İcra ve Yasal Takip

Banka Borçlarında Kefile İcra Gelir Mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Türkiye’de oldukça yaygın olan borçlara kefil olma durumu bazen problemlere yol açabiliyor. Samimiyetten dolayı kefil olunan kişiler ileriki zamanlarda ödemedikleri borçlar yüzünden kefillerine bir takım sıkıntılar yaşatabiliyor. Peki borç ödenmezse kefile icra gelir mi sorusu akıllarda oluşuyor. Bu soruya verilecek en kısa cevap kefillik çeşitlerine göre size haciz gelebileceğidir.

Kefillik Çeşitleri

Bankadan çekilen kredilere garantör olarak adlandırılan kefiller bazı durumlarda istenebiliyor. Eskiden kefilsiz verilmeyen krediler artık günümüzde oldukça azaldı. Yine de kredi notu düşük olan kişiler den bankalar uygun görmesi halinde kefil göstermelerini isteyebilir. Kefillik 2 şekilde sınıflandırılır bu türler şu şekildedir;

  • Derece kefillik
  • Derece kefillik
  1. derece kefillikte eğer borçlu kişi borcunu ödemezse bankalar direkt olarak kefillerin kapısını çalarak borcun ödenmesini ister. Eğer kefil borcu ödemezse borcun tahsili için icra gelir. Ancak diğer yandan 2. derecede kefillik yapılırsa banka borcun tahsili için önce borçluya icra getirir daha sonrasında ise kefilden borcun ödenmesini ister ve ödenmesi halinde kefile icra gelir. İmza atarken kefilliğin hangi derecede olduğunu anlamak için sözleşme üzerindeki tanımlara dikkat etmek yeterli olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci

Adi Kefillik

Bu kefillik şeklinde borçluya 2. derecede kefil olursunuz, borç ödenmemesi halinde ise asıl borçlu olan kişi ödeme yapmadığında bankalar önce asıl borçluya icra getirir. Yapılan icra işlemi ile borç kapanmazsa kefilden borç ödenmesi talep edilir ve yine de ödenmemesi halinde kefile icra gelir. Bu kefillik türü kefil olanın mağduriyetini daha aza indirir.

Müteselsil Kefillik

Bu kefillik şekli 1. Derece kefillik olarak adlandırılır ve büyük risk taşır. Banka avukatları asıl borçlu ödenme yapmadığı zaman borcun tahsili kefilden yapılır. Olası bir icralık durumda ise asıl borçluya değil kefil olan kişiye icra gelir. Kefile yapılacak olan haciz özellikle memurlarda maaşa haciz konulması olarak yapılır. Aylık maaşı düzenli olmayan kişilerin varsa gayrimenkul yada araçlarına haciz gelir.

İlginizi çekebilir: Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir?

Kefillik genelde küçük kredilerden daha çok ev kredisi gibi büyük miktarda kredilerin kullanıldığı zaman banka tarafından talep edilir. Tüm banka kredilerinde eğer banka kefil istiyorsa kefil olacak kişi kredi kullanacak olan kişinin kredi notunu öğrenmesinde fayda bulunuyor. Eğer kredi kullanacak kişinin kredi notu düşükse kefil olacak kişinin aldığı riskte artmış olur.

Bir önceki yazımız olan Eve Gelen İcralarda Hangi Eşyalar Haczedilir? başlıklı makalemizde Ev Eşyası İcra, Eve Haciz Gelmesi ve İcra hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı