Genel

Banka Kara Liste Sorgulaması

Öncelikle bankalarda kara listede olmak nedir, neyi ifade eder? Bunu açıklayalım. Bankalarda kredi, kredi kartına sahip olanların bankaya olan vereceklerini vaktinde vermeyen müşterilerin avukata kadar intikal etmesiyle oluşan bir listedir. Kara listede adı bulunan kişiler hiçbir bankadan kredi alamazlar. Kara listedeki kişiler bankalara kredi kartı başvurusunda bulunmuş olsalar da bankalardan gelen cevap olumsuz olacaktır. Kara listeye giren kişilerin kara listeden çıkmaları kolay değildir. Çünkü kara listede bulunan kişiler finansal sicilinde bunu taşır ve bankayla olan işlemlerinde sorun yaşarlar.

Banka Kara Listesi Nedir? Yazımızı da okumalısınız.

Nasıl Sorgulanır  Banka Kara Listesi

Bankaların istediğiniz bir şubesine gidip kredi kullanmak istediğinizi bildirebilirsiniz. Bankada sizinle ilgilenen müşteri temsilcisi kara listede bulunup bulunmadığınızı küçük bir sorgulamayla öğrenip, size bildirir. Zaten kara listede bulunuyorsanız, kredi isteğiniz banka tarafından reddedilir.

Bazı bankalarda risk merkezi raporu verilir. Bu bankalarda bu raporu isteyebilirsiniz. Raporda ayrıntılı olarak bulunduğunuz durumu inceleme fırsatınız olur. Bu raporlar birinci defa istenildiğinde bu raporu verebilen bankalar bu hizmetleri karşılığında sizden ücret talep etmezler. Tekrar isterseniz küçük bir meblağ olacak şekilde hizmet bedeli isterler. Bu hizmeti veren bankaların başında Ziraat Bakası ve İş Bankası gelmektedir. Bu rapor ile on yıl geçmişe yönelik bankalarla aranızda bulunan tüm kredi işlemlerini konu alan ayrıntıları görme şansına sahip olursunuz. Raporu inceledikten sonra ödediğinizi düşündüğünüz borç hala ödenmemiş gözükmekteyse risk merkezini arayıp nasıl itirazda bulunacağınızla ilgili süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. On yıllık süreçte takipte bulunan borcunuz var ise kara listede bulunuyorsunuz demektir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının genel müdürlüğüne dilekçeyle durumunuzu öğrenmek için başvurabilirsiniz. Dilekçenizi iadeli taahhütlü gönderiniz. Bankada size durumunuzu gösteren evrakı yollayacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkarsınız?

Öncelikle kara listede görünmek istemiyorsanız borçlarınızı ödemelisiniz. Bu, sizin kredi almak için veya kredi kartı almak için yeterli kredi puanına gelmek maksadıyla  izleyeceğiniz yoldur. Ödenen borçlarınız beş yıl sonrasında, zamanında avukatlık olmuşsa bile silinir. Merkez Bankasındaki kara listeden adınızın silinmesi için borcunuzun tamamen kapatılmış bulunmalıdır.

Daha detaylı bilgi için: Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır?

 

 

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı