EkonomiKişisel Finans

Banka kredisi sicili nasıl düzelir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Milyonlarca kişinin finansal açıdan en büyük sıkıntısı, kredi notunun düşük olması ve banka kredisi sicillerinin bozul olmasıdır. Keşke bir sihirli değnek olsa da, tüm sicil notlarını sıfırlasa ve her şey yeniden başlasa. Ne güzel olurdu değil mi?) Banka kredisi sicili nasıl düzelir sorusunu internette arayan kişilerin karşısına çeşitli cevaplar çıkmakta. Biz de bu sık sorulan sorunun cevabını verebilmek adına, sizler için detaylı bir içerik hazırladık. Bu yazımızda banka sicili hakkında tüm detayları ve Banka kredisi sicili nasıl düzelir sorusunun cevaplarını bulacaksınız.

Ondan önce size birkaç tavsiyemiz de olacak tabi. Banka sicilinizin bozulmasını istemiyorsanız, ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız ve kontrollü harcama yaparak yaşamaya alışmanız gerekir. Bunu yaparsanız, zaten banka siciliniz kesinlikle bozulmaz, aksine düzenli bir finansal yaşam sayesinde, sürekli artışta olur ve kredi çekme imkânınız her daim olur. Banka sicili bozuk olan kişilere sadece bankalar değil, son zamanlarda kurumsal servis şirketleri de yan gözle bakmaya başladı.

Göz atabilirsiniz: Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Temizlenir?

Örneğin araba kiralama şirketleri, araçlarını artık kredi notu kötü olanlara kiralamıyorlar. Bu uygulama son birkaç senedir başladı ve büyük araba şirketleri araç kiralama işlemlerinde, öncelikle müşterinin kredini notunu sorguluyor ve ona göre araç kiralıyor. Bunu ilk kez duyanlarınız olabilir ama gerçek budur. Çok yakın zamanda diğer servis şirketleri de bu uygulamaya geçerse şaşırmayın. Kredi notunun ve banka sicilinin önemini vurgulamak için bu örneği vermek zorunda kaldı.

Banka kredisi sicili

Kredi notu uygulaması, KKB – kredi kayıt bürosu – tarafından ortak bir havuzda toplanarak, kişilerin finansal raporlarını tutan bir uygulamadır. Kredi kartı kullanan herkesin bir kredi notu vardır. Bu kredi notları, aynı zaman banka sicil notudur. Yapmış olduğunuz mali harcamalar, kazancınız, gelir ve gideriniz, borcunuza olan sadakatiniz ve daha birçok etken kredi notunuzu etkilemektedir. Banka kredisi sicili nasıl düzelir sorusunun cevabı ise, tamamen sizin finansal hareketleriniz ile bağlantılıdır. Banka sicil notunuzu yani kredi notunuzu korumak ve onu yükseltmek sizin elinizdedir. Ne kadar ekmek, o kadar köfte mantığı geçerlidir.

Çekmiş olduğunuz kredi borçlarınıza ve kredi kartı hesap özeti ödemelerinize ne kadar sadık olur ve zamanında öderseniz, aynı orantıda kredi notunuz yükselir ve her zaman kredi çekebilir durumda olursunuz. Banka sicili bozuk olan biri ise, ağzı ile kuş tutsa bile bankaların gözünde itibar sağlayamaz. Ta ki borcunu temizleyip, düze çıkana kadar. Banka siciliniz bir kez bozuldu mu, 5 sene boyunca kötü sicil silinemiyor maalesef. Yeniden sicilinizin aktif olabilmesi için 5 sene zaman aşımı süresini beklemeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Banka kredisi sicili nedir?

Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) adlı kurumun, tüm vatandaşların finansal hareketlerini raporlayıp, herkese ona göre puan vermesi ve çeşitli gruplara ayırmasıdır. Banka kredisi sicili, kişinin kredi notudur. Hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın, kredi notunuz tüm bankalar tarafından işleme alınmakta ve geçerlidir. Yani tek bir havuzdan, tüm bankalar tarafından görüntülenmekte ve değerlendirilmektedir.

Banka kredisi sicili nasıl düzelir?

Banka siciliniz ve kredi notunuz bozuk ise, yapmanız gereken tek şey onu düzeltmek için adımlar atmaktır. Mevcut borçlarınızı temizlemeden, banka siciliniz kesinlikle düzelmez. Bunu unutmayın. Yasal takibe giren borçlarınız, avukata devir edilen veya icra dosyası açık olan borçlarınızı kapatmalısınız. Bu borçlarınızı ödeme gücünüze endeksli şekilde yapılandırarak temizleyebilirsiniz. Tüm borçlarınızı temizledikten sonra, kara listeden çıkabilmeniz için aradan 5 sene geçmesi gerekir. Kanuni süre budur. Zaman aşımı süresidir. Bu 5 sene içerisinde banka siciliniz düzelmez. 5 sene tamamladıktan sonra, banka siciliniz ve kredi notunuz sıfırlanır ve hayata yeniden başlarsınız. İşte bu süreç çok önemlidir. Banka borçlarınıza ve kredi kartı ödemelerinize dikkat ederek, zamanında ödeyerek,  sene içerisinde banka sicilinizi düzeltebilirsiniz. Her şey yapacağınız borç ödemelerinize bağlıdır.

Göz atabilirsiniz: Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Banka sicili bozuk olana kredi

Bankadan kredi almak için yapılan başvurularda, ilk kontrol edilen şey kredi notunuzdur. Banka sicili – kredi notu- bozuk olan kişilere kredi veren hiçbir banka bulamazsınız. Sadece adınıza kayıtlı değerli gayrimenkul ipoteği yaptırarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun haricinde kesinlikle kredi başvurularınız ret edilir.

Bir önceki yazımız olan Kefil olan kişiye icra gelir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı