İcra ve Yasal Takip

Banka Borçları Ne Zaman İcraya Düşer

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankadan alınan borçların belirli bir ödeme süresi vardır. Bu ödeme süresi aşıldığı zaman ilk olarak telefon, mail ve ikamet adresine uyarılar gelir. Eğer borç sahibi uyarıları dikkate alınmazsa hukuki süreç başlar. Hukuki süreçte bütün adımlar işlendikten sonra borç hala ödenmemişse son adım olarak icra işlemleri başlar. İş bu duruma geldikten ve icra takibi işlemleri kesinleştikten sonra icra iptali için başvuru yapılamaz.

Borç Ödeme Süresi Ne Kadardır?

Bankalar alınan borcun iki taksiti üst üste yatırılmayınca borç sahibine ilk olarak mesaj atarak, mail atarak ya da arama yaparak ulaşmaya çalışır. İlerleyen zamanlarda borç sahibi uyarıları dikkate almazsa ve ödemeyi yapmazsa ikamet adresine bir ihtarname gönderilir. Bu ihtarnamede borcun tahsil edilmesi için borç sahibine 30 gün gibi bir süre verilir. Bu 30 gün boyunca borcun tahsil edilmesi beklenir.

Göz atabilirsiniz: Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci

İhtarname Süresi Aşılırsa Ne Olur?

İhtarname süresi de aşılırsa banka borç sahibiyle tekrar iletişime geçer ve borcun ödenmesini talep eder. Eğer bu süreçte borç sahibi yapılandırma talep ederse ya da faiziyle birlikte borcu ödeme yoluna giderse hukuki süreci durdurabilir. Fakat bunlardan herhangi biri yapılmaz ise yasal takip süreci başlamış olur.

Yasal Takip Sürecinde Neler Olur?

Yasal takip süreci ilgili bankanın dosyayı hukuk bürosuna devretmesiyle başlar. Banka avukatı ilk olarak borç sahibiyle irtibat kurmaya çalışır. Borç sahibine, belirli borcun ödenmemesi halinde kara listeye ekleneceği yani kredi sicilinin bozulacağı, 5 yıl süreyle kredi kartı ya da kredi almasının zorlaşacağı, banka hesaplarının bloke edileceği, maaşına el koyulabileceği ve son adım olarak ikamet adresine icra gelebileceği gibi bilgileri verir.

İlginizi çekebilir: Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Borç sahibi bu uyarılara rağmen borcunu ödemezse ikamet adresine İcra Müdürlüğü aracılığıyla bir kararname gönderilir ve 7 gün içinde borcun ödenmesi istenir. Bu belge tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içinde herhangi bir itiraz olmazsa öncelikle İcra Müdürlüğü varsa maaşınıza kesinti kararı alır ve bu kararı işyerinize bir belgeyle bildirir. Bunun dışında avukat borca yeterli olacağı kanaatine varmazsa talebine göre taşınır taşınmaz tüm mallarınıza da satılamaz şerhi (rehin) düşürülür.

Bir önceki yazımız olan İcra Borcu Taksitlendirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı