Banka Dışı Finans

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka kara liste sorgulama nasıl yapılır? Banka kara listesine giren bir kişi hangi yollarla çıkabilir. Kara listeden çıkmak için af var mıdır. Bu soruların ana muhatabı ihtiyacı olmasına rağmen bankacılık hizmetlerini alamıyor olmalarıdır. Bu durumun önüne geçebilmek adına bu soruların yanıtlarını arayanlardansanız yapmanız gereken birkaç adım ile kredi yasaklısı konumundan çıkmaya ilk hareketi yapmış olabiliriz.

Banka Kara Liste Sorgulaması Yapılır mı?

Ülkemizde hizmet veren bankalar üzerinden müşterilerinin en çok kullandığı ürünler arasında kredi ve kredi kartları gelmektedir. Kredi kartları; kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılama adına nakit para yerine banka tarafından müşteriye sunulan belirli limit doğrultusunda doğrudan veya taksitli olarak alışveriş yapmasına imkân sağlayan bankacılık ürünüdür. Banka kredisi; vatandaşların bankalardan çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için geri ödemesi vadeli olarak yapılmak üzere faizsiz veya faizli nakit para teminidir. Bu her iki ürün için müşteriler doğrudan veya dolaylı yollar ile bankadan bu ürünlerden dilediği için başvuru yapması gerekir. Bankalardan talep edilen kredi veya kredi kartı ürünleri için bankalar, talep eden müşterileri ile ilgili olarak belirli bir araştırma yapmaktadırlar.

Bankalar kendisinden bu ürünlerden herhangi birini talep eden müşterisi için küçük bir araştırma ve değerlendirme yapmaktadır. Yapılan bu değerlendirmede genellikle müşterinin daha önceki tüm bankacılık işlemleri kontrol edilir. Bankaların müşterilerine hızlı bir geri dönüş yapabilmesi için bankacılık alanında yeni düzenlemeler ile ilgili olarak ortak birkaç havuz oluşturulmuştur. Oluşturulan bu havuzlar Risk Raporu, Kara Liste ve Kredi Notu gibi bilgilerin bulunduğu kayıtlardır. Bir banka müşterisinin daha önceki bankacılık işlemleri ile ilgili olarak yapmış olduğu tüm hareketler kayıt altına alınır.  Ama kullanmış olduğu birçok kredi ve kredi kartının geri ödeme işlemlerini gerçekleştirmediyse bu sefer kendisi için tutulan kayıtlarda bu olumsuz durumlar belirtilmektedir.

Bankalar, kendisinden kredi veya kredi kartı talep eden vatandaşların geçmiş sicillerini inceleyebilmek için Merkez Bankası, Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliğinin kayıtlarına baktıklarını söylemek isteriz.

Merkez Bankası kara listesinde bulunan bir kişi ilk olarak tüm borcunu kapatması gerekmektedir. Borcunun tamamını kapattıktan tam 5 yıl sonra Kara Listeden otomatik olarak çıkarılır.

Banka Kara Liste Sorgulama İşlemleri

Kredi veya kredi kartı talep edecek olan banka müşterileri bu taleplerinden önce kendilerinin Kara Listede olup olmadığını kontrol etmeleri için izlemesi gereken yollar;

  • Banka müşterileri ilk olarak ülkemiz henüz birkaç bankanın hizmet verdiği bir uygulama olan Risk Merkezi Raporu sayesinde Kara Listede olup olmadığını öğrenebilirler. Bunun için Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Deniz Bank, Şeker Banka ve Alternatif Bank gibi bankaların herhangi bir şubesine gitmesi gerekmektedir. Nüfus cüzdanı yardımıyla bankadan Risk Merkezi Raporunu talep etmesi gerekir. Bazı bankalar bu rapor için ilk seferde herhangi bir ücret talep etmektedir. Ama aynı yıl içinde ikinci talepte bankadan bankaya değişkenlik göstererek belirli bir ücret talebinde bulunabilirler. Alacağınız bu rapor ile kendinizin kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Bir diğer yol ise; Merkez Bankasının Ankara da bulunan merkezine göndereceğiniz Kara Liste sorgulama dilekçesi örneği ile bilgi edinebilirsiniz. Dilekçenizi gönderirken mutlaka iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeyi asla unutmayın!
  • Kendisinin Kara Listede olup olmadığını öğrenmek isteyen bir kişi herhangi bir bankanın şubesine giderek kredi talebinde bulunması gerekir. Bireysel müşteri hizmetleri yetkili sizin küçük bir araştırma yapacaktır. Bu araştırma sırasında sizin Kara Listede olup olmadığınız ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı