Genel

2020 Bakıcı Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Evde bakım üstlenen kişilere 2020 yılında verilen para Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal devlet anlayışı prensibi çerçevesinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak verilen dar gelirli kişilere yönelik yardımlardır. Devlet tarafından gerek bakıcı maaşı gerekse tek seferlik yardım kapsamında bakım üstelenen kişilere yapılan yardımlarda aranan en önemli şart gelir yoksunluğudur.

Buna göre devlet geliri olmadığı halde engelli veya yaşlı aile bireylerinin bakımını üstlenmek durumunda olan kişilere belirlenen tutarda bir yardım yapar.

Evde Bakıcı Maaşı Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı alabilecek kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından en başta geliri olamayan aileler olarak belirlenmiştir. Buna göre devletten bakım maaşı alabilecek kişiler şunlardır:

 • Evinde 65 yaş üstü ve kendi bakımını yapamayacak durumda olan yaşlı aile bireylerine bakan kişiler. Burada 65 yaş üstü kişinin bakıma muhtaç olacak derecede hasta veya engelli olmasının yanında ayrıca kendi bakımını yaptıramayacak şekilde maddi durumunun ve sosyal güvencesinin olmaması şartı da aranır.
 • Evinde 18 yaş altı ve engelli bir aile bireyine bakan kişiler. Burada bakımı yapılan kişinin engellilik durumunun bakanlıkça belirlenen sınırın üstünde olması ve ayrıca gelirinin ve sosyal güvencesinin olmaması gerekir.
 • Evinde veya çocuklarının evsainde torunlarına bakan yaşlı kişiler de bakanlıkça belirli iller ile sınırlı olmak kaydı ile bakıcı maaşı alabilmektedir. Burada gelir şartı aranmaz çünkü zaten bu bakım maaşının amacı çalışan annenin doğum sonrası çalışma hayatına erken dönebilmesi ve bunun karşılığında çocuğuna bakan aile büyüğünün temel masraflarının da karşılanabilmesidir.

Ayrıca Avukat Maaşı Ne Kadar? Dereceye Göre Güncel Maaşlar hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Bakıcı Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için gerekli koşullar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

 • 18 yaşından küçük engelli aile bireyine bakan kişilerin engelli bakım maaşı alabilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinden yani 2020 yılı itibariyle 701,32 TL’den az olması şartı aranır.
 • Evde öksüz veya yetim bir aile yakınına bakan kişilerin iki ayda bir verilen 100 TL’lik öksüz ve yetim yardımını alabilmesi için bakan ailede bir gelir şartı aranmaz.
 • Evde bakıcı maaşı alarak yaşlı bakacak kişilerin ise baktıkları kişinin engellilik durumunun da olması gerekir.

Engelli Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Evde engelli bakım maaşı tutarı evde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş oranın üstünde engelli yakınıza bakan ve geliri olmayanlara verilir. Buna göre evde engelli bakım aylığı alması için kişinin sağlaması gereken şartlar şunlar:

 • Evde bakımı yapılacak engellinin 18 yaşından küçük olması gerekir.
 • Evde bakımı bakılan engellinin devlet hastanesinden heyet raporu ile belgelenmiş en az %40 engellilik durumunun olması gerekir.
 • Evde engelli yakınıza bakacak ailede kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den az olması ayrıca ailenin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekir.

Bu şartları sağlayan kişilere aylık 537,09 TL engelli bakım aylığı verilir.

Yaşlı Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Evde yaşlı bakım maaşı tutarı 2020 itibariyle aylık 1.460 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre evde yaşlı bakıcı maaşı almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şunlar:

 • Evde bakımı üstenilen yaşlının emekli maaşı vb bir gelirinin ve sosyal güvencesinin olmaması.
 • Evde yaşlı bakacak olan ailenin kişi başına düşen geliri asgari asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekir.
 • Evde bakımı üstlenin yaşlı yakının 65 yaşından büyük olması ayrıca en az %50 oranda engellilik durumunun olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Avukat Maaşı Ne Kadar? Dereceye Göre Güncel Maaşlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı