Parafikir

Banka Borçlarında Eşlerin Sorumluluğu

Banka Borçlarında Eşlerin Sorumluluğu

Çiftler evlendikten sonra hayatlarında pek çok konuyu paylaştıkları gibi finansal güçlerini de paylaşırlar. Bu durum genellikle banka borçlarında eşlerin sorumluluğu sırasında daha belirgin olur. Boşanma durumunda yada borçların ödenmemesi durumunda eşlerin bazı sorumlulukları bulunuyor. Bu sorumluluklar evlenmeden önce borçlanma, boşanma durumunda ve kredi alınırken eşin kredi notu gibi kategorilere ayrılabilir.

Evlenmeden Önce Alınan Kredide Eşlerin Sorumlulukları

Kişiler evlenmeden önce bankalardan aldıkları kredilerden ve kredi kartı borçlarından tamamen kendisi sorumlu tutulur. Olası borç ödememe durumunda eşine gelecek herhangi bir maaş haczi yada ev haczi gelmez. Ancak evlendikten sonra yapılan borçlar için bu durum tamamen değişiyor.

Boşanma Durumunda Eşlerin Sorumlulukları

Evlilik süresi içerisinde yapılan banka borçlarında eşlerin herhangi bir sorumluluğu bulunmuyor. Ancak bu durum ev gibi taşınmazların yada otomobil gibi ortak kullanımların olduğu durumda farklılık gösterebiliyor. Boşanma durumunda ev kredisi süreci şu şekilde işler;

  • Bankaya olan kredi borcu henüz bitmedi ise borcun kapatılması istenir. Bu durumu eşler aralarında anlaşarak ortak ödedikleri gibi anlaşamamaları durumunda kredi kimin adına çekildiyse onun ödemesini gerektirir.
  • Evlilik süreci içerisinde ev kredisine ödenen tutar boşandıktan sonra kalan borcun da kapatılmasından sonra önceki ödenen miktar eşler arasında pay edilir.

Mahkeme kararı ile gayrimenkul ve diğer varlıkların paylaşılması durumunda yukarıda belirtildiği gibi bir paylaşım söz konusu olur. Ancak eşlerden birinin evine gelen haciz durumunda diğer eşin kendine ait özel gayrimenkullerine haciz gelmez. Eğer eşler kredi çekerken taksiti yüksek ödemek için her iki kişinin de maaşlarını teminat gösterirse haciz eşlerin her ikisine de gelir.

Kredi Alırken Eşin Kredi Notu Durumu

Kredi alırken özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağlı kredi başvurularında bazen bankalar eşlerinde kredi notunu inceleyebilir. Ancak taksitlerin yüksek belirlenmesi durumunda evdeki hane halkının maaşları da bankaya teminat olarak gösteriliyorsa bu durumda kesinlikle eşin de kredi notuna bakılır. Genellikle bankalar kredi taksitlerini kredi çeken kişinin maaşının %80’i oranına kadar izin verebiliyor. Ancak kısa sürede borcunu ödemek isteyenler eşlerinin de maaşını göstermek istediklerinde her iki maaş toplamının %80’i değerlendirerek evi geçindirmeye yetecek kadar paranın evde kalması istenir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Richardnix dedi ki:

    Teşekkürler

BİR YORUM YAZ