıza bloke koyulmasının olası nedenlerinden bazıları:

  • Hakkınızda açılmış olan ve devam eden icra davası
  • Masak ( Mali suçları araştırma kurulu )tarafından yürütülen soruşturma
  • Bankanız tarafından tespit edilen şüpheli işlemler ve para transferleri
  • Ödenmeyen kredi kartı borcu veya kredi borcunuz

Hangi durumlarda banka hesabınıza bloke koyar?

Eğer devlet kurumları tarafından hakkınızda açılan icra davası yoksa ve borçlu özel kurum veya şahıslar tarafından açılmış bir alacak davanız yoksa banka bazı özel sebeplerden dolayı hesabınıza bloke koyabilir. Banka hesabı açmadan imzaladığınız bankacılık sözleşmelerinde karınca kadar yazan yazılarda tüm detaylar belirtilmektedir. Bankanız, şüpheli para transferleri veya herhangi bir illegal durum tespit ederse ( Kumar, şans oyunları, terör finansmanı ve benzeri durumlar ) hesabınıza bloke koyabilir ve hatta tek taraflı olarak fesih edebilir.

İlginizi çekebilir: Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi?

Geldik en çok merak edilen soru olan banka maaş hesabına bloke koyabilir mi sorusunun cevabına. Evet koyabilir. İster maaş hesabı olsun, ister mevduat ya da döviz hesabı. Bankanız, sahip olduğunuz tüm hesaplarınıza bloke koyma yetkisine sahiptir. Bloke nedenlerini bankanızı arayarak öğrenebilir ve çözüm yolunu sorabilirsiniz. Bankaların hesaplara bloke koyma ( kısmi veya tamamen ) yetkileri bulunmaktadır.

Maaş hesabına koyulan bloke nasıl kaldırılır?

Maaş hesabınıza koyulan blokenin kaynağını öğrenerek, nasıl çözebileceğinizi ve blokeyi nasıl kaldırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Maaş hesabınıza blokeyi koyan kurum veya şahıs ile direkt irtibata geçerek, anlaşma yoluna gitmelisiniz. Bloke, banka tarafından koyulmuş ise, bankanın talep ettiği açıklama veya belgeleri sunarak blokeyi kaldırabilirsiniz. Eğer hesabınıza koyulan bloke, devlet tarafından koyulmuş ise bu biraz zaman alabilir. Çünkü devlet işlemlerinin işleyişi biraz ağır ve detayı yürümektedir. Maaş hesabına koyulan bloke rica ile kalkmaz. Mutlaka resmi kanallarından halledilmesi gerekir.

Maaş hesabına haciz gelir mi?

Maaş hesaplarına haciz gelebilir elbette. Bu konuda kanun mevcuttur. Alınan maaşın 4/1 i kadar haciz blokesi koyulabilir. Çalışan kişilerin maaş hesaplarına koyulabilecek haciz limiti, maaşın dörtte biri kadardır. Yani 3.000 TL maaş alıyorsanız, 750 lirasına haciz blokesi koyulabilir. Kanunlar şöyledir; Çalışan bir kişinin hayatını iademe edebilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için maaşının hepsine bloke koyulamaz. O yüzden maaş haczi, maaşın 4/1 i ile sınırlandırılmıştır.

Göz atabilirsiniz: Emekli Maaşına haciz gelir mi ?

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. sende tam atmışsın ha bunu bilerekmi yazıyorsun yoksa sendemi faizcileri lobicilerin tefecilerin yanındasın hangi banka maaş hesapına bloke veya haciz koyabiliyor kanunda yasalmı çalışan ise icra dairesi işyerine haciz yazısı yazar emekli ise emekli maaşını aldığı bankaya yazı yazar emeklinin maaş muvaffakatı yok ise haciz ve bloke koyamaz çalışan ise ancak maaşının 1/4 ünü işyeri keser icra dairesi hesapına yatırır senmi doğrusun benmi doğruyum halkı bilinçlendirmek böylemi olur banka yapar eder e onlar Allahmı tövbe haşa bu ülkede kanun nizam yokmu kardeşim

  2. Masimin 14 kesiliyor icrada fakat maas aldığım bankaya borcum var ek hesap kredi kartı bunlar daha düşmediği için icraya hem icra yoluyla kesilen 4 1 maasimdan hem bankanın kredi kart borcu ek hesap borcu kesiliyor ve elime para geçmiyor ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim

  3. Benim suanda maasimda nafaka ve birikmis nafaka olmak uzere icra kesilmekdedir ayrica vakifbank maas musterisiyim bu bankaya kart borcumdan dolayi kalan maasimin 1/4 ne bloke konulmustur bununla ilgili ne yapmam gerekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı