Banka Dışı Finans

Banka Kara Listesi Nedir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Paraya olan ihtiyacını bankalardan karşılayamıyor olması nedeniyle sorgulama telaşı içerisine giren bu kişilerin yasaklı olmasının tek nedeni vardır. Bu neden ise bankalardan alınan ürünlerin ödemesinin zamanında yapılmamış olmasıdır. Yani banka size elbette kredi ve diğer ürünlerini verebilir. Bu ürünleri alım sonrası ise size verilerin ödeme planı çerçevesinde ödenmesini ister. Bu plan dışına çıkar ve ödemez iseniz bu durumda banka sizin için yasal takip söz konusu eder. Bu takip süreci sonrasında ise TC numaranız ile birlikte kredi yasaklısı konumuna düşersiniz ve banka kara listesi diye tabir edebileceğimiz bir listeye adınız geçer. Bu durumda ise hangi finans kuruluşuna giderseniz gidin bankalar size ürünlerini vermekten kaçınır.

Neden Banka Kara Listesi

Banka Kara listesi bankalara olan borçlarını ödemediğinden dolayı yasal takibe düşmüş kişilerin bulunduğu listedir. Bu kaba bir terim olsa da, kişinin TC kimlik numarasına bağlı olarak Findeks yada Kredi Notu denilen bir sistem içerisinde kredi borçlarını ödemediğinden bahisle bilgileri yer alır. Gerçek kişi olarak bankalara ödenmeyen borçlar sizi ileriki dönemlerde bankacılık ürünlerini almanıza engel olacaktır. Bu durumda ise adınız banka kara listesinde denilebilir.

Kara liste, bankacılık ürünleri sonrasında ortaya çıkan bir  husus. Burada kişi ödemesini yapmıyor, geciktirme yoluna gidiyorsa kara liste içerisinde ismini bulabilir. Bu listeye borcunu hiç ödemeyen veya ödeme süresini gereğinden fazla geciktiren kişiler girer. Kara listeye giren kişiler, bankalar ve finansal kuruluşlar başta olmak üzere birçok şirketin sunmuş olduğu hizmetlerden belirlenen süreler dahilinde yararlanamazlar.

Kara Liste Hangi Kurum Tarafından Oluşturulur?

Banka kara listesi, devlet idaresinde bulunan Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası birliğinde oluşturulmuş bir veritabanıdır. Her iki kurum da bu veritabının idaresinden sorumludur. Kredi Kayıt Bürosu kurumuna ait findeks hizmeti üzerinde tutulan findeks kredi puanları Kredi Kayıt Bürosu’na aktarılır ve burada gerekli hesaplamaların ve düzenlemelerin yapılması ile kara liste güncellenir.

Kara Listeye Girilince Ne Olur?

Banka kara listesi, borcunu ödeyemeyen insanlar için tedbir amaçlı oluşturulmuş bir listedir. Bu kişilerin kara listeye alınması ile hem kişilerin ekonomik güçleri korunur hem de hizmet sunan kurumların alacakları ödemeler korunur.

Kara listeye giren bir kişi belirlenen süreler içerisinde bankalardan ve findeks kredi puanını dikkate alarak hizmet sunan şirketlerin hizmetlerinden yararlanamaz. Bu durum özellikle bankalar için geçerlidir. Kara listede bulunan kişiler hiçbir şekilde bankaların kredi ve kredi ürünlerine dair sunduğu hizmetlerden yararlanamazlar.

Kara Liste Süresi Ne Kadardır?

Kara liste süresi 5 ile 10 yıl arasında değişiklik gösterse de özel durumlar söz konusu olmadıkça genel olarak 5 yıl kadardır. Bu 5 yıl boyunca kara listede bulunan kişilerin Findeks puanları 0 çıkmaktadır. Bu yüzden findeks puanına bakarak hizmet sunan firmalar kara listede bulunan kişiler için hizmetlerini sınırlarlar. Kara liste için bir süre teleffus etmek belki de yanlış olacaktır. Çünkü zaman içerisinde daralan tüketici ekonomisinin zor durumdan çıkabilmesi adına devlet zamanla bu yasağı ortadan kaldırma yoluna gidebiliyor.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede bulunan bir kişinin kara listede bulunma süresi dolmadan kara listeden çıkması ne yazık ki mümkün değildir. Kara listeden çıkabilmek için yapılması gereken tek şey belirlenen bu sürenin dolmasını beklemektir.

Ancak bankaların kara liste dışında kendi müşterileri için de tutmuş oldukları listeler vardır. Eğer kişi kara listede bulunduğu süre içerisinde bir karta veya krediye sahipse bunu düzenli ödeyerek bankası gözünde artı puan kazanabilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı